Před týdnem

Poslechněte si podcast: Pavel Baroch: Terezín si zaslouží větší úctu. Je potřeba si stále připomínat, že tam umírali lidé

Kniha Moje máma z Terezína popisuje životní příběh Hany Kleinové. V roce 1942 společně se svou rodinou nastoupila do transportu, který mířil do židovského ghetta. “První skupina lidí, která prošla koncentračním táborem, měla potřebu se s tím svěřovat, bylo to pro ně jakési vyrovnávání s minulostí. Druhá skupina o tom nemluvila vůbec, chtěli to vymazat z paměti, právě sem patřila Hana Kleinová,” řekl Pavel Baroch, který na publikaci spolupracoval s jejím synem Frankem Frištenským. 

16:28

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 17:41

Přežila Terezín, před synem to celý život tajila. Příběh Hany Kleinové odkrývá v knize Frank Frištenský

Mnoho let utajovaný osud Hany Kleinové z terezínského ghetta vypátral až po desítkách let její syn Frank Frištenský. Spolu s Pavlem Barochem vypráví tento příběh v knize Moje máma z Terezína, která nyní vychází. „Musíme to vykládat dál. Historie nesmí zemřít. Chci se o to přičinit a předávat to mladým lidem,“ říká Frištenský.

Před třemi dny 15:49

Kateřina Haring: Prosadit se v byznysu jako žena není lehké. Nikdo na mě nečeká. Když budu sedět v koutě, tak mě tam nikdo nenajde

„Prosadit se v byznysu jako žena není lehké, musíte pořád makat. Ženy musí chtít a byznysu obětovat možná více než muži,“ říká Kateřina Haring, podnikatelka a prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek a dodává: „Zjistila jsem, že na mě nikdo nečeká a že když budu sedět v koutě, tak mě tam nikdo nenajde.“

Před čtyřmi dny 16:58

Kynuté koláče předčily všechny aktuální trendy v pečení. Je za tím také nostalgie, vysvětluje cukrářka Veronika Vávrová

„Naši zákazníci naštěstí nejsou dietáři,“ říká spolumajitelka úspěšného pražského podniku Kus Koláče Veronika Vávrová „Málokdy se stane, že přijde někdo, kdo požaduje něco bezlepkového nebo veganského. Všichni vědí, že u nás se peče poctivě,“ vysvětluje.

Před pěti dny 15:46

Veronika Cibulová: Za poslední covidový rok se určitě stalo, že některým pacientům byla rakovina diagnostikována pozdě. Nepřišli totiž včas

“Paliativní péče je obrovské téma. V České republice je zhruba 200 nemocnic, 50 z nich využívá podpůrný a paliativní tým. My víme, že intervence by měla být včasná, jedině pak z toho pacienti nejvíc profitují,” vysvětlila Veronika Cibulová z pacientské organizace Veronika. 

Před šesti dny 15:45

Veronika Šprincová: Letošní volby z hlediska zastoupení žen byly úspěšné. Voliči ukázali, že je chtějí v politice

"Ženy často nejsou první volbou, dostávají se do vlády až v průběhu volebního období, kdy muži z různých důvodů odstoupí," popsala ředitelka organizace Forum 50 procent Veronika Šprincová. "Je potřeba, aby byly víc i v exekutivních funkcích, aby mohly promlouvat i do obsahu politiky," dodala.

Před týdnem 16:16

Spisovatelka Simona Votyová: Psaní je ventil. Když žijete na chvíli s postavami z knihy, nepřijde vám svět tak šílený

Psaní je ventil, který pomáhá z depresí, přiznává spisovatelka Simona Votyová. „Žiju tak dva životy. Svůj život na chvíli odstraníte a najednou žijete s postavami z knihy a svět už vám nepřijde tak šílený,“ říká Votyová, která dříve jako televizní reportérka natáčela krimi reportáže, dnes píše knihy pro děti.

Před týdnem 11:32

Lukáš Janků: Dodnes se dávám dohromady po havárii. Stalo se to před třemi lety a stále to neskončilo

Lukáš Janků má za sebou nemilou událost. Jde o dopravní nehodu způsobenou řidičem, který byl pod vlivem drog. Právě po ní skončil v kómatu.  I když se z něho probral, vrátit se zpět k normálnímu životu, nebylo vůbec lehké. Po havárii měl problém skoro se vším, proto chce o drsné zkušenosti vyprávět lidem, aby varoval před nebezpečným užíváním návykových látek za volantem. Chystá se spolupracovat s BESIPEM, pořádat přednášky dětem a dokonce o tom napsat i knihu.

Před týdnem 17:26

Právní expert dTestu Jiří Zelenka: Slevy v rámci Black Friday můžou být falešné. Na spotřební zboží si nepůjčujte

„Nedoporučujeme si půjčovat na spotřební zboží,“ radí Jiří Zelenka, právní expert dTestu. To platí především před Vánoci, kdy si řada lidí půjčuje peníze na vánoční dárky. Přesto má Zelenka pro takové jednání v současné době dramatického růstu cen energií pochopení. Pojištění spotřebitelských úvěrů nedoporučuje a varuje před slevami v rámci Black Friday.

Před 2 týdny 17:49

Jan Rajnoch: Rodiče už dnes kecají do fotbalu moc. I to řeší nový manuál FAČR

Jan Rajnoch je bývalý špičkový fotbalista, který hrál v několika prvoligových klubech a také v Turecku. V současnosti trénuje dorost a komentuje fotbal na O2TV Sport. Ve vysílání Rádia Z představil nový manuál FAČR pro výchovu mladých fotbalistů. „Během posledních let se všechno změnilo včetně nastavení trenérů, rodičů ale také dětí. Nový manuál by tak měl pomoci všem,“ říká Rajnoch.