- Podcasty
- Dopolední host

Poslechněte si podcast: Hokejová utkání, Závod míru, vítání kosmonauta. Pavel Kroneisl zažil jako rozhlasový reportér leccos
Na zimních a fotbalových stadionech strávil Pavel Kroneisl podstatnou část svého života. Ne však jako pouhý divák. Je jedním z rozhlasových reportérů, na jehož živé vstupy v pořadu S mikrofonem za hokejem posluchači vzpomínají dodnes. Řemeslo se učil od mistra, jihočeské rozhlasové legendy Ludvíka Mühlsteina.
Dopolední host
Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.
Velká škola profese, ale i zábavy, vzpomíná režisér Aleš Vrzák na českobudějovický rozhlas
Švejka, Spalovače mrtvol, texty Bohumila Hrabala, ale třeba i Jo Nesba, Salmana Rushdieho nebo Jonathana Livingstona přetavil do rozhlasové podoby režisér Aleš Vrzák. Jedna z největších osobností tuzemské dramatické rozhlasové tvorby pochází z jižních Čech. Svou kariéru Aleš Vrzák odstartoval v Českém rozhlase České Budějovice.
Tam, kde žijí velcí kopytníci, přibývá květin a motýlů, říká zakladatel rezervace v Milovicích
Zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři už rovných deset let žijí v rezervaci ve středočeských Milovicích. Projekt, na kterém od počátku spolupracují jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, nedávno zkompletoval trojici nejvýznamnějších tuzemských ekologických ocenění. Podle ředitele společnosti Česká krajina Dalibora Dostála jsou přínosy rezervace pro přírodu viditelné na první pohled.
Hmyz a lidé soupeří o potraviny. To je důvod, proč broučci z krajiny mizí, vysvětluje biolog
Už přes 400 milionů let obývá planetu Zemi hmyz. Tato fascinující a nejpočetnější skupina živočichů se za tu dobu vyvinula do nesmírné rozmanitosti více než pěti milionů druhů. Dnes ale bohužel mnohé hmyzí tvory ztrácíme.
Sovětští vojáci ve studiu a letadlo ve sklepě. Zážitky bývalých zaměstnanců budějovického rozhlasu
Technici, spojaři, redaktoři, ale i recepční, údržbáři nebo šoféři. Za osmdesát let existence Českého rozhlasu České Budějovice stanicí prošlo nespočet zaměstnanců. Ve speciálním výročním vydání pořadu Dopolední host někteří vzpomínají, jak to v minulosti v rozhlase chodilo.
Budějckej rozhlas, to byla velká škola, vzpomíná Pavel Žalman Lohonka, který tady nahrál mnoho písní
Přibližně čtyři stovky písní má na kontě česká a jihočeská folková legenda Pavel Žalman Lohonka. Možná více než polovinu z nich nahrál ve studiu Českého, dříve Československého rozhlasu České Budějovice, který právě slaví osmdesáté výročí. Patří tak mezi nejvýznamnější osobnosti spojené s touto stanicí.
Český rozhlas České Budějovice slaví 80 let. Odvysílá speciální příspěvky a také pořádá akce
- května 1945 začala skupina nadšenců vysílat z malé místnosti bývalé strážnice na radnici v Českých Budějovicích. Od toho dne se píše historie Českého rozhlasu České Budějovice. Výročí budou po celý týden ve vysílání připomínat speciální příspěvky i rozhovory s hosty.
Příběh vlastních prarodičů vtiskl do své novely Jan Cempírek. Netušili, že budou muset hrát o život
Kdo se směje naposled. Tak se jmenuje novela českobudějovického spisovatele a publicisty Jana Cempírka. Vypráví příběh dvou mladíků, Čecha a Němce, které nesmiřitelně rozdělily dobové politické události. Slyšet ho můžete v Podvečerním čtení Českého rozhlasu České Budějovice.
Masakr v Postoloprtech skončil jen konstatováním, že taková byla doba. Neříkáme to až moc často?
Připomínat významné události našich dějin je nesmírně důležité, myslí si spisovatel Jiří Padevět. Historie Československa je pro něj nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Zanedlouho vyjde jeho kniha s názvem Postoloprty – Příběh vražd, které nikdo nenařídil, nikdo nespáchal a nikdo nevyšetřil. Vypráví o masakru sudetských Němců v červnu roku 1945, který, co do obětí, překonal až válečný zločin ve Srebrenici během války v bývalé Jugoslávii.
Ve vesmíru pořád něco lítá, ale my kvůli tomu ztrácíme čas, říká astronom Miloš Tichý
Kolem Slunce obíhá kromě Země nespočet planetek a útvarů. Stovky takových vesmírných těles pro svět objevil jihočeský astronom Miloš Tichý, který pracuje na observatoři na vrcholu hory Kleť.