Zprávy z Vysočiny
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Dopravní podnik v Jihlavě sází na elektricky poháněné vozy, v únoru otevře novou trolejbusovou trať

Dopravní podnik v Jihlavě bude ještě víc spoléhat na elektrický pohon svých vozidel. Od února nasadí do provozu víc trolejbusů, které nahradí část stávajících autobusů. Nechal kvůli tomu postavit novou trolejbusovou trať. Měří skoro šest kilometrů a její vybudování stálo 134 milionů korun bez daně. Zatím je ve zkušebním provozu.

01:54

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:37

Jihlavská nemocnice podle Nejvyššího kontrolního úřadu nakoupila zbytečně drahé operační stoly

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu některé nemocnice nakupovaly zbytečně drahé nebo nadbytečné vybavení. Kontroloři vytkli některé nákupy i jihlavské nemocnici. Úřad se při kontrole zaměřil na využití celkem 7,5 miliard korun z evropských dotací. Peníze rozdělovalo Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Centrem pro regionální rozvoj v letech 2014 až 2022.

Dnes 03:05

Lidé na Vysočině ruší své živnostenské listy, nechtějí používat datové schránky

Kvůli povinnosti zřídit si datovou schránku začal klesat počet registrovaných živnostníků na Vysočině. Vysoký počet žádostí o ukončení živnostenského oprávnění registrují úřady napříč krajem. Dávají to do souvislosti s nově platnou povinností pro podnikající fyzické osoby zřídit si datovou schránku.

Dnes 02:28

Jindřichohradeckou úzkokolejku chce provozovat brněnská společnost Gepard Express

Na úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně by se mohly znovu vrátit vlaky. Společnost Jindřichohradecké místní dráhy je sice v insolvenci a před týdnem jí Drážní úřad odebral všechny licence, zájem o provoz na úzkokolejce ale projevila brněnská společnost Gepard Express.

Dnes 01:50

Nejnižší nezaměstnanost v Česku je na Pacovsku, bez práce je tam 62 lidí

Jen 62 nezaměstnaných má celá oblast Pacovska. Ve městě a okolí přitom žije 5 700 lidí v produktivním věku. A zatímco Česko drží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, Pacovsko má stejnou pozici na republikové úrovni.

Před dvěma dny 02:25

Seriály o policistech mu připadaly nesmyslné, pelhřimovský kriminalista napsal vlastní detektivku

Před několika lety seděl pelhřimovský kriminalista Ondřej Fanta doma u televize a říkal si, že seriály o policistech nedávají moc smysl. Rozhodl se proto, že napíše svůj příběh z policejního prostředí. Jeho knihu Vraždy na dvojce si teď lidé můžou přečíst.

Před třemi dny 01:56

Upravené stopy na Vysočině najdou nově běžkaři na jednom webu

Vydatné sněžení v posledních dnech přineslo radost lyžařům, kteří můžou během nadcházejících jarních prázdnin vyrazit na svahy a do stopy. Ty upravené už nemusejí hledat na webech jednotlivých měst a spolků. Pod názvem Bílá magistrála je nově přehledně a na jednom místě nabízí destinační agentura Koruna Vysočiny.

Před čtyřmi dny 04:11

Hasiči na Vysočině loni zasahovali nejvíc ve své historii, měli 10 870 výjezdů

Krajští hasiči na Vysočině si za loňský rok připsali na konto 10 870 zásahů a to je nejvíc v historii regionálního sboru. O rok dřív měli o sedm set dvacet výjezdů méně. A v roce 2001, kdy krajský hasičský sbor vznikl, vyjížděli hasiči k necelým pěti tisícům událostí.

Před čtyřmi dny 02:22

Některé malotřídky na Vysočině mají málo dětí, Božejov dá rodičům za prvňáka sedm tisíc korun

Božejovské malotřídce ubývá dětí. Zatímco tamní školka je plná, v základní škole bojují o každého žáka. Vedení městyse proto chce k zápisu do školy rodiny motivovat. Za prvňáka v novém školním roce dá rodičům sedm tisíc korun.

Před pěti dny 01:53

Jihlavská zoologická zahrada končí s chovem tuleňů obecných

Už jen posledních pár týdnů si mohou lidé v jihlavské zoo prohlédnout tuleně. Zahrada s jejich chovem končí. Po náhlém úhynu dvou samic loni na podzim zůstává ve výběhu už pouze tříletý samec Robbie. Za bezmála dvacet let se totiž ošetřovatelům nepodařilo odchovat žádné mládě. A další pokusy o rozmnožení ploutvonožců už vedení zahrady neplánuje

Před pěti dny 02:03

Velkému Meziříčí ubývají obyvatelé i přesto, že se ve městě staví nové byty i rodinné domy

Počet obyvatel Velkého Meziříčí setrvale klesá už šest let. Podle nejnovějších čísel žilo ve městě a jeho místních částech k poslednímu dni loňského roku 11 134 lidí. Je to zhruba o šest procent méně než před dvanácti lety. Podle radnice jde počet obyvatel dolů i přesto, že se ve městě staví nové byty a rodinné domy.