17. leden 2022

Poslechněte si podcast: Ředitel sčítání obyvatelstva ČSÚ: Někdy je těžké vybrat mezi tím, jaká víra je raritou a jaká recesí

Sčítání lidu z roku 2021 přineslo dle Roberta Šandy, ředitele odboru sčítání obyvatelstva Českého statistického úřadu, několik zajímavých výsledků. „Nejvíce jsme čekali na celkový počet obvykle bydlících obyvatel, těch je více než 10 a půl milionu,“ říká Robert Šanda, který byl dopoledním hostem na Rádiu Z.

16:33

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Před třemi dny 16:16

Zdeněk Šámal: Ze své historie se poučit neumíme

„Už jsem s detektorem přišel i k omrzlinám a mnohokrát jsem se topil v bahně, ale najít se to musí,“ říká ke svému koníčku archeologii ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. Detektor dostal jako dárek od kolegů v České televizi.

Před čtyřmi dny 16:44

Hydrolog Jakub Langhammer: Povodně můžou přijít kdykoliv, dokazují to i stoleté povodně na Rýně

„Označení stoletá nebo tisíciletá voda je pouze míra statistické pravděpodobnosti. Není to míra predikční a to krásně ilustrovaly dvě stoleté povodně na Rýně, které přišly rok po sobě. Nemáme od povodní klid a nikdy nemůžeme vědět, kdy přijde podobně velká povodeň,“ říká hydrolog Jakub Langhammer z Univerzity Karlovy, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. Na vině je podle něj i klimatická změna, která přináší větší nejistotu do celého systému.

Před pěti dny 18:35

Marek Holeček: Horolezectví je srovnatelnější spíše s uměním

„Ceny nejsou důležité. Horolezectví není o prvenství. To je důležité tam, kde je to měřitelné, kde jsou branky, body, vteřiny. Protrhneme nějakou pásku a nastřílíme nějaké góly. V horolezectví vás na vrcholu nečeká vůbec nic, tam je naopak průšvih, únava, někdy i hluboký mráz. Je tam totální vyčerpání, a ještě musíte sestoupit dolů. Horolezectví je proto srovnatelnější spíše s uměním nebo nějakou lidskou činností,“ popisuje horolezectví Marek Holeček, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před šesti dny 18:29

Vodík je alternativním zdrojem nejen pro dopravu, popisuje expert Jan Skalický

„O vodíku se vždy říkalo, že je to palivo budoucnosti. Myslím, že se to během posledních pěti let hodně změnilo, dnes je vodík alternativním zdrojem nejen pro dopravu, ale i například pro lékařství. Na vodík může jezdit vlak, loď, dokonce i auta. Otázkou je, kdy se ta technologie cenově dostane do pozice, kdy začne být samostatně schopná žít,“ říká expert na vodní dopravu Jan Skalický, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 17:33

Tereza Valkounová: V lesních školkách vzděláváme děti za každého počasí

„Děti tu učíme trochu jiného pohledu na konzumní svět. Třeba to, že hračky nepotřebujeme, máme to okolo sebe, jen je potřeba trochu té tvořivosti. Děti používají klacíky, kamínky a hlínu. Přijdou na to, že si kdykoliv mohou cokoliv vyrobit,“ říká předsedkyně Asociace lesních mateřských školek Tereza Valkounová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:22

Čeští turisté chtějí v Praze vidět neobvyklé věci, popisuje průvodce David Chlum

„Kdysi jsem pracoval v hotelu, kde byl ubytovaný režisér Tim Burton. Napadlo mě, že bychom mu mohli nabídnout procházku po Praze, konkrétně pražské legendy. Nikdy předtím jsem je ale nedělal, měl jsem z toho trému. S Prahou už ale seznámený byl, obdivoval Karla Zemana a jiné české filmaře. Celou dobu byl v takovém svém světě, neustále při procházce maloval, ani moc nekomunikoval,“ říká průvodce Prahou David Chlum, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:27

Chceme pozvat ruský hlas, který je jednoznačně proti Putinovi, říká ředitel veletrhu Svět knihy

„Na veletrhu budeme mít Světlanu Alexijevičovou, běloruskou držitelku Nobelovy ceny za literaturu, která napsala několik knih jak o válce, tak o ruském impériu a jejich myšlení. Vedle toho dorazí ruská autorka Ljudmila Ulická. Sice jsme zakázali oficiální účast ruskému státu, ale chceme pozvat ruský hlas, který je jednoznačně proti Putinovi,“ popisuje ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer, který byl dopoledním hostem na Rádiu Z.

Před týdnem 14:39

Česká republika je třetí největší producent chmelu na světě, říká sládek Luboš Bokštefl

„Na světě je omezené množství oblastí, kde se chmel pěstuje, záleží totiž na vhodnosti podmínek. Amerika je největším producentem chmele na světě, pěstují ho ve státě Oregon nebo třeba v Kalifornii. Za nimi je Německo, my jsme třetí. Pak jsou ale i chmely australské, tam pěstují v Tasmánii. Zkoušeli to i v Číně, ale tam se chmelu nedařilo, nenašli vhodnou oblast,“ popisuje sládek a spolumajitel pivovaru Hangár Luboš Bokštefl, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:57

Květiny rozpoznám hmatem, barvu mi prozradí aplikace na mobilu, říká nevidomá floristka

„Mám hroznou výhodu, že si ty květiny dokážu představit, protože jsem předtím viděla. Jinak hmatem ale rozpoznám téměř cokoliv, včetně květin, sušených plodů a věcí, které jsem dříve neznala. Některé květy ale voní, takže i to mi pomáhá,“ popisuje svou práci nevidomá floristka Romana Lískovcová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

Před 2 týdny 14:12

Jak vznikalo pražské metro, které dnes slaví 48. narozeniny?

„Je tam určitá dědičnost z železničního provozu, ale ten charakter metra je výrazně jiný. Tehdy v Československu neexistovalo srovnatelné technické řešení, takže v počátcích projektování metra bylo nutné absolvovat velice mnoho studijních cest,“ popisuje vznik pražského metra Robert Mara, který byl dopoledním hostem Rádia Z.