Radioporadna
7. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Dovolená jinak? Zkuste společný tábor rodičů s dětmi

Většina rodičů bere letní tábory dětí jako možnost, jak si aspoň na nějaký čas odpočinout od potomků. Někteří ale na tábory vyráží společně s nimi. Jak to na takových táborech chodí?

15:42

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před pěti dny 16:40

Naordinujte si elixír mládí z bršlice. Je to nedoceněná bylina nabitá vitamíny

Jednou z velmi běžných bylin, které najdeme v přírodě i teď na podzim, je bršlice kozí noha, lidově také kerhák, kerhátek nebo husí packa. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to doslova elixír mládí, zdraví a síly. Podle ní by si měl tuto nedoceněnou bylinu z čeledi miříkovitých naordinovat před zimou každý z nás.

Před šesti dny 15:43

Chcete se trvale zbavit chloupků? Nečekejte. Na šediny je totiž i laser krátký

Chlupaté nohy, podpaží nebo dokonce knírek, to byl u žen ještě před revolucí celkem běžný jev. Po otevření hranic se ale rychle začaly hledat možnosti, jak se ochlupení na nežádoucích místech zbavit. A lasery se ukázaly jako velmi účinné.

Před týdnem 15:57

Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

Před týdnem 15:23

Bukáček v močůvce i labuťata se zapíchanými háčky. Léto v Zeleném Vendolí bylo náročné

V Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí měli o prázdninách rušno. Některé případy vyřešili velmi rychle a úspěšně. Jiné zvířecí příběhy nepatří mezi ty s dobrým koncem.

Před týdnem 16:09

Co bylo ve škole? A máš hotové úkoly? Otázky, které nemusíte pokládat

Doučování je v podstatě vysvětlení učební látky, která ve škole nebyla pochopena. Doučovat mohou rodiče, spolužáci nebo pedagogové, kteří si tím přivydělávají. Ale podle zakladatele Školy Populo Jakuba Rakušana učitelům moc času na doučování žáků po škole nezbývá.

Před 2 týdny 13:50

Z výměníku tepla sociální služba, která pomáhá lidem najít práci

Sociální služba Výměník funguje v Pardubicích Polabinách už dvacet let. Původně to byl starý výměník tepla, který se přeměnil na chráněnou kavárnu Café Robinson. Zaměstnání tam našli lidé, kteří se potýkají s duševním onemocněním.

Před 2 týdny 15:45

Síťovka je zase v módě. Uháčkovat se dá jednoduše podle internetu

Někteří mladí lidé se vracejí k přírodním materiálům a ruční práci. Mají to mnohem jednodušší, než předchozí generace bez internetu. Dnes najdete přesné návody a videa jak háčkovat, plést, příst nebo tkát. Stačí si zadat do vyhledávače, co přesně chcete vytvářet.

Před 2 týdny 15:54

Mladé ženy zvedají úroveň myslivosti v Čechách. Staří myslivci to ale neradi slyší

Chov mysliveckých psů se stěhuje i do městských bytů. A lovecká plemena psů si vybírá stále více žen. Podle předsedy Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí Pavla Chalupy zvládají ženy myslivost výborně.

Před 2 týdny 15:23

Co dělat, když siréna houká na poplach? Nezapomeňte léky, doklady a fotky rodiny

Sirény se cvičně ozývají každou první středu v měsíci v pravé poledne. Ale co když se ozvou nečekaně a nejedná se o cvičný poplach? Jak reagovat, kde hledat informace, a dá se na takovou situaci vůbec připravit s předstihem? I na to jsme se v Radioporadně zeptali správce objektu Pozorovatelny civilní obrany u Mikulovic Leoše Berana.

Před 3 týdny 14:24

Diabetici, nepodceňujte preventivní prohlídky očí. S umělou inteligencí je to jednodušší

S diabetickou retinopatií, což je onemocnění oční sítnice, se u nás léčí na 100 tisíc pacientů. Tato nemoc může způsobit diabetikům i kompletní ztrátu zraku. Proto jsou podle očního lékaře Vladimíra Kordy velmi důležité pravidelné kontroly právě u lidí s cukrovkou a vysokým krevním tlakem.