Dopolední Region
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Dostihy a sázky, Pojď si hrát, Z pohádky do pohádky… Česká rodinná firma vyrábí oblíbené deskové hry

Firmu založil v roce 1993 Ladislav Mareš, vizionář, milovník her a koní a také autor legendárních Dostihů a sázek. Původní název společnosti zněl AC Dino Efekt, nápad vznikl díky tehdy do kin uvedenému filmu Jurský park.

03:21

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:27

Spolek pro varhanní hudbu v Čelákovicích zajistil opravu místních varhan

Spolek pro varhanní hudbu v Čelákovicích byl v roce 2007 založen několika místními nadšenci, kteří se zajímali o historické tradice, měli rádi chrámovou hudbu a nebyl jim lhostejný osud jedinečného čelákovického kostela Nanebevzetí Panny Marie z konce 12. st. Především ale jeho varhan. Dnes má spolek přibližně dvacet členů, organizuje koncerty duchovní hudby a postupně čelákovické varhany obnovuje.

Před dvěma dny 02:54

David Venclík: Myslím, že historie je stále živá a otevřená neskutečnému množství objevů

David Venclík je historik, učitel dějepisu a jeho nadšený popularizátor. Nedávno vyšla kniha nazvaná Strážce historické paměti, která vypráví o proměnách vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. David Venclík je jejím autorem. Pochází z Nučic a organizuje procházky nejen po zajímavých místech Berounska, třeba na Mořinu, nebo k bývalým lomům Velká a Malá Amerika.

Před dvěma dny 02:44

David Venclík: Myslím, že historie je stále živá a otevřená neskutečnému množství objevů

David Venclík je historik, učitel dějepisu a jeho nadšený popularizátor. Nedávno vyšla kniha nazvaná Strážce historické paměti, která vypráví o proměnách vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. David Venclík je jejím autorem. Pochází z Nučic a organizuje procházky po zajímavých místech Berounska, třeba na Mořinu, nebo k bývalým lomům Velká a Malá Amerika, a na další místa.

Před třemi dny 03:24

Ve 14 letech plní Viktor Stocker koncertní sály. Patří k evropské špičce ve hře na akordeon

Nadání, trpělivost, hudební sluch a šikovné prsty. To všechno má 14letý Viktor Stocker z Kladrub na Benešovsku, který patří ve hře na akordeon mezi nejlepší evropské hudebníky. Prosadil se na soutěžích ve Vídni i v New Yorku. Hraní se věnuje od 4 let, denně cvičí 4,5 hodiny. Jeho příběh přináší redaktorka Věra Hájková.

Před čtyřmi dny 03:14

Jiřina Vrabcová propadla kouzlu matrik. Se sousedy z Vraného n. Vl. pátrala po příbězích místních

Jiřina Vrabcová pracuje s čísly a tabulkami. Jejím koníčkem je ale pátrání v matrikách. Sousedům z Vraného nad Vltavou sestavila rodokmeny a objevila rodinné události, o kterých neměli ani tušení. Za poslední rok navštívila více než 150 pamětníků, shromáždila 2 tisíce fotografií a nakonec všechno sepsala do knihy.

Před pěti dny 03:24

Osada Prašivka existuje téměř 60 let. Ve znaku má muchomůrku, ale jedovatí v ní nejsou ani za mák

V osadě je pohoda, zní tam smích a taky vzpomínky. Šerifovi Rudovi bylo 14 let, když v roce 1965 jeho otec a další kamarádi začali na tomto místě stavět chaty. Rok na to vznikla osada. Její členové jsou dnes vesměs v důchodu, ale stále pořádají potlachy anebo zabijačky.

Před týdnem 03:28

Cyklorikša v Mladé Boleslavi rozdává radost nejen seniorům

Projekt Na kole v každém věku vznikl v roce 2012 v Kodani. Dnes má pobočky v 39 zemích a více než 39000 dobrovolníků, kteří vozí zájemce o jízdu ve stylové cyklorikše. Pasažéři jsou ale především z řad seniorů. Pro ně to často bývá jediný způsob, jak se dostat na výlet nebo si vyjet na oblíbená místa. A navíc si ještě po cestě povídat s pilotem.Takto se totiž nazývá ten, kdo cyklorikšu řídi. Před třemi lety se poprvé v České republice objevila cyklorikša i v Mladé Boleslavi.

Před týdnem 03:09

Z paralympiád má pět medailí. Na tu v Paříži ale cyklista Jiří Bouška zamíří maximálně jako divák

Startoval na čtyřech paralympiádách a má z nich celkem pět medailí. Řeč je o handicapovaném cyklistovi Jiřím Bouškovi ze Sadské na Nymbursku. Na sport ale nezanevřel ani teď, i když už ukončil aktivní kariéru. V úvodu reportáže popsal Pavlu Petrovi handicap, se kterým závodil.

Před týdnem 03:29

Na výletě k Hudlické skále si můžete natrhat ovoce. O starý sad tam pečují místní zahrádkáři

Klub zahrádkářů v Hudlicích na Berounsku už několik let obnovuje starý sad u cesty ke Svaté. Postupně tam vysadili asi 60 nových stromů. Předseda spolku Martin Kodet se snaží propojit komunitu lidí, kteří chtějí pečovat nejen o své zahrádky, ale také o krajinu v okolí a mezilidské vztahy.

Před týdnem 03:44

Dlouholetá editorka Regionu Lída Vondráková si před lety přivezla cenu z Porty

Lída Vondráková působila 16 let jako editorka Českého rozhlasu Region. Byla laskavým navigátorem týmu redaktorů, povzbuzovala nás úsměvem a dobrým slovem. Před odchodem na „zasloužený odpočinek“ obdržela za svou práci ocenění generálního ředitele Českého rozhlasu. Není to jediné velké ocenění, kterého se jí v průběhu let dostalo. Ale vezměme to popořadě.