5. duben 2022

Poslechněte si podcast: Každý díl Vinnetoua viděl nejmíň 500krát, jeho sbírka filmových artefaktů zabírá dvě místnosti

Mohli byste si myslet, že je blázen. Převléká se do kostýmů Vinnetoua a fotí se v nich na místech, kde se slavné filmy natáčely. Vášeň ale Jaroslava Maryšku zavedla za tvůrci filmových mayovek a přiměla ho shromáždit nečekané sbírkové bohatství. I duševní.

23:37

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 25:14

Vodní policisté, kteří se dokonale proměňují, i rákosníčci se šnorchlem. To je hmyz našich rybníků

Jihočeské rybníky nejsou jenom pro kapry. Anebo neměly by být. Pokud se o ně staráme tak akorát, nabízejí pestré životní prostředí pro celou škálu organismů. Patří mezi ně i vodní hmyz. Na ten se specializuje vědec Vojtěch Kolář z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích a zároveň pedagog Jihočeské univerzity.

Před dvěma dny 28:05

Musel jsem vždy bojovat se zklamáním. Alternovat Rodena není snadné, přiznává herec Pavel Oubram

Jednačtyřicetiletý herec Pavel Oubram patří k oporám Jihočeského divadla. Není mu cizí žádný žánr, včetně rozhlasového herectví. Za ně získal před několika dny Cenu Českého rozhlasu. Zaujal četbou na pokračování z románu Daphne du Maurier Hospoda Jamajka.

Před třemi dny 25:55

Co se skrývá na straně 22? A proč je na straně 17 vždycky razítko? Odpovídá spisovatel Jan Cempírek

Jan Cempírek z Českých Budějovic vystudoval vysokou školu lesnickou. Dělal ale v životě ledasco, včetně toho, že byl honákem krav. Hodně cestuje, píše o tom nezvyklé cestopisy, napsal ale i román fiktivní vietnamské autorky, vydává lifestylový časopis BUDLive, přispívá do novin, tvoří Rozhlasové sloupky. Založil a vede nakladatelství Pikador Books, ve kterém vydal loni i vlastní novelu Kdo se směje naposled.

Před čtyřmi dny 27:37

Kývli jste na něco po telefonu? I když pak nakonec nic nepodepíšete, může vás to stát peníze

Rostoucí ceny zboží i služeb, včetně energií. To je asi to hlavní, co dnes trápí české spotřebitele. Na Českou obchodní inspekci se teď často obracejí s tím, že po nich zprostředkovatel energií požaduje zaplacení jakési smluvní pokuty. Oni si ale nejsou vědomi, že by vůbec se zprostředkovatelem smlouvu uzavřeli.

Před týdnem 22:43

Budějovický rozhlas otevírá dveře. Pojďte si poslechnout první nahrávky a na těch nových se podílet

Český rozhlas České Budějovice zve do svého zákulisí. V sobotu 14. května otevře dveře. Nabídne prohlídky studií, setkání s moderátory a tvůrci pořadů, program pro děti i hudební vystoupení.

Před týdnem 28:03

Kance potkat nechcete, ale je to krásné! Běžci vyrazí na 360 kilometrů dlouhou trasu podél Vltavy

Těch, kteří někdy spluli Vltavu, bude asi řada. Těch, co ji seběhli, mnohem míň. Ačkoli, do letošního závodu Vltava Run se přihlásilo na 6600 běžců ve 304 štafetách. Od pramenů Vltavy až do pražského Bráníku se běhá už od roku 2013 a věhlas závodu stále roste. Letos si tedy účastníci zaběhnou 360 kilometrů nonstop už podesáté.

Před týdnem 27:34

Cestování po Česku je projekt na celý život, říká Ladislav Zibura. Tentokrát hledal kuriozity doma

Prázdniny v Česku. Tak se jmenuje nová kniha vtipných cestovatelských příběhů Ladislava Zibury. Autor řady cestopisů ze zahraničí, například Pěšky mezi buddhisty a komunisty nebo Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, tentokrát prozkoumal domácí prostředí. Jak sám říká, nebyl to pouze důsledek lockdownu.

Před týdnem 28:38

Chceme rozdávat radost, ta teď chybí, říká organizátor Klasiků v Táboře. Zahraje i ukrajinské noneto

Říká vám něco pojem Klasici v ulici? Anebo Klasici na Střelnici? V tom případě asi budete znát i Klasiky v Táboře. Hudební festival, který se ze svých předchůdců vyvinul. Z pouličních představení se nejprve přesunul do kaváren, potom do kulturního domu, teď už využívá zrenovovaný sál táborského divadla. Pro svá velká jména a velké publikum potřebuje větší prostory. A také stabilní podmínky, včetně povětrnostních.

Před týdnem 27:23

Najezdil tisíce kilometrů zapřažen za psy. Zaujal díky nim budoucí ženu, ale také spal v minus 44

Sedm desítek psů má na svém ranči Jihočech Pavel Kučera. Ne z rozmaru, ale jako profesionální chovatel a zejména musher, tedy ten, kdo jezdí zasněženou krajinou se psím spřežením. Jezdit se dá i na suchu s károu, například při podzimním tréninku, musherský sport má ale také své cyklo, ski nebo koloběžkové či běžecké odnože.

Před 2 týdny 28:42

Vlků je na Šumavě víc než sklářů

Sklářské hutě už skoro odnepaměti patřily k Šumavě. Daly i názvy mnoha tamním obcím. Tak jak slavné v minulosti byly, tak v novém tisíciletí neslavně zanikly. Rodí se ale nové počiny.