Dopolední host
24. květen 2022

Poslechněte si podcast: David Miklas: Veřejně přístupných simulátorů letadel postavených z opravdových dílů je velmi málo

David Miklas postavil společně s partou kamarádů simulátor českého letadla L410. Původně měl sloužit jen pro zábavu, postupně se z něj ale stal certifikovaný letecký simulátor pro profesionální výcvik. Dnes byl dopoledním hostem Rádia ZET.

16:24

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Dnes 16:16

Dobrá zpráva o konci světa je protimluv, který jsem použil naschvál, říká režisér Petr Horký

„Dobrá zpráva o konci světa je protimluv, který jsem použil naschvál. Myslím si, že strašná spousta lidí se děsí toho, že by něco mělo skončit nebo se změnit. A to je jen odraz přirozeného lidského strachu ze změn obecně. Jsem přesvědčen, že změny, které nastávají a které se blíží, jsou při vší hrůze docela milosrdné a očistné. Situaci více vnímám jako příležitost než jako depresivní pláč nad tou ztrátou,” říká režisér filmu Civilizace - Dobrá zpráva o konci Petr Horký, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Včera 18:40

Ivan Fíla: Dal jsem si cíl – co rok, to jedna kniha. Daří se to a baví mě to

„Někdy se stane, že se povede fotka a hledám k ní příběh, ale to je málokdy. Nejdřív hledám lidi, o kterých ty příběhy vyprávím. Dlouho si s nimi povídám, nahrávám si to a potom to literárně zpracovávám kvůli čtivosti. Někdy vznikne esej, většinou povídka. Potom se to snažím vizuálně doplnit, takže někdy vznikají i takové malé filmečky,” popisuje režisér, spisovatel a fotograf Ivan Fíla, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před dvěma dny 15:40

Češi nejvíce hledají, kde se píší čárky nebo s/z, říká spoluautorka projektu Červená propiska Sabina Straková

„Začínat formální email pozdravem ‚dobrý den‘ už dnes není vhodné. A používat v nich smajlíky se nesluší vůbec. Češi nejvíce hledají, kde se píší čárky nebo s/z,” říká spoluautorka projektu Červená propiska Sabina Straková, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.  

Před třemi dny 16:39

Kristýna Dyková: Po přeplavání Lamanšského průlivu dostanete skleničku šampaňského

„Pokud člověk doplave na místo, kde je jedna restaurace, tak dostane skleničku se šampaňským. Kdyby mi tehdy dali octovou vodu, tak bych to nepoznala, protože jsem měla spálený jazyk od soli. Můžu ale říkat, že jsem si dala šampaňské na pláži ve Francii. Majitel tamější restaurace ho dává všem plavcům,“ říká Kristýna Dyková, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.

Před čtyřmi dny 19:08

Pavel Helan: Univerzity třetího věku nabízejí širokou škálu oborů

„Univerzita třetího věku je určena pro seniory v penzi. Můžete být i v invalidním důchodu, ale primárně je zaměřena na penzisty. Asociace univerzit třetího věku má 47 členů. Nabídka vychází ze zaměření daných vysokých škol, tudíž je velmi široká,” říká prezident Asociace univerzit třetího věku Pavel Helan, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 19:19

Eduard Stehlík: Kdyby došlo v roce 1938 k válce, armáda by republiku bránila

„To mnichovské trauma bylo tak silné, že řada lidí se přede mnou jako před patnáctiletým klukem rozbrečela i po těch dlouhých desetiletích. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem s tím začal fakt brzo. Na počátku 80. let, když mi bylo nějakých patnáct, jsem začal obcházet pamětníky a hovořil jsem s několika stovkami lidí, kteří si touto zkušeností prošli,” popisuje vojenský historik Eduard Stehlík, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.  

Před týdnem 17:23

Vražda svatého Václava je nezpochybnitelná, říká historička Eva Doležalová

„Můžeme vyvrátit škarohlídům jejich názory, že svatý Václav neexistoval. Jeho existence je definitivně prokazatelná, a to i v pramenech, které nejsou legendami,” konstatuje Eva Doležalová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. „My jako historici bychom si rádi řekli, že víme všechno, ale víme toho tak málo i po těch staletích.” 

Před týdnem 17:19

Pokud církev nechce stagnovat, musí se trochu zašpinit, říká farář Michal Prívara

„Kněz by neměl být jenom zavřený v kostele, mít kazatelnu a zpovědnici. Myslím si, že jak se proměňuje svět, i církev prochází krizí a je třeba reagovat. Já potřebuji interakci se světem a ponořit se do toho, co lidé žijí,” říká farář Michal Prívara, který kombinuje své církevní zaměstnání s řidičem autobusu.

Před týdnem 16:33

Drze jsem se nabízel, říká nevidomý publicista, moderátor a kontrolor audioknih Jakub Kamberský

Český trh s audioknížkami není velký, a to pomohlo Jakubu Kamberskému k jeho pracovní pozici. ,,Ke kontrole audioknih jsem se dostal přes recenzování, kde si mě všimli vydavatelé,” říká nevidomý Jakub Kamberský. 

Před 2 týdny 18:05

Petr Honzejk: Většina voličů nejsou hlupáci. Babišův pokus udělat z komunálních voleb referendum bude úspěšný jen částečně

„Frustrace společnosti z vysoké inflace, raketového nárůstu cen energií a ne úplně přesvědčivé reakce vlády je skutečně obrovská. Byla to nahrávka vládních stran Andreji Babišovi, který se toho samozřejmě chytil a pokouší se udělat něco podobného, jako se podařilo sociálním demokratům v roce 2008. Těm se podařilo z krajských voleb udělat referendum o vládě Mirka Topolánka, potažmo zdravotnických poplatcích,” myslí si komentátor Petr Honzejk, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.