Zprávy ČRo Olomouc
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Drahé hypotéky tlačí dolů ceny bytů. Třeba v Olomouci od poloviny loňského roku klesly až o pětinu

V regionu dál klesají ceny bytů. Například v Olomouci se snížily od loňského června až o dvacet procent. Důvodem jsou drahé a méně dostupné hypotéky. Makléři zatím nepředpokládají, že by se tento trend měl v nejbližší době změnit.

01:49

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 00:43

Olomoučtí vědci vytvořili technologii, která pomůže určit podle krátkého textu jeho autora

Vědci olomoucké filozofické fakulty vyvinuli unikátní technologii, která umí určit a charakterizovat autora podle krátkého textu. Využití by měla najít v personalistice, psychologii, kriminalistice i v oblasti bezpečnosti státu.

Včera 02:06

Stavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem zpustošila kilometry cest. Kde stále jezdí po tankodromu?

Plná děr, nerovností a bez krajnic je cesta mezi přerovskými místními částmi Vinary a Předmostí. Na stavu silnice se podepsala těžká auta, která ji využívala při stavbě dálnice mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Ačkoliv řidiči po dálnici už jezdí více než tři roky, silničáři cestu z Vinar do Předmostí, jak slibovali, ještě neopravili. Na jaře by se to mělo změnit.

Včera 05:39

Sníh, mráz a silný vítr komplikuje život lidem v Jeseníkách. Někde mají elektřinu díky generátorům

V Jeseníkách opět panuje zimní počasí. Hlavně ve vyšších polohách napadl nový sníh, situaci komplikuje mráz a silný vítr. Elektrické vedení do dvou místních částí Javorníku –⁠ Zálesí a Travné je už několik dní přerušené.

Před dvěma dny 01:58

Maso, seno nebo granule. Ceny energií a inflace prodražily taky krmení pro zvířata v ZOO

Energetická krize a inflace zdražuje také krmení pro zvířata v zoologických zahradách. Například zoo na Svatém Kopečku u Olomouce za něj zaplatila loni o 130 tisíc korun víc než v roce předcházejícím.

Před dvěma dny 00:20

Odjezdy autobusových spojů v Přerově by měly na některých zastávkách zobrazovat elektronické panely

Vedení Přerova plánuje nákup zhruba třiceti elektronických informačních tabulí, které budou na vybraných zastávkách zobrazovat příjezdy a odjezdy autobusových spojů.

Před třemi dny 02:03

Některé školní jídelny v kraji zdraží stravu. Umožňuje jim to novela vyhlášky ministerstva školství

Nárůst cen potravin a energií se v uplynulých měsících promítl i do provozních nákladů školních jídelen. Ty musí při přípravě stravy dodržovat limity, které jim předepisuje ministerstvo školství. Od 1. února jim při nákupu surovin pomůže novela vyhlášky, která jim dovoluje zdražit hlavní jídla o dvacet a svačiny až o třicet procent.

Před třemi dny 01:35

Kohouty

Hokejisté Olomouci přišli o body šokujícím způsobem. V extralize podlehli Karlovým Varům 3:4, když rozhodující branku inkasovali v poslední sekundě z hole Martina Kohouta.

Před čtyřmi dny 02:02

Byli jsme o kousek lepší, je to zdravý bod, hodnotil remízu se Spartou kouč Sigmy Václav Jílek

Fotbalisté Sigmy Olomouc na úvod jara vybojovali bod. Se Spartou Praha remizovali po vyrovnané bitvě 1:1. Hosté v závěru sice trefili tyč, podle zástupců obou soupeřů byla nakonec ale remíza zasloužená.

Před pěti dny 02:35

Novým českým prezidentem je Petr Pavel. Jak se hlasovalo v Olomouckém kraji?

Čtvrtým prezidentem v historii České republiky se stal bývalý armádní generál Petr Pavel. Svého protikandidáta Andreje Babiše porazil o skoro milion hlasů.

Před šesti dny 02:13

Středověké rukopisy. Obvykle jsou v trezorech, teď jsou k vidění v olomouckém vlastivědném muzeu

Středověké rukopisy z trezorů od pátku vystavuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. Většinu z nich si zájemci můžou prohlédnout poprvé v novodobé historii. Nejslavnějším exponátem výstavy s názvem Skrytá krása je Olomoucká kniha věšteb.