29. červen 2022

Poslechněte si podcast: Betlémář Ján Chvalník plánuje vyřezávat betlémy do 100 let. Každému vnoučeti by rád vytvořil betlém

Starosta spolku Příbramských betlémářů Ján Chvalník má na stole vánoční betlém po celý rok. Restauruje totiž staré betlémy a také vyřezává nové. Jeho tvorba je známá u nás i v zahraničí. Za udržování betlémářských tradic letos získal Cenu hejtmanky Středočeského kraje.

03:19

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:23

Milan Dubský zachraňuje věci, které by skončily ve šrotu. Pasířské řemeslo ho učili mistři oboru

Milan Dubský se pasířem vyučil v roce 1976. Pracovat s barevnými kovy ho učili věhlasní pasíři zvučných jmen, mezi nimi autor řemeslných učebnic Karel Goňa. V roce 1991 založil umělecké kovářství a zámečnictví Hefaistos. Firma vyrábí na zakázku kované a dekorativní předměty. Podílela se i na rekonstrukci mnoha historických budov. Dnes zaměstnává zhruba dvacítku řemeslníků.

Před třemi dny 03:25

Jarouš, Rozárka i Jitka unikli krutému osudu. Svůj život mohou dožít na Statku Radosti

Klára Netušilová zachraňuje zvířata v nouzi. Původně vystudovala počítačovou grafiku. Její srdce ji ale zavedlo do stájí a chlévů. Ve Velimi vybudovala záchrannou stanici Statek Radosti, kde pečuje o Jarouše, Amálku, Jitku a další hospodářská zvířata, která by bez jejího zásahu skončila na jatkách.

Před čtyřmi dny 03:35

Traktory Svoboda pomáhaly v zemědělství, tahaly čluny na Baťově kanálu a taky zachraňovaly životy

Před 140 lety, 22. března 1882, se ve Dvorech na Nymbursku narodil Václav Svoboda, výrobce nejrozšířenějších traktorů první republiky. Rodina a členové Svoboda Traktor Klubu si výročí připomněli setkáním a výstavou na letišti v Mladé Boleslavi a v tamním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Před týdnem 03:26

Vojtěch Pavelčík zasvětil svůj život fotografiím i krajině oblasti Povltaví

Jméno fotografa Vojtěch Pavelčáka najdete nejen u jeho mnoha krásných profesionálních fotografií. Je také autorem, spoluautorem nebo vydavatelem mnoha knih o historii okolí Vltavy i Sázavy. Jeho sbírka historických pohlednic a fotografií pomáhá znovuoživovat zapomenutá zákoutí i zatopené oblasti Slapské přehrady.

Před týdnem 03:28

Osmiletý fotbalista Matyáš z Rakovnicka by chtěl jednou hrát za Spartu. Do zahraničí by ale neodešel

Osmiletý Matyáš bydlí v Pšovlkách, hraje za nedaleký Rakovník, ale za pár let se vidí v Praze na Letné jako hráč Sparty. Do zahraničí by ale kvůli fotbalu neodešel, chyběla by mu rodina. Jediný tým, který by v tomhle ohledu vzal na milost, je ten národní.

Před 2 týdny 02:43

Za romantikou a vzácnými dřevinami do pražských Malešic

Botanická zahrada s romantickými zákoutími, jezírkem, korunovaná bílým zámečkem, se rozkládá na úbočí vrchu Tábor v pražských Malešicích. Původní park, obklopující vilu průmyslníka, slouží pro odbornou výuku studentů zahradnických oborů SOŠ Jarov. Je ale také přístupný veřejnosti.

Před 2 týdny 03:26

V podzemí nikdy nesmíte zpanikařit, říká jeskyňář Alexandr Komaško

Jeskyňář a geolog Alexandr Komaško je vedoucím Správy Koněpruských jeskyní už třicet let. Na objevování nových jeskyní ho především láká pocit, že vstupuje do míst, kde nikdo před ním nebyl. Několikrát se dostal do nebezpečné situace. Vždy ho ale zachránil smysl pro orientaci a zachování klidné mysli.

Před 2 týdny 03:01

Choroši slaví úspěch s Výhybkářem

Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara, Tomáš Doug Machalík – zpěv, basová kytara, Věra Hájková – zpěv a Jan Komín – zpěv, kytara. To je současné složení kapely Choroši. Zkoušejí, koncertují, vydali barevný zpěvník a písničky dávají zadarmo k dispozici každému, komu se líbí.

Před 2 týdny 03:18

Pro sokolníka Ondřeje Pelikána je s dravci každý den zážitek

Ondřej Pelikán je dnes uznávaným sokolníkem. Svou životní cestu ale původně plánoval jinak. Pochází z Čáslavi a při studiích na vysoké škole hledal letní brigádu v okolí svého bydliště. Zbyla jediná volná - výpomoc k dravcům. Začátky byly těžké. Nakonec se rozhodl opustit svou profesi a dnes s manželkou Lenkou cvičí 25 dravců v areálu Obory Žleby, kde je také návštěvníkům předvádí.

Před 2 týdny 03:20

Alexandra Sýkorová šije kroje podle historických vzorníků. Nad slavnostním stráví desítky hodin

Lidové kroje se často předávaly z generace na generaci až do samého roztrhání. Alexandra Sýkorová se rozhodla tuto tradici oživit a pustila se do šití středočeských krojů. Nejdřív ušila kroje pro vlastní děti. Pevně věří, že tyto malé poklady jednou předají i dalším generacím.