Komín musíme každý rok minimálně dvakrát vyčistit a jednou nechat zkontrolovat kominíkem

Dopolední host
Před 2 týdny 25:57

Když bouchnou saze, představuje to teplotu až 1100 stupňů Celsia! Přitom normálně je ve vyhřátém komíně mezi 200 a 350 stupni. Jestliže se tedy něco takového stane, znamená to docela jistě požár. Jak mu předcházet, poradil emeritní cechmistr jihočeského kominického cechu.

Dopolední host

Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Další epizody

Včera
24:26

Státní svátek v pohybu. Sokolský běh republiky láká na trať sportovce ve věku od nuly do sta

Sokolským během republiky oslaví sportovci všeho věku Den vzniku samostatného československého státu. Běží se v šesti desítkách českých a moravských měst, připojují se i zahraniční krajané. V jižních Čechách se zapojí atleti v Písku, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovicích.

Před dvěma dny
25:41

Zateplování je cesta z energetické pasti. I pro bytovky, připomíná poradce

Vítr fouká ze strnišť a vypadá to, že energetická krize provětrá i naši peněženku. Co s tím? Podle Jiřího Veselého z Energy Centre České Budějovice je třeba na zimu myslet s předstihem. A alespoň směrem k zimě příští ušetřit třeba i díky dotačnímu programu Zelená úsporám.

Před pěti dny
25:58

Přežil žahnutí od nejjedovatější medúzy i ztroskotání u Somálska. Své zážitky z cest sepsal v knize

Říká si exot. A jeho EXOToulky jsou legrace i detektivka. Lékař a vědec Julius Lukeš mladší v knize vypráví pikantní zážitky z celého světa. Cestuje totiž od dětství a navštívil už více než sto zemí.

Před šesti dny
28:32

Jak se hasí komín? Zapomeňte na vodu, pomůže písek. Vždy bychom ale měli hlavně zavolat hasiče

S topnou sezónou nastává jihočeským hasičům opět období zásahů u požárů způsobených topením v kamnech a kotlích. Za minulý rok a dosavadní část letošního roku už podle Venduly Matějů, tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, vyjížděli k 186 hořícím komínům.

Před týdnem
31:49

Máte dům nebo pole? Nechte si je, radí v momentě rozjíždějící se krize odborník na investice

Svět se ocitá v pocovidové hospodářské krizi. Ceny prudce rostou, stagnuje výroba, prodražuje se výstavba, roztáčí se inflace. Lidé se začínají obávat o své peníze. Jaká je jejich aktuální hodnota a jak je uchovat? Odpovídá investor z povolání Ondrej Spodniak ze společnosti Premiot Group.

Před týdnem
29:10

Sudslavická lípa má třetí největší obvod v republice. Je to jeden z 26 tisíc památných stromů u nás

Stromy jsou naše bezplatné čističky vzduchu. Jsou to nádrže na vodu. Jsou zdrojem přirozeného stínu a útočištěm pro drobné živočichy a někdy i pro nás, když se pod ně potřebujeme uchýlit. A kromě toho jsou krásné a některé z nich i památečné.

Před týdnem
25:42

Víc času, víc seriálů, méně knih. Covidová doba paradoxně odnaučila lidi číst

Schopnost číst, porozumět textu, ale třeba se z něj také něčemu naučit, zapamatovat si ho a pracovat s ním – tomu všemu se říká čtenářská gramotnost. Vychází i z množství knih, které jsme přečetli, a z jejich kvality. To ruku v ruce stoupá se vzdělaností člověka.

Před týdnem
26:19

Román se musí vysedět. Českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra vydává i šest titulů ročně

Spiklenci z lásky, Sny umírají s králi, Válka královen nebo Jed pro kralevice. To jsou jen některé z titulů bývalého českobudějovického novináře, dnes spisovatele Jaromíra Jindry. Psát začal už jako dítě, doopravdy se do toho ale pustil až v seniorském věku – když ovdověl a potřeboval vyplnit prázdné místo v duši i v denním rozvrhu. Za posledních pět let napsal 25 knížek a pracuje na dalších.

Před týdnem
29:42

Do zakázaného prostoru v Boleticích se nevydávejte, prohlédněte si ho v klidu domova díky knize

Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy, tak se jmenuje nový počin autorské trojice Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar a Českokrumlovského rozvojového fondu. Spolu už vytvořili tituly Lipno – krajina pod hladinou, Šumava – krajina pod sněhem a Český Krumlov – město pod věží.