Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Vodní policisté, kteří se dokonale proměňují, i rákosníčci se šnorchlem. To je hmyz našich rybníků

Jihočeské rybníky nejsou jenom pro kapry. Anebo neměly by být. Pokud se o ně staráme tak akorát, nabízejí pestré životní prostředí pro celou škálu organismů. Patří mezi ně i vodní hmyz. Na ten se specializuje vědec Vojtěch Kolář z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích a zároveň pedagog Jihočeské univerzity.

27:33

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 26:20

Jsou to v podstatě odpustky, popisuje emisní povolenky energetický poradce

Ceny energií rostou, někteří lidé se coby zákazníci zkrachovalých dodavatelských společností ocitli u dodavatelů poslední instance a obdrželi ty nejvyšší tarify. Dnes možná přemýšlejí, co budou platit dřív, zda doplatky, vysoké zálohy, elektriku, plyn nebo benzin. „Bude to ještě horší,“ říká inženýr a poradce pro Energy Centre České Budějovice Josef Šťastný.

Před dvěma dny 25:28

Sudslavická lípa má třetí největší obvod v republice. Je to jeden z 26 tisíc památných stromů u nás

Stromy jsou naše bezplatné čističky vzduchu. Jsou to nádrže na vodu. Jsou zdrojem přirozeného stínu a útočištěm pro drobné živočichy a někdy i pro nás, když se pod ně potřebujeme uchýlit. A kromě toho jsou krásné a některé z nich i památečné.

Před třemi dny 23:20

Pojem „fake news“ je ryze současný. Lživé, podvržené zprávy se ale mezi lidmi šířily vždycky

Někdy jim skočí na lep konzumenti, někdy sami novináři. Fake news. Falešné zprávy, kterými se zejména internet dnes jenom hemží. Jak se v nich vyznat, jak rozlišit pravdu od lži a proč vůbec takové zprávy vznikají a proč jim lidé věří?

Před čtyřmi dny 27:19

Patroni pomáhají na cestě z dětského domova k samostatnosti. Hledají další dobrovolníky

Otevřená srdce i otevřenou mysl mají členové Ligy otevřených mužů. Scházejí se, pracují na řešení svých problémů i na sobě. A také pomáhají klukům, kteří jsou teprve na startu své dospělé éry. Současní a budoucí muži spolu tráví čas a ti zkušenější jsou oporou méně zkušeným.

Před pěti dny 28:45

Jako zbraň jsme měli jen diplomatický pas, mírová mise v Jugoslávii byla nejnebezpečnější

Jedním z mužů, které před nedávnem ocenil českobudějovický primátor Jiří Svoboda Medailí Za zásluhy, je podplukovník Milan Čajdík. Obdržel také vysoké vojenské vyznamenání – Záslužný kříž II. stupně od ministra obrany.

Před týdnem 29:28

Mého Oscara rodiče zabalili do deky a zamkli před zloději, prozrazuje hudebnice Markéta Irglová

„Pamatuji si ten moment, kdy jsem stála s dvěma kufry na nádraží ve Valašském Meziříčí na cestě do Prahy, odkud jsem odlétala do Irska. V té době jsem si neuvědomovala, že jak člověk jednou vylítne z hnízda, už není cesty zpět,“ popisuje Markéta Irglová svou první cestu do Irska, která výrazně ovlivnila její život.

Před týdnem 25:28

Šéf jihočeských hasičů ve volném čase hraje divadlo. Je to mentální sprcha, říká

Stojí za mnoha projekty, například za vznikem krajského operačního střediska a zavedením linky 112. Velí u složitých zásahů, pomáhá při povodních, orkánech, vichřicích, organizoval jihočeskou pomoc po tornádu. Podílí se na krizovém řízení kraje a z tohoto titulu řeší i pandemii covidu-19. Ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš byl za zásluhy oceněn i medailí od českobudějovického primátora Jiřího Svobody.

Před týdnem 23:59

Jsou šťastní, protože se nezabývají ani minulostí ani budoucností, zjistila cestovatelka v Bhútánu

Asijskou zemi procestovali partneři Matouš Hurtík a Kristýna Tronečková od východu na západ a od jihu na sever. V Bhútánu strávili celkem devět měsíců. Poznali díky tomu, jak tam lidé doopravdy žijí.

Před týdnem 28:02

Z hospody mezi špičkové vědce. Splnil jsem si dětský sen, říká oceněný biochemik Libor Grubhoffer

Je odborníkem v oblasti molekulární a buněčné biologie, genetiky a virologie, několik let vedl Jihočeskou univerzitu, kde dodnes vyučuje. V současnosti působí Libor Grubhoffer jako ředitel Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a primátor města mu také udělil medaili za zásluhy.

Před týdnem 24:32

V Maroku jsem byl houbařem, v Mali dirigentem a v Angole gynekologem, směje se cestovatel

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě najde sílu, aby ho skutečně prožil. Tadeáši Šímovi z Prachatic se to povedlo. Jeho cesta po Africe trvala sedm měsíců a byla dlouhá 13 tisíc kilometrů. Vzdálenost překonal v sedle kola.