Dopolední host
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dva architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek

Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.

30:12

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 28:41

Doma byl enormní tlak. Přesto kajakář Jakub Krejčí na budějovické vodě obhájil titul mistra Evropy

Je mistrem republiky, Evropy i světa. A to je mu teprve dvacet let. Vlastně toho všeho dosáhl už v devatenácti. A titul mistra Evropy v kategorii do 23 let mezi kajakáři na divoké vodě letos potvrdil. I proto vodní slalomář Jakub Krejčí jako vůbec první sportovec získal také Cenu města od českobudějovického primátora.

Před pěti dny 30:36

Sázet stromy nestačí, klima ovlivňují i pastviny. A na nich ideálně velcí kopytníci, připomíná vědec

Jak zbavit planetu skleníkového efektu, a tím i nežádoucího oteplování, to je otázka, kterou se zabývají vědci na celém světě. Oteplování způsobuje nejenom sucha, ale i prudké změny počasí a extrémní jevy, jako jsou hurikány, tornáda a záplavy. Dříve, či později zapříčiní (pokud už to nedělá) i „stěhování národů“ za vodou a příznivějším klimatem.

Před šesti dny 31:56

Mladí lidé jsou bezva a já se od nich učím, říká profesorka Jitka Radimská z Jihočeské univerzity

Už třicet let uplynulo od založení katedry romanistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. U zrodu stála profesorka Jitka Radimská. Obdržela za to Medaili za zásluhy od rektora Bohumila Jirouška. Kromě toho je nositelkou Ceny rektora za prestižní vědeckou publikaci, mezinárodní ceny pro úspěšné pedagogy a francouzského Řádu akademických palem.

Před týdnem 23:55

Velká změna se sečte z malých, myslí si mladá Jihočeška, která získala cenu za ekologické aktivity

Každý rok uděluje Nadace Partnerství Ceny Josefa Vavrouška osobnostem české ekologie. Předává je lidem, kteří nesou odkaz někdejšího ministra životního prostředí, ekologického vizionáře a průkopníka udržitelného života, který v devadesátých letech tragicky zahynul.

Před týdnem 25:40

Nebourej, transformuj. To je motto Dne architektury, který otevře řadu jindy nepřístupných prostor

Studentka historie umění Tereza Štěpánová a architekt Filip Hermann jsou členy spolku Krumlovský baráky. Mimo to spolu vydali i tištěného průvodce po sedmadvaceti architektonicky zajímavých místech Českého Krumlova a další mapu s dvanácti zastaveními u moderních krumlovských domů právě chystají k vydání. Kromě toho vás o víkendu při Dni architektury osobně provedou reálným prostředím.

Před týdnem 25:42

S dědictvím po neznámé tetě z Ameriky se ještě nesetkala. Dědice za oceánem ale hledá notářka často

Okolnosti dědění – co se vůbec dědí, na koho připadá jaký podíl, jak je to se společnými účty nebo třeba s účtem na sociálních sítích. O tom ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila Vladimíra Kotrlíková, táborská notářka a prezidentka Notářské komory v Českých Budějovicích. Došlo i na otázku, jak často se stává, že se nečekaně objeví pohádkové dědictví po zapomenutém předkovi z druhého konce světa.

Před 2 týdny 27:44

Mimořádná okamžitá pomoc, přídavky na dítě. Příspěvky od státu mohou pomoci lidem ve finanční tísni

Stále více lidí se kvůli zdražování ocitá ve finanční tísni. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro ně připravilo speciální příspěvky. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice o nich mluvila ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Kateřina Jirková.

Před 2 týdny 26:16

V areálu učiliště v Blatné se původně měla opravovat bojová technika, vypráví ředitel školy

Řemeslné školství patří už šedesát let k Blatné na Strakonicku. Tamní střední odborné učiliště zahájilo svou výuku oborem opravář zemědělských strojů. V současnosti ze školy vycházejí vyučení elektrikáři, autoelektrikáři, automechanici nebo včelaři. Vedení má na starosti Miroslav Čapek, který je sám absolventem blatenského učiliště.

Před 2 týdny 22:18

Mrazíme i topíme, hokej je velmi drahý sport, připomíná manažer Motoru Stanislav Bednařík

„Tak jsme první, no a co, no a co, no a cooo…“ Oslavným pokřikem ocenili fandové českobudějovického Motoru skvělý vstup do sezóny. Jediný jihočeský hokejový tým v extralize je po dvou úvodních zápasech na čele tabulky. Jsou to ale jen 2 z 52 utkání základní části soutěže, upozorňuje generální manažer týmu Stanislav Bednařík. A ví, že je potřeba se připravit nejenom na těžké zápasy, ale i na energeticky, a tím i ekonomicky náročné období.