Zprávy pro Pardubický kraj
26. září 2022

Poslechněte si podcast: Doprava přes most v Pardubicích bude deset týdnů kyvadlová, začala rekonstrukce

V Pardubicích dnes začala částečná uzavírka mostu kpt. Bartoše. Provoz bude deset týdnů kyvadlový. Starý most musí radnice nechat provizorně opravit. Náklady budou 6,5 milionu korun.

03:03

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:12

Učni v potravinářské škole pečou cukroví. Poptávka je velká, sotva stíhají

Potravinářská škola v Pardubicích začala prodávat zákazníkům krabičky s vánočním cukrovím, které učňové postupně pekli od půlky listopadu. Cukráři se tak mají naučit pracovat s vánočními těsty či krémy a dělat i jiné druhy cukrářských výrobků než během roku.

Včera 02:10

Autobusový terminál v Pardubicích musí stát do léta. Hlavní část prací je hotová

Už od léta bude cestování veřejnou dopravu v Pardubicích jednodušší. Hlavní nádraží pro vlaky, městskou dopravu i linkové autobusy totiž bude více méně na jednom místě. A právě stavba nového autobusového nádraží - takzvaného terminálu B - má být hotová příští rok v červnu. Reportér Josef Ženatý se byl na stavbě podívat teď těsně před začátkem zimy.

Před čtyřmi dny 01:56

Silničáři připravují dokončení křižovatky u Medlešic. Přibydou nájezdy

První část chrudimského obchvatu byla otevřená na konci roku 2015. Znamenalo to tehdy několik zásadních změn, mezi nimi v podstatě odříznutí části Medlešice od hlavní trasy. To by se ale mělo změnit. Ředitelství silnic a dálnic plánuje stavbu křižovatky s novými nájezdy a sjezdy.

Před pěti dny 02:06

Silničáři příští rok zbourají starý most nad tratí u pardubického Globusu

Silničáři začali s přípravnými pracemi na výstavbě nového přemostění nad zdvoukolejněnou tratí u pardubického Globusu. Stávající most, po kterém řidiči jezdí z Pardubic směrem na Semtín a Lázně Bohdaneč, je ve špatném technickém stavu a podle Ředitelství silnic a dálnic půjde v příštím roce k zemi. Doprava místem povede dál, silničáři ji převedou na provizorní most, který už v tuto chvíli budují hned vedle.

Před týdnem 02:04

Staletý mlýn v Luži zničil oheň. Sbírka dává majiteli naději na návrat

Ohořelé trámy, popraskané zdi, povalené květináče, okapy ze střechy, která už neexistuje. Bývalý mlýn kousek od Voletického rybníka připomíná obrázek zkázy. Hořelo tady v polovině října. Potomek mlynářského rodu, penzista Josef Mára, přišel během pár hodin o všechno. Pomoci mu má sbírka.

Před týdnem 03:03

Pardubické vodárny zdraží od ledna vodu o víc než čtvrtinu

V Pardubicích od příštího roku zdraží vodné a stočné, ceny vzrostou o víc než o čtvrtinu. Odběratelé tak za kubík zaplatí 132 korun, o 27 korun víc než letos. Oproti minulým letům je to poměrně výrazný cenový skok, jak ale zjistila reportérka Drahomíra Bačkorová, vodárny musí povinně ročně investovat do oprav sítě a infrastruktury okolo čtvrt miliardy korun a letos navíc vzrostly náklady.

Před týdnem 01:45

Kilometry plotu kolem Litošic. Přes zákaz úřadu firma dál buduje masivní ohrady

Lidé v Litošicích na Pardubicku si stěžují na firmu, která vlastní okolní lesy na úpatí Železných hor. Začala si je totiž oplocovat a ohradila už stovky hektarů. Krajina se tak stává neprůchodnou pro lidi i pro migrující zvěř. Podle stavebního úřadu jde o nelegální stavbu, ploty ale dál přibývají.

Před týdnem 02:03

Vánoční strom v Bruselu rozzáří ozdoby z Chrudimska

Oflenda. Osada na Chrudimsku se čtyřiceti obyvateli. Právě odtud vyrazí zvláštní konvoj přímo do centra Evropské unie – do Bruselu. Poveze speciálně navržené a vyrobené ozdoby pro vánoční strom umístěný v Evropském parlamentu.

Před týdnem 02:33

Zimní střediska se připravují na sezónu a někde už začali zasněžovat

Podzimní počasí se pozvolna mění v zimní. V noci na mnoha místech teploty klesají pod bod mrazu a to je ideální situace pro provozovatele ski areálů, kteří tak mohou vyrábět technický sníh. Děla ale zatím spustili jen ve dvou největších střediscích v regionu.

Před týdnem 01:48

Obyvatelé Chrudimi si za popelnice připlatí několik set korun

Poplatky za komunální odpad se v Chrudimi příští rok skokově zvýší. Zatímco letos lidé platili za osobu 600 korun za rok, v roce 2023 to bude 1000 korun. Úpravu vyhlášky budou ještě schvalovat zastupitelé. Předchozích deset let se částka nezvyšovala.