Dopolední Region
5. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Vojtěch Pavelčík zasvětil svůj život fotografiím i krajině oblasti Povltaví

Jméno fotografa Vojtěch Pavelčáka najdete nejen u jeho mnoha krásných profesionálních fotografií. Je také autorem, spoluautorem nebo vydavatelem mnoha knih o historii okolí Vltavy i Sázavy. Jeho sbírka historických pohlednic a fotografií pomáhá znovuoživovat zapomenutá zákoutí i zatopené oblasti Slapské přehrady.

03:26

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:27

Rekordní sbírku obalů od čokolády má Stanislav Krámský z Dobřejovic. Sbírka je největší na světě

Obaly od čokolády a čokoládových tyčinek, plechovky od kakaa, papírové a dřevěné kazety na čokoládové bonbóny, někdy i s nimi, vánoční kolekce, formy na čokoládu, reklamní cedule. Tři místnosti v podkroví domu v Dobřejovicích zaplnila sbírka pana Stanislava Krámského. Tvoří ji už bezmála 60 let.

Před dvěma dny 03:24

Výstava „Každý může být umělcem“ propojuje talentované lidi s postižením

V pražském Museu Kampa probíhá unikátní výstava obrazů, které namalovali lidé s mentálním postižením. Celý projekt formou celorepublikové soutěže organizuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická a cílem akce je ukázat širší veřejnosti, co dokáží talentovaní lidé s handicapem.

Před čtyřmi dny 01:55

Pavel Vítek slaví šedesáté narozeniny. Gratulujeme!

Zpěvák, muzikálový herec a moderátor Pavel Vítek slaví krásné šedesáté narozeniny. Za Region mu přejeme všechno nejlepší.

Před čtyřmi dny 03:23

Pro kováře Jaroslava Jiráně je železo tvárná modelína, ze které se dá vyrobit cokoliv

Kovář Jaroslav Jiráň původně vystudoval kovařinu s čistě praktickou vizí. V rodině s dlouhou tradicí zemědělství bylo potřeba někoho, kdo by uměl opravit zemědělské stroje. Nakonec se mu kovářské řemeslo tak zalíbilo, že mu zůstal věrný. Dnes je ve svém kovářství schopen vyrobit doslova vše, co je potřeba. Od plotů po okrasné doplňky.

Před šesti dny 03:23

Nemůžu jenom sedět doma za pecí, říká 80letý předseda Staré gardy kuchařů a cukrářů Jiří Eichner

Jiřímu Eichnerovi je 80 let a v kuchyni strávil víc než 60 let. Před 16 lety založil Starou gardu kuchařů a cukrářů České republiky, která je součástí Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S členy Staré gardy jezdí na výlety, gastro akce a kuchařské soutěže. Vydal také několik kuchařek, např. Velkou knihu vaření nebo Králičí hody.

Před týdnem 03:09

Modelkou můžete být v jakémkoliv věku. V Příbrami seniorky předvedou plesové i svatební šaty

Spolek Babíkov vrací seniory do života. Snaží se jim ukázat, že jsou stále potřební a mohou dělat věci, o kterých v mládí jenom snili. Teď pro ně chystá módní přehlídku. Po mole se tak projdou dámy s handicapem nebo modelky, které už dávno mají šedé vlasy a na přehlídku je doprovázejí vnoučata.

Před týdnem 02:19

První cyklokrosový tým bude bojovat o body do Světového poháru. Hlavním trenérem je Václav Ježek

Česká republika má první cyklokrosový tým, který bude bojovat o body do Světového poháru. Má název Brilon Racing Team a je z Mladé Boleslavi. Pod dohledem sportovního ředitele Josefa Hladíka a hlavního trenéra Václava Ježka budou v týmových barvách mezi ženami startovat Kristýna Zemanová, Tereza Vaníčková, Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková a Martina Bartošová.

Před týdnem 03:18

Nučický Kahan, přehlídka amatérských divadelních souborů, zve letos na muzikál, komedii i monodrama

Ochotnický spolek ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum) z Nučic existuje už dvacet let. Za tu dobu uvedl víc než 300 divadelních představení. Nučičtí ochotníci patří mezi nejaktivnější amatérské divadelní soubory v republice. Pravidelně se účastní soutěžních přehlídek amatérského divadla a jsou součástí výběrových divadelních festivalů, kde účinkují společně s profesionály. Sami také jednu přehlídku pořádají. Jmenuje se Nučický Kahan.

Před týdnem 03:05

Paní Noemi Trojanovou nejvíce těší pozitivní změny životů jejích klientů

Paní Noemi Trojanovou můžete potkat v textilní dílně Rukama nohama v Dobříši, kde je možné zakoupit nejrůznější praktické výrobky i krásné látky. Paní Trojanová vždy chtěla lidem pomáhat a to byl také důvod, proč začala pracovat v oblasti sociální rehabilitace. Její láska k látkám i k šití jí postupně přivedla k nápadu, založit textilní dílnu, která by pomáhala lidem v nouzi.

Před týdnem 03:27

Dědečku to jsme si nemysleli, že si v 80 letech budeš vydělávat tělem, říkají doma Bohuslavu Doušovi

Pan Bohuslav Douša z Černolic na Praze-západ má svůj recept na spokojené stáří - být co nejaktivnější. Aby se ve svých 80 letech udržel v kondici, tak běhá... účastní se například závodu Seniorská míle. Také několikrát denně chodí ven se svým pejskem, houbaří, vaří a spolupracuje se seniorskými organizacemi, napříkladem s Životem 90. Můžeme ho také vidět jako manekýna na přehlídkových molech.