Dopolední host
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jihočeské divadlo potřebuje novou budovu, ta myšlenka nesmí zase usnout, říká odcházející ředitel

Lukáš Průdek stříhá metr v čele Jihočeského divadla. Čtyři stálé soubory, Ateliér 3D a veškerý s tím spojený aparát povede od ledna 2024 jeho nástupkyně Martina Schlegelová. K agendě Jihočeského divadla patří i oblíbené otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Jak vidí odcházející šéf jeho budoucnost? A co diskutovaná nová budova v Českých Budějovicích?

25:15

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 30:00

Adventní věnec má být ze stálezelených rostlin. Pojí to pohanskou tradici s křesťanským očekáváním

Jihočeské muzeum spustilo tradiční vánoční program, tentokrát s názvem Adventní čas. Přinese do života návštěvníků spoustu staročeských tradic a řemesel. První adventní neděle letos připadá na 3. prosince. Obchody ale mají předvánoční čas už dávno. Bývalo i za starých časů zvykem myslet na Vánoce s předstihem?

Před dvěma dny 36:03

Když Janek Ledecký točil klip k hitu Na ptáky jsme krátký, nechtěně text potvrdil. Zřítil se z výšky

Janek Ledecký vyjel na Vánoční turné. Během 22 dnů ho čeká 20 koncertů. Jak říká, budou čistě vánoční, první polovina v komornější unplugged formě, ve druhé „to rozjedem“. Což jsou i slova z jedné jeho písně s kapelou Žentour. S ní, ale zejména pak během sólové kariéry získal Janek Ledecký řadu ocenění, zlatých a platinových desek, posluchačských a diváckých rekordů.

Před čtyřmi dny 32:29

Světová šampionka, filmový herec, vtipný moderátor. I to jsou děti, které vyrostly u pěstounů

Celé jedno okresní město by zaplnily děti, které v Česku vyrůstají v náhradní rodinné péči. Dvacet tisíc kluků a holčiček! Z různých důvodů nemohou žít s vlastními rodiči, a tak se o ně starají „náhradníci“. Do takzvané náhradní rodinné péče patří několik forem pěstounství, dále poručnictví s osobní péčí a také osvojení čili adopce.

Před pěti dny 18:29

Vědec Pavel Kozák v Budějovicích studoval, byl u zrodu rybářské fakulty, teď povede celou univerzitu

Příštím rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byl v polovině listopadu 2023 zvolen Pavel Kozák, vědec a pedagog, který se specializuje na chov korýšů a měkkýšů. V současné době působí jako děkan fakulty rybářství a ochrany vod. V Českých Budějovicích kdysi i vystudoval, a to zemědělskou fakultu. Získal zde postupně tituly inženýra, doktora, docenta i profesora.

Před týdnem 22:55

Ezošmejdi cílí na nemocné a zklamané. Přípravky, které prodávají přes internet, mohou být nebezpečné

Jako prodejce zázraků, obchodníky se zranitelností nebo „ezošmejdy“ označuje spotřebitelská organizace dTest prodejce, kteří na internetu a jinde nabízejí doplňky stravy, léčivé přípravky, amulety, talismany, léčivé kameny, hůlky, obrazy... Když pomineme skutečnost, že víra může člověku pomoci, tyto látky a předměty obvykle žádný objektivní účinek nemají. V některých případech ale mohou být nebezpečné, jak varuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.

Před týdnem 33:13

23krát vyhrál volby v USA. Neuvěřitelný příběh chudého Žida z jihočeské vesnice vypráví historik

Uprchlík je u nás málem nadávka. Češi přitom sami hledali útočiště všude po světě, říká historik Martin Nekola, který jejich osudy mapuje. Vedle tří stovek odborných a populárně naučných článků publikoval i několik monografií. Například Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948. Vlastním nákladem vydal komiksy pro mladou generaci Pražané ve světě. A silnou jihočeskou stopu nesou paměti Adolfa J. Sabatha s názvem Čech v americkém Kongresu.

Před týdnem 30:57

Svetr do mrazáku, spousta levandule, plácačka, sprej. Entomolog radí, jak se zbavit šatních molů

Soužití s drobnými domácími škůdci se nevyhne žádná domácnost. Zatímco housenku potravinového mola, správně zavíječe paprikového, si možná přineseme domů z obchodu v pytlíku s moukou, mravenci si k našemu cukru najdou cestu sami. Štěnice nás v noci kousnou a šatním molům chutnají kvalitní kousky oblečení. Doma je proto obvykle mít nechceme. Co na ně tedy platí? Radí entomolog Oldřich Nedvěd.

Před 2 týdny 31:21

Umělá inteligence dřív klidně poradila, jak vykrást auto. Už to neudělá, protože ji lidé umravňují

Čím víc úkolů jí zadáváme, tím je dokonalejší. Mluví s námi na záznamnících, píše za děti slohy, aktivně se učí, dokonce už si laskavě povídá s osamělými lidmi. Umělá inteligence. Možná ji znáte jako Siri, Clairu nebo Her. Posledně jmenovaná je název vědeckofantastického filmu, ve kterém hrdina „ujede“ na vztahu s AI dívkou (AI = Artificial Intelligence = umělá inteligence). Oscarový příběh z roku 2013 je dnes už realitou.

Před 2 týdny 30:18

Zlobíte se na obchodníka? Nehádejte se! K mimosoudnímu řešení pomůže institut při obchodní inspekci

Jen co dozněly reklamy na letní výprodeje, už je tady Black Friday a hned po něm advent a další slevové akce. Při vánočních nákupech často obchodníci nabízejí, že nebude-li se dárek líbit, může si ho obdarovaný přijít vyměnit. Dobré by ale bylo mít o takové dohodě doklad, ideálně, aby nabídka byla uvedena na účtence. U nákupu přes e-shop zase platí možnost vrátit zboží bez udání důvodu – ale jen do čtrnácti dnů.