29. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Hynek Čech z nadačního fondu Regi Base: Lidé, kteří za nás nasazují životy, si poté zaslouží to nejlepší z nejlepších

Nadační fond Regi base finančně pomáhá a zprostředkovává lékařskou pomoc novodobým válečným veteránům. Pomáháme těm, kteří za nás sloužili, zní slogan této organizace. „Lidé, kteří do slova a do písmene nasazují život, si poté zaslouží to nejlepší z nejlepších,“ říká Hynek Čech, předseda správní rady Regi Base.

16:35

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Včera 18:29

Vodík je alternativním zdrojem nejen pro dopravu, popisuje expert Jan Skalický

„O vodíku se vždy říkalo, že je to palivo budoucnosti. Myslím, že se to během posledních pěti let hodně změnilo, dnes je vodík alternativním zdrojem nejen pro dopravu, ale i například pro lékařství. Na vodík může jezdit vlak, loď, dokonce i auta. Otázkou je, kdy se ta technologie cenově dostane do pozice, kdy začne být samostatně schopná žít,“ říká expert na vodní dopravu Jan Skalický, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před dvěma dny 17:33

Tereza Valkounová: V lesních školkách vzděláváme děti za každého počasí

„Děti tu učíme trochu jiného pohledu na konzumní svět. Třeba to, že hračky nepotřebujeme, máme to okolo sebe, jen je potřeba trochu té tvořivosti. Děti používají klacíky, kamínky a hlínu. Přijdou na to, že si kdykoliv mohou cokoliv vyrobit,“ říká předsedkyně Asociace lesních mateřských školek Tereza Valkounová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

Před pěti dny 16:22

Čeští turisté chtějí v Praze vidět neobvyklé věci, popisuje průvodce David Chlum

„Kdysi jsem pracoval v hotelu, kde byl ubytovaný režisér Tim Burton. Napadlo mě, že bychom mu mohli nabídnout procházku po Praze, konkrétně pražské legendy. Nikdy předtím jsem je ale nedělal, měl jsem z toho trému. S Prahou už ale seznámený byl, obdivoval Karla Zemana a jiné české filmaře. Celou dobu byl v takovém svém světě, neustále při procházce maloval, ani moc nekomunikoval,“ říká průvodce Prahou David Chlum, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před šesti dny 16:27

Chceme pozvat ruský hlas, který je jednoznačně proti Putinovi, říká ředitel veletrhu Svět knihy

„Na veletrhu budeme mít Světlanu Alexijevičovou, běloruskou držitelku Nobelovy ceny za literaturu, která napsala několik knih jak o válce, tak o ruském impériu a jejich myšlení. Vedle toho dorazí ruská autorka Ljudmila Ulická. Sice jsme zakázali oficiální účast ruskému státu, ale chceme pozvat ruský hlas, který je jednoznačně proti Putinovi,“ popisuje ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer, který byl dopoledním hostem na Rádiu Z.

Před týdnem 14:39

Česká republika je třetí největší producent chmelu na světě, říká sládek Luboš Bokštefl

„Na světě je omezené množství oblastí, kde se chmel pěstuje, záleží totiž na vhodnosti podmínek. Amerika je největším producentem chmele na světě, pěstují ho ve státě Oregon nebo třeba v Kalifornii. Za nimi je Německo, my jsme třetí. Pak jsou ale i chmely australské, tam pěstují v Tasmánii. Zkoušeli to i v Číně, ale tam se chmelu nedařilo, nenašli vhodnou oblast,“ popisuje sládek a spolumajitel pivovaru Hangár Luboš Bokštefl, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:57

Květiny rozpoznám hmatem, barvu mi prozradí aplikace na mobilu, říká nevidomá floristka

„Mám hroznou výhodu, že si ty květiny dokážu představit, protože jsem předtím viděla. Jinak hmatem ale rozpoznám téměř cokoliv, včetně květin, sušených plodů a věcí, které jsem dříve neznala. Některé květy ale voní, takže i to mi pomáhá,“ popisuje svou práci nevidomá floristka Romana Lískovcová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:12

Jak vznikalo pražské metro, které dnes slaví 48. narozeniny?

„Je tam určitá dědičnost z železničního provozu, ale ten charakter metra je výrazně jiný. Tehdy v Československu neexistovalo srovnatelné technické řešení, takže v počátcích projektování metra bylo nutné absolvovat velice mnoho studijních cest,“ popisuje vznik pražského metra Robert Mara, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 17:05

Británie je lídrem v gastronomii, myslí si foodblogerka Dagmar Heřtová

„Miluji britskou kuchyni se vším všudy. Myslím si, že jsem jediná taková propagátorka, která tvrdí, že je skvělá. Souvisí to s tím, jak se Britové dívají na celý svět, dívají se globálně. Britská kuchyně není jen fish and chips. Dnes tvrdím, že je Británie lídrem v gastronomii. Když se podíváte na Londýn, tak všichni kuchaři, co chtějí něco znamenat, jsou nakonec v Londýně,“ říká foodblogerka Dagmar Heřtová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

Před týdnem 21:22

Historik Marek: Pražské povstání zkomplikovalo německým jednotkám situaci

„Nikdo nevěděl, kdy druhá světová válka skončí. Často slýchám opravdu hloupé názory, že Pražské povstání a povstání na venkově bylo zbytečné nebo alibistické. Je to hloupost. Povstání německým jednotkám výrazně zkomplikovalo situaci,“ popisuje události druhé světové války historik Jindřich Marek, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Před 2 týdny 16:13

Kardiolog Jansa: Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují rizikový faktor pro vznik trombózy

„Počty pacientů plicní hypertenze přibývají, ale není to dáno novými příčinami, které by vedly k většímu výskytu. Je to spíše pozitivní výsledek díky šíření povědomí o této chorobě. Stále častěji myslíme na možnou příčinu v situacích, kde bychom na to dříve nemysleli,“ říká kardiolog Pavel Jansa, který byl dopoledním hostem Rádia Z.