Dopolední Region
8. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Traktory Svoboda pomáhaly v zemědělství, tahaly čluny na Baťově kanálu a taky zachraňovaly životy

Před 140 lety, 22. března 1882, se ve Dvorech na Nymbursku narodil Václav Svoboda, výrobce nejrozšířenějších traktorů první republiky. Rodina a členové Svoboda Traktor Klubu si výročí připomněli setkáním a výstavou na letišti v Mladé Boleslavi a v tamním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

03:35

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:27

Paní Jiřina Vávrová díky své nemoci poznala, že zdraví máme doslova ve svých rukách

Ve svých 27 letech si vyslechla drtivou diagnózu, která jí dávala pouze pět let života. Touha být nablízku své dceři jí ale dávala sílu žít dál. Po osmnácti letech přežívání od záchvatu k záchvatu bylo jasné, že přišel osudový moment. Život vzdá nebo ho konečně vezme do svých rukou. Vybrala si to druhé. Dnes působí jako ředitelka denního stacionáře Druhý život, který spoluzaložila.

Dnes 01:41

TIPY NA VÍKEND: Výstava Podzimní zemědělec v Lysé nad Labem nebo Železniční den v Příbrami

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Včera 03:16

Ilustrátorka Lucie Seifertová: Po Dějinách udatného českého národa chci udělat ještě světové dějiny

Lucie Seifertová je česká ilustrátorka a spisovatelka, která pochází z Poděbrad. V roce 2003 získala za své „Dějiny udatného českého národa“ cenu Magnezia Litera za nejlepší dětskou knihu. O rok později (2004) byla v Národním muzeu 70 metrová zvětšenina této knihy a od té doby putuje tato výstava po celém Česku i po celém světě. Dějiny udatného českého národa se taky dostaly na televizní obrazovky v podobě 111 dílného seriálu. S Lucií Seifertovou natáčela Soňa Jindrová.

Před dvěma dny 03:28

Taneční mistr Jiří Dohnal je dokonalý gentleman. Ve smokingu se cítí pohodlně jako v montérkách

Taneční mistr Jiří Dohnal protančil životem. Společenské tance začal učit před více než půl stoletím a za tu dobu vystřídal 11 tanečních partnerek. Z jeho prvních žaček jsou už babičky a do tanečních teď doprovázejí svoje vnuky a vnučky. Lásku k tanci po něm zdědila i jeho nejmladší dcera.

Před třemi dny 03:22

Studnař Vratislav Dlohoš má na svém kontě přes 1000 studní. Vodu hledá proutkem

Vratislav Dlohoš tvrdí, že mezi nebem a zemí určitě něco je. Při hledání vody se spoléhá na proutek a prý se ještě nestalo, aby vodu nenašel. O vrtané studny je trvale velký zájem, a tak má stále práce dost.

Před čtyřmi dny 03:27

Rekordní sbírku obalů od čokolády má Stanislav Krámský z Dobřejovic. Sbírka je největší na světě

Obaly od čokolády a čokoládových tyčinek, plechovky od kakaa, papírové a dřevěné kazety na čokoládové bonbóny, někdy i s nimi, vánoční kolekce, formy na čokoládu, reklamní cedule. Tři místnosti v podkroví domu v Dobřejovicích zaplnila sbírka pana Stanislava Krámského. Tvoří ji už bezmála 60 let.

Před pěti dny 03:24

Výstava „Každý může být umělcem“ propojuje talentované lidi s postižením

V pražském Museu Kampa probíhá unikátní výstava obrazů, které namalovali lidé s mentálním postižením. Celý projekt formou celorepublikové soutěže organizuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická a cílem akce je ukázat širší veřejnosti, co dokáží talentovaní lidé s handicapem.

Před týdnem 01:55

Pavel Vítek slaví šedesáté narozeniny. Gratulujeme!

Zpěvák, muzikálový herec a moderátor Pavel Vítek slaví krásné šedesáté narozeniny. Za Region mu přejeme všechno nejlepší.

Před týdnem 03:23

Pro kováře Jaroslava Jiráně je železo tvárná modelína, ze které se dá vyrobit cokoliv

Kovář Jaroslav Jiráň původně vystudoval kovařinu s čistě praktickou vizí. V rodině s dlouhou tradicí zemědělství bylo potřeba někoho, kdo by uměl opravit zemědělské stroje. Nakonec se mu kovářské řemeslo tak zalíbilo, že mu zůstal věrný. Dnes je ve svém kovářství schopen vyrobit doslova vše, co je potřeba. Od plotů po okrasné doplňky.

Před týdnem 03:23

Nemůžu jenom sedět doma za pecí, říká 80letý předseda Staré gardy kuchařů a cukrářů Jiří Eichner

Jiřímu Eichnerovi je 80 let a v kuchyni strávil víc než 60 let. Před 16 lety založil Starou gardu kuchařů a cukrářů České republiky, která je součástí Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S členy Staré gardy jezdí na výlety, gastro akce a kuchařské soutěže. Vydal také několik kuchařek, např. Velkou knihu vaření nebo Králičí hody.