- Podcasty
- Dopolední host

Poslechněte si podcast: Týrání bývá příčina, kámoši a nuda spouštěč
Ruku v ruce se svobodou musí jít zodpovědnost, říká Barbora Wernerová, která pomáhá trestancům s návratem do společnosti. Specializuje se na ty, kteří trpěli závislostmi. Svoboda, kterou hledají, tedy není jen vnější.
Dopolední host
Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.
Všichni z nás pocházíme původně z Afriky, říká Jaromír Beneš
Na poutavý výlet do historie vás vezme Jaromír Beneš, vedoucí Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Nejen Blaník. Až bude nejhůř, rytíři prý vyjedou i od Javorníku, říká autor knih o záhadách Šumavy
Tajemství, záhady, poklady hmotné i nehmotné povahy a také atmosféru a energii míst na Šumavě a v Pošumaví mapuje ve svých knihách a článcích historik, spisovatel a kriminalista Jan Kaše. Ačkoli působí v Plzni a do hor se vydává spíš ze západočeské strany, jeho pátrání zasahuje i do lokalit, které patří do kraje Jihočeského.
Země vysychá. Dalším špatným zásahům, ale i nadbytečnému strachu má zabránit nová metodika výuky
Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity a společnost ENKI, která se v Třeboni zabývá výzkumem v oblasti ochrany životního prostředí, se společně snaží naučit děti správně přemýšlet o vodě. Budou to potřebovat. Právě ony budou čelit všem důsledkům klimatických změn, a tak musejí rozumět tomu, proč se dějí, a jak se jim dá třeba i jednoduše předcházet.
Poklad se skrýval ve zdi budějovické lékárny. Dvě mince, které si „ulili“ zedníci, jsou dnes v muzeu
Máte doma staré mince? Rozhodně je nevyhazujte ani bez rozmyslu nedávejte dál. Ukažte je nejprve zkušeným numismatikům, nejlépe v muzeu. To radí Jiří Chvojka, který odhadoval hodnotu nálezů v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích celých 27 let. Rukama mu prošly i pravé poklady, třeba pětihaléř z roku 1924, který má dnes mnohamilionovou hodnotu, nebo mince, které kdysi dávno majitelé schovali a našel je až někdo po stovkách let.
Basket taky nehrajete v sandálech, říká o speciálních vozících pro parasporty předseda výboru
Něco málo přes rok je ve funkci nový předseda Českého paralympijského výboru, Jihočech Zbyněk Sýkora. Sám někdejší reprezentant v paraflorbalu a dosud aktivní sportovec. A také vývojář a výrobce sportovních vozíků. Pro Český rozhlas České Budějovice okomentoval „psí kusy“, které handicapovaní sportovci umějí na svých vozících dělat třeba na palubovce při florbalu nebo basketbalu.
Novodobých poutníků přibývá. Chtějí zažít jiný pocit z cestování a získat čas jen pro sebe
Poutníci byli první turisté. Mířili na místa, kde došlo k nějakému zázraku nebo tam byly uloženy relikvie světců. Během staletí se důvody a podoby cestování proměnily, ale teď zažívá poutnictví renesanci. Nabízí totiž zklidnění v moderní rychlé době, relaxaci, jistou formu meditace a osobní očisty, a to za poměrně málo peněz.
K snídani polévka, při žních horká kaše, všichni jedli z jedné mísy, popisuje historik stravu předků
Skromná jídla založená na bramborách, žitu, zelí a mléce charakterizovala stravu jihočeských předků. Lidé na vsích jedli maso jen jednou, dvakrát týdně, málo mastili a šetřili i s vejci. Přitom vykonávali těžkou práci, zejména na polích a u dobytka. Jak to dělali, aby měli dostatek energie?
Sleva nesmí být umělá. Novela zákona přispívá k větší ochraně spotřebitele, vysvětluje inspektorka
Od 6. ledna 2023 je účinná novela Zákona o ochraně spotřebitele. Znamená to, že nakupující jsou lépe chráněni a mají právo na víc informací. Novela vychází z evropské legislativy, čímž se k sobě zákony v jednotlivých zemích Unie přibližují. Ředitelka Inspektorátu České obchodní inspekce pro Jihočeský kraj a Vysočinu Martina Střihavková ve vysílání Českého rozhlasu popsala hlavní změny.
K obnoveným pramenům, kapličkám, ale i na houby a dětská hřiště bere své čtenáře časopis o Kájovsku
Časopis, který získal dvě republiková ocenění – Zlatý středník a cenu pro nejlepší obecní zpravodaj roku 2022 – vydává v Kájově na Českokrumlovsku autorský tým v čele s emeritní profesorkou Jihočeské univerzity Jitkou Radimskou. Vedle běžných informací o dění a spolcích přináší i obsáhlé statě o historii a krásách regionu. Vyplývá to i z podtitulu občasníku Mozaika – Toulky časem a krajinou Kájovska.
Těžkej je dřevěnej chleba, říkávali staří voraři. Jejich drsné řemeslo se dostalo na seznam UNESCO
Na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO se nedávno dostalo vorařství. Jak vysvětluje jednatel spolku Vltavan v Purkarci Josef Nachlinger, dřevo se tímto způsobem převáželo po vodě v mnoha zemích světa. Dodnes tradice žije zhruba ve třiceti státech a zapsat ji mezi památky se podařilo šesti z nich.