16. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kývli jste na něco po telefonu? I když pak nakonec nic nepodepíšete, může vás to stát peníze

Rostoucí ceny zboží i služeb, včetně energií. To je asi to hlavní, co dnes trápí české spotřebitele. Na Českou obchodní inspekci se teď často obracejí s tím, že po nich zprostředkovatel energií požaduje zaplacení jakési smluvní pokuty. Oni si ale nejsou vědomi, že by vůbec se zprostředkovatelem smlouvu uzavřeli.

27:37

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 34:37

Nejtěžší bylo vrátit se zpátky do běžného života, říká o své kariéře diplomatka Jana Hybášková

Jana Hybášková vystudovala arabistiku. Už jako studentka dělala iráckému velvyslanci tajemnici. Vydala se na zkušenou do Egypta, velmi brzy začala přednášet na Karlově univerzitě. Po revoluci se s humanitární pomocí ocitla v rozbouřeném Rumunsku. Pak nastoupila na ministerstvo zahraničí a vyhnala odtud donašeče.

Před dvěma dny 25:33

Ani socialistická matrika si netroufla proti mému jménu něco namítnout, směje se zpěvák kapely Jelen

Kapelu založili až jako dospělí chlapi a tátové od rodin. Pojmenovali ji podle první písničky – Jelen. A i když se to zprvu zdálo jako bláznivý nápad, dnes si ho nemohou vynachválit. „My jsme Jelen!“ hlásí na úvod každého koncertu zpěvák, textař a grafik skupiny Jindra Polák. Lidé mu tím pádem často říkávají: „Pane Jelen“. Ale to on není. A není dokonce ani Jindřich.

Před třemi dny 30:07

Chatu na Orlíku raději u hráze, na koupání jsou ale nejlepší pískovny a lomy, radí hydrobiolog

Kvalita vody na koupání ve stojatých nádržích se mění v závislosti na počasí a teplotě. Stoupne-li teplota vody nad dvacet stupňů, množí se sinice. Ty jsou hygienicky závadné a mohou být i jedovaté. Třeba malé děti, které by se takové vody při koupání nalokaly rok co rok, mohou mít později potíže s játry.

Před šesti dny 22:00

Je načase začít brát kulturu v Budějovicích vážně, říká Pavel Šporcl, který pořádá nový festival

České Budějovice se rozeznějí prvním ročníkem nového mezinárodního hudebního festivalu Hvězdy nad Vltavou. Jeho uměleckým ředitelem je světoznámý houslista a českobudějovický rodák Pavel Šporcl.

Před týdnem 26:39

Pečení holubi a další vybraná jídla, pak tanec až do snídaně. Odhalte, jak se bavila šlechta

Šlechtické slavnosti a zábavy, tak se jmenuje velkolepá výstava, kterou hostí od 1. července nová Zámecká galerie v Českém Krumlově. Hlavní kurátorkou je historička umění Duňa Panenková. Spolu s kolegy shromáždila v posledních třech letech bezpočet faktů i artefaktů, které připomínají slavnostní události v životech jihočeské šlechty 16., 17. a 18. století.

Před týdnem 30:37

Nejlepší sekáči musí umět pokosit i suchou trávu. Profesionál David Vostrovský vyzývá na souboj

Na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje se v Mlynářovicích u Volar uskuteční otevřené mistrovství České republiky v sečení trávy kosou. Závod pořádá český reprezentant a žnec z povolání David Vostrovský.

Před týdnem 32:43

Břicho dětem, hřbet do tataráku. Překonejte předsudky a dejte si kapra, říká šéf rybářského sdružení

Už spolu s Československou republikou vznikla v roce 1918 i organizace sdružující rybáře a poskytující jim podporu. Jmenovala se Československá ústřední jednota rybářská. Po roce 1989 na ni navázalo Rybářské sdružení České republiky, které sídlí v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj si toto republikové centrum zasloužil svou trvající a vynikající rybníkářskou tradicí.

Před týdnem 29:48

Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů

Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasový moderátor, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je kniha o několika teenagerech, kteří připravují divadelní představení, shánějí do něj rakev, tu sice získají, ale zase o ni přijdou. V závěru dospějí k názoru, že jsou přece herci a tu rakev zahrají! Možná spolu s tím jistým způsobem dospějí. Román je napsán bohatým, obrazným jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.

Před 2 týdny 25:31

Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem

Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.

Před 2 týdny 27:53

Je to mžik. Je to tiché a fatální. Mnoho lidí se utopí i doma na zahradě, upozorňuje záchranář

Na přední místa evropských statistik nás řadí zhruba 200 utonulých Čechů ročně. Máme víc těchto fatálních událostí než lidnaté Německo a některé přímořské státy. V polovině případů se lidé utopí ve volné vodě, řada tragédií se ale stává doma. Upozorňuje na to vodní záchranář Jan Sedláček, který se coby místopředseda Asociace instruktorů vodní záchrany a soudní znalec věnuje i prevenci v projektu Bezpečné dětství – U vody bez nehody.