Dopolední Region
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Dopřejte dětem setkání s přírodou ve městě. Vezměte je do mladoboleslavského Ekocentra Zahrada

Dům dětí a mládeže v Mladé Boleslavi slaví letos 70 let existence. Jeho součástí je Ekocentrum Zahrada v Jaselské ulici, které funguje od roku 2007. Je to místo plné zvířat, rostlin, dobrých nápadů a pohody, oblíbené u dětí i dospělých. Zelená oáza.

03:34

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:29

Marie Filipová i v 98 letech zachraňuje lidové kroje. Klíčem k úspěchu je prý trpělivost

Marie Antonie Filipová restauruje lidové kroje. Snaží se přitom využívat historické materiály i postupy našich prababiček. Bez jejích šikovných rukou by se některé čepce a zástěrky už dávno rozpadly na prach. Paní Filipová sice nedávno oslavila 97. narozeniny, ale šití krojů ji stále baví.

Včera 03:28

V důchodu nechtějí zahálet, a tak tvoří hesla. Projekt Senioři píší Wikipedii jim ukázal, jak na to

Jiřina Kádnerová a Zdeněk Svatoš mají rádi pravdivé a ověřené informace. Před lety se proto zapojili do projektu Senioři píší Wikipedii. Do české verze této obří encyklopedie přispívají jako dobrovolníci. Své znalosti tak nezištně předávají dalším generacím.

Před dvěma dny 03:09

Zdeňka Talácková: Koníčky mi přinášejí setkávání s přáteli i radost, že jsem něco vytvořila rukama

Paní Zdeňka Talácková z Rakovníka pracovala v bankovnictví a teď, na zaslouženém odpočinku, se věnuje koníčkům: cestování, paličkování, patchworku nebo keramice. Keramika zdobí zahradu i interiér, přináší autorce radost z vlastnoručně vyrobeného a obohacuje čas strávený s vnoučaty.

Před pěti dny 03:27

Spolek pro varhanní hudbu v Čelákovicích zajistil opravu místních varhan

Spolek pro varhanní hudbu v Čelákovicích byl v roce 2007 založen několika místními nadšenci, kteří se zajímali o historické tradice, měli rádi chrámovou hudbu a nebyl jim lhostejný osud jedinečného čelákovického kostela Nanebevzetí Panny Marie z konce 12. st. Především ale jeho varhan. Dnes má spolek přibližně dvacet členů, organizuje koncerty duchovní hudby a postupně čelákovické varhany obnovuje.

Před šesti dny 02:54

David Venclík: Myslím, že historie je stále živá a otevřená neskutečnému množství objevů

David Venclík je historik, učitel dějepisu a jeho nadšený popularizátor. Nedávno vyšla kniha nazvaná Strážce historické paměti, která vypráví o proměnách vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. David Venclík je jejím autorem. Pochází z Nučic a organizuje procházky nejen po zajímavých místech Berounska, třeba na Mořinu, nebo k bývalým lomům Velká a Malá Amerika.

Před šesti dny 02:44

David Venclík: Myslím, že historie je stále živá a otevřená neskutečnému množství objevů

David Venclík je historik, učitel dějepisu a jeho nadšený popularizátor. Nedávno vyšla kniha nazvaná Strážce historické paměti, která vypráví o proměnách vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. David Venclík je jejím autorem. Pochází z Nučic a organizuje procházky po zajímavých místech Berounska, třeba na Mořinu, nebo k bývalým lomům Velká a Malá Amerika, a na další místa.

Před týdnem 03:24

Ve 14 letech plní Viktor Stocker koncertní sály. Patří k evropské špičce ve hře na akordeon

Nadání, trpělivost, hudební sluch a šikovné prsty. To všechno má 14letý Viktor Stocker z Kladrub na Benešovsku, který patří ve hře na akordeon mezi nejlepší evropské hudebníky. Prosadil se na soutěžích ve Vídni i v New Yorku. Hraní se věnuje od 4 let, denně cvičí 4,5 hodiny. Jeho příběh přináší redaktorka Věra Hájková.

Před týdnem 03:14

Jiřina Vrabcová propadla kouzlu matrik. Se sousedy z Vraného n. Vl. pátrala po příbězích místních

Jiřina Vrabcová pracuje s čísly a tabulkami. Jejím koníčkem je ale pátrání v matrikách. Sousedům z Vraného nad Vltavou sestavila rodokmeny a objevila rodinné události, o kterých neměli ani tušení. Za poslední rok navštívila více než 150 pamětníků, shromáždila 2 tisíce fotografií a nakonec všechno sepsala do knihy.

Před týdnem 03:24

Osada Prašivka existuje téměř 60 let. Ve znaku má muchomůrku, ale jedovatí v ní nejsou ani za mák

V osadě je pohoda, zní tam smích a taky vzpomínky. Šerifovi Rudovi bylo 14 let, když v roce 1965 jeho otec a další kamarádi začali na tomto místě stavět chaty. Rok na to vznikla osada. Její členové jsou dnes vesměs v důchodu, ale stále pořádají potlachy anebo zabijačky.

Před týdnem 03:28

Cyklorikša v Mladé Boleslavi rozdává radost nejen seniorům

Projekt Na kole v každém věku vznikl v roce 2012 v Kodani. Dnes má pobočky v 39 zemích a více než 39000 dobrovolníků, kteří vozí zájemce o jízdu ve stylové cyklorikše. Pasažéři jsou ale především z řad seniorů. Pro ně to často bývá jediný způsob, jak se dostat na výlet nebo si vyjet na oblíbená místa. A navíc si ještě po cestě povídat s pilotem.Takto se totiž nazývá ten, kdo cyklorikšu řídi. Před třemi lety se poprvé v České republice objevila cyklorikša i v Mladé Boleslavi.