Host ve studiu
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Doporučuji lidem, udělat si kalendář svého života. Je to osvěžující, říká skladatel Jiří Vondráček

Skladatel, muzikant a režisér Jiří Vondráček, rodák z východočeských Slatiňan, natáčí v Českém rozhlase Hradec Králové pořad Desky, pásky, vzpomínky, který uslyšíte ve vysílání vždy v pátek po 18. hodině. Moderátora Karla Sladkého zajímalo, jaká to pro něj byla výzva, čemu se v současné době věnuje a jak vzpomíná na svou pěveckou dráhu.

04:19

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 09:50

Tetín, obec s velkým srdcem. V jejím čele stojí Matěj Hlavatý, jeden z našich nejmladších starostů

Vypravíme se do Tetína na Jičínsku, malé vesničky, ale s velkým srdcem. Má asi 160 obyvatel a starostou je tam už od roku 2014 Matěj Hlavatý, který se tak tenkrát stal nejmladším starostou v republice. Protože mu bylo při nástupu do úřadu pouhých 20 let. Dnes už je to ale ostřílený a zkušený politik, který patří mezi nejviditelnější mladé politiky u nás.

Včera 12:10

Studentská dobrodružná výprava z Hradce Králové až na Mallorku v rámci Ceny vévody z Edinburghu

Studentskou expedici na Mallorku mají za sebou studenti dvou hradeckých středních škol, Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie. Studenti plní Cenu vévody z Edinburghu, což je pěkný program pro mládež. O tom, co se v únoru na Mallorce dělo, nám přišli povyprávět studentky Šárka Hrbáčková a Šárka Kořínková, spolu s učitelem Martinem Menšíkem.

Před dvěma dny 10:36

Taková Maková básnická sbírka Jaroslavy Mačkové vám krásně občerství duši nejen nebesky modrou tuší

Dnes je Světový den poezie, a tak vám představíme básnířku z našeho kraje, Jaroslavu Mačkovou, z malé vesničky Černčice kousek od Nového Města nad Metují na Náchodsku. Svoji poslední básnickou sbírku s názvem Taková Maková dokonce opatřila i vlastními fotografiemi.

Před třemi dny 11:46

Kulinářský festival Gastro vznikl z hladu kuchařů po soutěžení. Hradec Králové hostí už 25. ročník

Po třech letech se ve čtvrtek 23. března uskuteční třikrát odložený, jubilejní 25. ročník soutěže Gastro Hradec. Bude to tradičně v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Zvou vás ředitelka tohoto krásného kuchařského svátku Helena Urbanová a člen představenstva Asociace kuchařů a cukrářů východních Čech, šéfkuchař Lukáš Ende.

Před šesti dny 11:23

Obtížné neznamená nemožné. Barbora Kafková překonala vrozený handicap, sportuje a běhá po horách

Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin a lékaři tenkrát říkali, že bude jezdit na vozíku. Barbora má za sebou nespočet operací, určitě také strach, slzy a pády. Ovšem nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje, běhá, miluje jachting, kterému se dokonce několik let věnovala závodně, jezdí na snowboardu a má za sebou vysněnou Svatojakubskou cestu.

Před týdnem 10:00

Chci Rychnov přivést až k nulovému zadlužení. To je mé osobní přání, říká starosta města Jan Skořepa

Dominantou Rychnova nad Kněžnou, města s 11 tisíci obyvateli, je kolowratský zámek, kterému se také někdy říká rychnovské Hradčany. Město je vstupní branou do Orlických hor, narodil se tam například spisovatel Karel Poláček, tamní gymnázium studoval muzikant a právník Jiří Šlitr. A starostou je už čtvrté funkční období Jan Skořepa z hnutí Nezávislí pro Rychnov.

Před týdnem 10:30

Jak se stát z mudla kouzelníkem? My jsme kouzelníci a vy jste ti normální, směje se Tomáš Podzimek

Dnes budeme trošku kouzlit. Možná se mi už podařilo vykouzlit i úsměv na vaší tváři. Ale teď se ke mně přidá i mladý, devatenáctiletý muž, Tomáš Podzimek z Horky u Staré Paky, kterému se už povedlo okouzlit například i návštěvníky Expa před třemi lety v Dubaji.

Před týdnem 10:56

Co je mezi rychlostí a zrychlením? Vojtěch Kloud navrhl řešení a vyhrál světovou matematickou soutěž

Dnes je Mezinárodní den matematiky. Proto vám představíme jedenadvacetiletého studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se vloni stal vítězem celosvětové vědecké soutěže v Pekingu. Vojtěch vystudoval hradecké první soukromé gymnázium a pokračuje teď na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Před týdnem 12:01

Drátem do oka. Štěpánka Živčáková ve své knize popisuje zkušenost s depresí směřující k sebevraždě

Nová knížka Štěpánky Živčákové z Jičína se jmenuje Drátem do oka a měla by být na světě koncem května. Štěpánka v ní popisuje svůj vlastní boj s depresí, která ji v jednom momentě zhruba před 10 lety dovedla až k pokusu o sebevraždu. Štěpánka Živčáková je dnes naším milým hostem.

Před týdnem 11:22

Měl jsem štěstí na lidi! Učitel, muzikant a publicista Jan Tomíček se stal Osobností města Hořice

Představíme vám velice oblíbeného učitele dějepisu hořického gymnázia, který vychoval už několik generací studentů. Ve svém volném čase také zpívá v pěveckém sboru Ratibor a Vesna nebo se věnuje práci ve spolku Strozzi. Je dlouholetým šéfredaktorem časopisu Pod Zvičinou a na konci minulého roku byl hořickými zastupiteli zvolen osobností města roku 2022.