Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 50720. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Drahé energie ničí Evropu. Manipulace a panika házejí s cenami do extrémů

Analýza Zuzany Kubátové. Evropský trh s elektřinou je zralý k zásadní opravě, ne-li k totálnímu přenastavení. Systém, který fungoval téměř dvě desítky let, v krizi selhává. Na způsobu opravy ale nepanuje shoda ani mezi experty, ani mezi politiky.

15:13

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 725Včera 09:39

Zprávy z bojiště: K pádu Bachmutu už nechybí mnoho

Článek Matouše Lázňovského. Ruské síly dále rozvíjejí útok jihozápadně od Bachmutu, aby odřízly město od zásobování. Na jihu pak zahájily novou ofenzivu, zřejmě s cílem vyhnat ukrajinské dělostřelectvo z dostřelu důležité železnice.

Epizoda 724Včera 05:14

Komentář: Volební bubáci aneb Proč strašení válkou nevyšlo

Komentář Nikoly Hořejše, psychologa a analytika projektu České zájmy v EU. Jak dopadlo strašení ve volbách? Podle dat moc nezabralo, i když se Češi bojí mnoha věcí víc než obvykle.

Epizoda 718Včera 04:51

Brexitová blamáž. Britové místo zboží kontrolují jen mazlíčky urpchlíků

Článek Vlasty Macháčové. Když Spojené království odcházelo z EU, vybudovalo na svých hranicích kontrolní stanoviště pro import evropského zboží. Kontroly ale nikdy ani nezačaly a většina těchto zařízení tak zůstává opuštěná.

Epizoda 723Před dvěma dny 14:28

Pod čarou: Neodsuzujme žvanění politiků. Jazyk za nic nemůže

Newsletter Matouše Hrdiny: Při rozborech předvolebních debat věnovala veřejnost i odborníci spoustu pozornosti tomu, jakým jazykem kandidáti mluvili. A ať už volby vyhraje kdokoliv, zase se dočkáme spousty komentářů, jak vyjadřování nového prezidenta přispělo k jeho vítězství, a zda to bylo čestně či naopak proti jakýmsi pravidlům „slušné komunikace“.

Epizoda 722Před třemi dny 05:33

Penzijko funguje, fondy vydělávají. To jen ekonom Münich nepochopil třetí pilíř

Komentář Aleše Poklopa. Penzijní spoření funguje a fondy vydělávají i přes několik slabších let, píše v komentáři šéf asociace penzijních fondů Aleš Poklop. Polemizuje s kritikou ekonoma Münicha, jenž se obul do výnosnosti fondů i poplatků, jež si účtují

Epizoda 719Před třemi dny 04:46

Josef Klíma: Vezměte si dovolenou, soudci…

Komentář Josefa Klímy. Vezměte si dovolenou, soudci… protože až do března za vás bude soudit pan prezident.

Epizoda 711Před třemi dny 06:12

Předčí Google Apple? Po ztracených klíčích by mohly slídit tři miliardy mobilů

Článek Pavla Kasíka. Ztracené klíče nebo peněženka se mohou stát minulostí. Google zřejmě pracuje na vlastní obdobě lokalizačního přívěsku Apple AirTag. Systém Android může využít své početní převahy. Tyto „čipy“ lze ale snadno zneužít ke šmírování.

Epizoda 717Před třemi dny 09:19

Nahradit ruský plyn se zatím nepodařilo. Ale díky LNG k tomu Evropa spěje

Článek Sofie Krýžové. Kapacita evropských LNG terminálů zatím nedosahuje takového objemu, jaký by mohl nahradit ruský plyn. Kontinent však loni navýšil import i skladovací kapacity zkapalněného zemního plynu jako nikdy předtím. A pokračuje v tom dál.

Epizoda 717Před třemi dny 13:02

Srbská hra na obě strany. Západ musí Balkán hlídat, jinak má válku za dveřmi

Analýza Terezy Ulrychové. Lavírování Aleksandara Vučiće mezi EU a Ruskem by se mohlo blížit ke konci. Přesto se Západ musí mít na pozoru. Pokud by se mezinárodní síly z Balkánu stáhly, nikdo nezaručí, že tam nevypukne válka.

Epizoda 717Před třemi dny 06:38

Zemana bude vyslýchat BIS. Zjišťuje, kdo mu vyzradil odposlechy Nejedlého

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Inspekce kontrarozvědky pátrá po tom, kdo Miloši Zemanovi vynesl informaci, že BIS odposlouchávala poradce prezidenta Martina Nejedlého. Ten má dlouhodobě blízké vazby na Rusko.