Zbytečná Válka
Epizoda 312. červen 2022

Poslechněte si podcast: Dopady konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku

Ekonomika je s válkou těsně provázaná. Její síla často rozhoduje, kdo zvítězí. Válka má ale na ekonomiku silný vliv. O dopadech konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku v podcastu Zbytečná válka hovoří ekonomický redaktor Petr Skočdopole z webu MotejlekSkocdopole.com, dále bezpečnostní analytik a občasný komentátor Novinek.cz Milan Mikulecký a Alex Švamberk ze zahraničního oddělení Novinek.cz, specializující se na ozbrojené konflikty.

47:02

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 62Před třemi dny 39:22

Tanky Ukrajincům pomůžou, ale je jich zoufale málo. Stíhačky teď nic neřeší

Ukrajincům byly přislíbeny moderní západní tanky. Redaktor zahraniční rubriky Novinek.cz Alex Švamberk probíral s bezpečnostním analytikem a bývalým poradcem ministra obrany Milanem Mikuleckým, co může přinést jejich nasazení a kolik by jich bylo potřeba, aby změnily situaci na frontě, když hrozí obklíčení Bachmutu, i to, jestli Ukrajina potřebuje letadla.

Epizoda 61Před 2 týdny 37:00

Marek Jukl z Červeného kříže: Humanitární právo se ve válce týká všech, i žoldnéřů. Na Ukrajinu odešlo už 400 tun pomoci

Na Ukrajinu dodal Český Červený kříž 416 tun pomoci, uvedl v podcastu Zbytečná válka jeho prezident Marek Jukl. Připomněl i zásady organizace pomáhat všem bez výjimky a také to, že i žoldnéře a zahraniční bojovníky chrání ženevské konvence.

Epizoda 606. leden 2023 41:44

Rusy není radno podceňovat, říká analytik

Boje na Ukrajině se v posledních měsících změnili v tupou a brutální opotřebovávací válku, kde mají obě strany velké ztráty, což je vidět zejména u Bachmutu. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký probíral s redaktorem Novinek v podcastu Zbytečná válka, jak může válka pokračovat, a jaké dopady bude mít čím dál bližší spolupráce mezi Ruskem a Íránem.

Epizoda 5922. prosinec 2022 35:22

V Bachmutu se žije pod zemí, v Chersonu se euforie vytratila

Symbolem tvrdosti bojů na Ukrajině je Bachmut o který se bojuje od června. Situace ve městě popsal analytik Tomáš Kolařík, který se z něj nedávno vrátit a viděl v tamní nemocnici pracovat české dobrovolníky. ještě předtím navštívil nedávno osvobozený Cherson,

Epizoda 5819. prosinec 2022 40:51

Neexistují žádné zázračné zbraně, ukázala válka na Ukrajině, je to varování i pro ČR

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor novinek Alex Švamberk probírali, co za deset měsíců ukázala válka na Ukrajině. Jaké zbraně byly mediálně vyzdvihované a jaké jsou skutečně účinné vyzdvihované. Oba se shodli na významu dělostřelectva a na tom, že je nutné se při modernizaci armády z konfliktu poučit.

Epizoda 5715. prosinec 2022 53:21

Ukrajina rok poté. Existuje cesta ven?

Přesně před rokem Novinky nabídly diskusi politického geografa Libor Jelen s redaktorem zahraniční rubriky Novinek Alexem Švamberkem, ve které se zamýšleli nad možností a pravděpodobností ruské agrese na Ukrajině. Po desíti měsících války, tisících mrtvých, zraněných a deportovaných civilistů, stovkám zničených měst a globální energetické krizi se zdá, že se debata o ukončení konfliktu vrací na začátek. Existuje nějaký kompromis? A jaké by Ukrajina musela dostat záruky?

Epizoda 5613. prosinec 2022 49:03

Putinova ideologie má až pavědecké kořeny

Vladimir Putin dal minulý týden jasně najevo, že jeho cílem je zvětšit území pod ruskou kontrolou. Jaké ideje - někdy skutečně obskurní - formovaly jeho imperialistické myšlenky se drží, probírali v podcastu Zbytečná válka Martin Jabůrek z katedry filozofie University Palackého v Olomouci a redaktor Novinek Alex Švamberk. Věnovali se i otázce vlivu Alexandra Dugina, jenž čerpal z okultní interpretace nacismu.

Epizoda 558. prosinec 2022 53:34

Rusko je prorostlé imperiální myšlenkou, řekl náměstek Kurfürst

Hostem podcastu Zbytečná válka je politický geograf a náměstek ministra zahraničí Evropu Jaroslav Kurfürst. Jeho sekce zodpovídá i za vztahy s Ruskem. Diplomat, který působil na českém velvyslanectví v Moskvě se dlouhodobě zabývá Ruskem a jeho historií. Tématem byly především paralely mezi carským a současným ruským imperialismem.

Epizoda 5425. listopad 2022 25:50

Zima bude krutá, říká po návratu z Ukrajiny humanitární pracovník Petr Štefan

Koordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny, kde 15. listopadu zažil i mimořádně silné ostřelování Ukrajiny. V podcastu Zbytečná válka, kde hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem, také popsal, na co se soustřeďuje pomoc před počínající zimou, které bude krutá.

Epizoda 5323. listopad 2022 39:03

Zima podobu války na Ukrajině nezmění, přišel čas vyhlásit bezletovou zónu nad západem Ukrajiny

Ukrajina čelí v posledních týdnech masivnímu ostřelování raketami, takže je z provozu vyřazena polovina její energetické infrastruktury. Jestli tyto útoky mohou změnit vývoj konfliktu a jak na něj může zapůsobit zima, probírali v podcastu Zbytečná válka bezpečností analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. Oba se kvůli dopadu střel do Polska a Moldávie shodli na potřebě vyhlásit nad částí Ukrajiny bezletovou zónu.