Dopolední host
2. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Na člověku si nepochutná, ale kachnu by si dal. Největšího predátora českých vod představí vědci

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Těmito slovy zvou pořadatelé na letošní Noc vědců. Uskuteční se po celé republice v pátek 6. října mezi 17 a 22 hodinou. V Českých Budějovicích se k ní připojí Biologické centrum Akademie věd, Jihočeská univerzita, Vysoká škola technická a ekonomická a také hvězdárna a planetárium.

28:20

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 41:14

Jako dítě zvracel ve všech dopravních prostředcích. Dnes je Martin Šonka hvězdou letecké akrobacie

Je mistrem světa elitní letecké série Air Race, světovým vicemistrem ve freestylu nejtěžší, takzvané unlimited kategorie letecké akrobacie. Má tři tituly mistra Evropy a deset českých. Martin Šonka, rodák z Dvora Králové, který od dvou let vyrůstal v jižních Čechách, s létáním začínal jako středoškolák v Táboře. Ze všeho nejdřív pokusem, na který rozbil své prasátko.

Před třemi dny 33:18

Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy má ale smysl i dluh

I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy ke stavu současné české ekonomiky. Jako host Českého rozhlasu České Budějovice mimo jiné vysvětlil, proč nepůjde splatit státní dluh a zároveň nezchudnout nebo že život společnosti na dluh znehodnocuje měnu.

Před šesti dny 30:00

Adventní věnec má být ze stálezelených rostlin. Pojí to pohanskou tradici s křesťanským očekáváním

Jihočeské muzeum spustilo tradiční vánoční program, tentokrát s názvem Adventní čas. Přinese do života návštěvníků spoustu staročeských tradic a řemesel. První adventní neděle letos připadá na 3. prosince. Obchody ale mají předvánoční čas už dávno. Bývalo i za starých časů zvykem myslet na Vánoce s předstihem?

Před týdnem 36:03

Když Janek Ledecký točil klip k hitu Na ptáky jsme krátký, nechtěně text potvrdil. Zřítil se z výšky

Janek Ledecký vyjel na Vánoční turné. Během 22 dnů ho čeká 20 koncertů. Jak říká, budou čistě vánoční, první polovina v komornější unplugged formě, ve druhé „to rozjedem“. Což jsou i slova z jedné jeho písně s kapelou Žentour. S ní, ale zejména pak během sólové kariéry získal Janek Ledecký řadu ocenění, zlatých a platinových desek, posluchačských a diváckých rekordů.

Před týdnem 32:29

Světová šampionka, filmový herec, vtipný moderátor. I to jsou děti, které vyrostly u pěstounů

Celé jedno okresní město by zaplnily děti, které v Česku vyrůstají v náhradní rodinné péči. Dvacet tisíc kluků a holčiček! Z různých důvodů nemohou žít s vlastními rodiči, a tak se o ně starají „náhradníci“. Do takzvané náhradní rodinné péče patří několik forem pěstounství, dále poručnictví s osobní péčí a také osvojení čili adopce.

Před týdnem 18:29

Vědec Pavel Kozák v Budějovicích studoval, byl u zrodu rybářské fakulty, teď povede celou univerzitu

Příštím rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byl v polovině listopadu 2023 zvolen Pavel Kozák, vědec a pedagog, který se specializuje na chov korýšů a měkkýšů. V současné době působí jako děkan fakulty rybářství a ochrany vod. V Českých Budějovicích kdysi i vystudoval, a to zemědělskou fakultu. Získal zde postupně tituly inženýra, doktora, docenta i profesora.

Před týdnem 22:55

Ezošmejdi cílí na nemocné a zklamané. Přípravky, které prodávají přes internet, mohou být nebezpečné

Jako prodejce zázraků, obchodníky se zranitelností nebo „ezošmejdy“ označuje spotřebitelská organizace dTest prodejce, kteří na internetu a jinde nabízejí doplňky stravy, léčivé přípravky, amulety, talismany, léčivé kameny, hůlky, obrazy... Když pomineme skutečnost, že víra může člověku pomoci, tyto látky a předměty obvykle žádný objektivní účinek nemají. V některých případech ale mohou být nebezpečné, jak varuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.

Před 2 týdny 33:13

23krát vyhrál volby v USA. Neuvěřitelný příběh chudého Žida z jihočeské vesnice vypráví historik

Uprchlík je u nás málem nadávka. Češi přitom sami hledali útočiště všude po světě, říká historik Martin Nekola, který jejich osudy mapuje. Vedle tří stovek odborných a populárně naučných článků publikoval i několik monografií. Například Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948. Vlastním nákladem vydal komiksy pro mladou generaci Pražané ve světě. A silnou jihočeskou stopu nesou paměti Adolfa J. Sabatha s názvem Čech v americkém Kongresu.

Před 2 týdny 30:57

Svetr do mrazáku, spousta levandule, plácačka, sprej. Entomolog radí, jak se zbavit šatních molů

Soužití s drobnými domácími škůdci se nevyhne žádná domácnost. Zatímco housenku potravinového mola, správně zavíječe paprikového, si možná přineseme domů z obchodu v pytlíku s moukou, mravenci si k našemu cukru najdou cestu sami. Štěnice nás v noci kousnou a šatním molům chutnají kvalitní kousky oblečení. Doma je proto obvykle mít nechceme. Co na ně tedy platí? Radí entomolog Oldřich Nedvěd.

Před 2 týdny 25:15

Jihočeské divadlo potřebuje novou budovu, ta myšlenka nesmí zase usnout, říká odcházející ředitel

Lukáš Průdek stříhá metr v čele Jihočeského divadla. Čtyři stálé soubory, Ateliér 3D a veškerý s tím spojený aparát povede od ledna 2024 jeho nástupkyně Martina Schlegelová. K agendě Jihočeského divadla patří i oblíbené otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Jak vidí odcházející šéf jeho budoucnost? A co diskutovaná nová budova v Českých Budějovicích?