Dopolední host
8. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Bezmoc v Metlách, tisíce evakuovaných, dlouhá likvidace škod, vzpomíná hasič na povodně roku 2002

Stejně jako se symbolem povodní v roce 1997 staly moravské Troubky, tak si ničivé záplavy z roku 2002 spojujeme s jihočeskými Metlami. Obec na Blatensku smetla voda z tamních rybníků. A záchranáři proti tomu byli bezbranní, jak vzpomíná hasič Martin Sviták, dnes zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

29:17

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Dnes 25:25

Z NHL do krajského přeboru. Hokejista Martin Hanzal si závěr sportovní kariéry užívá mezi přáteli

Narodil se v Písku v roce 1987, hokejově vyrostl v Českých Budějovicích, působil v Mladé Boleslavi, ale i v Arizoně, Minnesotě nebo Dallasu. S jedenáctkou na zádech reprezentoval Česko na dvou mistrovstvích světa i na olympiádě. Hokejový útočník Martin Hanzal teď hraje krajský přebor za HC Samson v Českých Budějovicích. Vklouzl do něj rovnou z NHL – poté, co ho z poslední sezóny v zámoří vyřadilo zranění zad.

Včera 27:19

Místo nafty tráva a oves. Vyměnit traktor za koně je dobré pro hospodáře i krajinu, říká chovatel

Slezský norik je chladnokrevný kůň, který vyniká svou chladnou hlavou a zapáleným srdcem. To projevil už v historických bitvách, v nichž nosil rytíře v těžké zbroji. Také vojevůdce Jan Žižka sedí na pražském Vítkově na norikovi. Toto plemeno se ale osvědčilo především na polích mírových. A v lesním hospodářství.

Před dvěma dny 27:42

Chlapi v Česku mají silné hlasy, ale stydí se, říká sbormistr souboru Sezimák zpívá gospel

Padesátičlenný sbor s vlastní kapelou. To je soubor Sezimák zpívá gospel, který rozdává radost především v předvánočním čase. Gospel je totiž veselé zpívání o bohu a boží milosti. Pochází z Ameriky a vychází z černošských spirituálů. Slovo samotné je označením pro dobrou zprávu.

Před třemi dny 28:41

Doma byl enormní tlak. Přesto kajakář Jakub Krejčí na budějovické vodě obhájil titul mistra Evropy

Je mistrem republiky, Evropy i světa. A to je mu teprve dvacet let. Vlastně toho všeho dosáhl už v devatenácti. A titul mistra Evropy v kategorii do 23 let mezi kajakáři na divoké vodě letos potvrdil. I proto vodní slalomář Jakub Krejčí jako vůbec první sportovec získal také Cenu města od českobudějovického primátora.

Před týdnem 30:36

Sázet stromy nestačí, klima ovlivňují i pastviny. A na nich ideálně velcí kopytníci, připomíná vědec

Jak zbavit planetu skleníkového efektu, a tím i nežádoucího oteplování, to je otázka, kterou se zabývají vědci na celém světě. Oteplování způsobuje nejenom sucha, ale i prudké změny počasí a extrémní jevy, jako jsou hurikány, tornáda a záplavy. Dříve, či později zapříčiní (pokud už to nedělá) i „stěhování národů“ za vodou a příznivějším klimatem.

Před týdnem 31:56

Mladí lidé jsou bezva a já se od nich učím, říká profesorka Jitka Radimská z Jihočeské univerzity

Už třicet let uplynulo od založení katedry romanistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. U zrodu stála profesorka Jitka Radimská. Obdržela za to Medaili za zásluhy od rektora Bohumila Jirouška. Kromě toho je nositelkou Ceny rektora za prestižní vědeckou publikaci, mezinárodní ceny pro úspěšné pedagogy a francouzského Řádu akademických palem.

Před týdnem 23:55

Velká změna se sečte z malých, myslí si mladá Jihočeška, která získala cenu za ekologické aktivity

Každý rok uděluje Nadace Partnerství Ceny Josefa Vavrouška osobnostem české ekologie. Předává je lidem, kteří nesou odkaz někdejšího ministra životního prostředí, ekologického vizionáře a průkopníka udržitelného života, který v devadesátých letech tragicky zahynul.

Před týdnem 25:40

Nebourej, transformuj. To je motto Dne architektury, který otevře řadu jindy nepřístupných prostor

Studentka historie umění Tereza Štěpánová a architekt Filip Hermann jsou členy spolku Krumlovský baráky. Mimo to spolu vydali i tištěného průvodce po sedmadvaceti architektonicky zajímavých místech Českého Krumlova a další mapu s dvanácti zastaveními u moderních krumlovských domů právě chystají k vydání. Kromě toho vás o víkendu při Dni architektury osobně provedou reálným prostředím.

Před 2 týdny 30:12

Dva architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek

Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.

Před 2 týdny 25:42

S dědictvím po neznámé tetě z Ameriky se ještě nesetkala. Dědice za oceánem ale hledá notářka často

Okolnosti dědění – co se vůbec dědí, na koho připadá jaký podíl, jak je to se společnými účty nebo třeba s účtem na sociálních sítích. O tom ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila Vladimíra Kotrlíková, táborská notářka a prezidentka Notářské komory v Českých Budějovicích. Došlo i na otázku, jak často se stává, že se nečekaně objeví pohádkové dědictví po zapomenutém předkovi z druhého konce světa.