Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Domácnosti a firmy napojené na teplárny zaplatí víc. Někde jen mírně, jinde i o desítky procent

V českých městech se topná sezona rozběhla naplno a jejich obyvatelé řeší zásadní otázku: Kolik za teplo zaplatí. Podle teplárenského sdružení se bude od začátku roku 2023 týkat zvýšení cen tepla až čtyř milionů lidí.

02:29

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:44

Zdravotní sestry a pečovatelky najezdí stovky kilometrů. Kvůli zdražování je rozpočet napjatý

Zdravotní sestry i pečovatelky Agentury domácí péče Alice, která působí pod Českým červeným křížem v Českých Budějovicích, vyráží každý den za svými klienty přímo k nim domů. Najedou přitom stovky kilometrů. Zdražování pohonných hmot, růst nákladů i nejistá situace tak stále víc napínají rozpočet agentury.

Dnes 02:09

Lyžařský svah nedaleko centra Písku zůstane zřejmě bez lyžařů. Město nesehnalo nového nájemce

Skiaréna na Hradišťském vrchu v Písku zůstane zřejmě až do března pro veřejnost zavřená. Městu, které lyžařský areál vlastní, se nepodařilo sehnat nového nájemce. Ten současný má sice pronajatý areál do 14. března příštího roku, přesto ho neotevře. Chybí mu totiž personál.

Včera 03:06

Rodina nejstaršího soukromého zemědělce na Písecku hospodaří na usedlosti v Ohaři už 400 let

Nejstarším soukromým zemědělcem na Písecku je sedmaosmdesátiletý Jan Hanzlík. Jeho rod hospodaří v Ohaři na Písecku už od roku 1620. I když život tohoto muže nebyl vždy snadný, nestěžuje si. Je šťastný, že má pokračovatele.

Včera 02:42

Vratné kelímky na budějovických adventních trzích stále chybí, pořadatel dostal od města výjimku

Přestože město České Budějovice od loňského jara vyžaduje, aby na různých akcích prodejci občerstvení používali vratné nádobí, na adventních trzích ho nenajdete. Pořadatel má totiž výjimku. Slibuje ale, že na příští rok už připravuje systém vratných hrnků známý třeba z Rakouska.

Před dvěma dny 03:55

Je mu 86 let, ale stále aktivně obnovuje kříže ze zaniklých vesnic. Už jich zachránil osmdesát

Šestaosmdesátiletý Stanislav Schneedorf z Volar vlastními silami obnovuje zničené kříže a boží muka ze zaniklých šumavských vesnic. Letos zachránil svoji jubilejní osmdesátou křesťanskou památku a vydal o tom dvě knihy.

Před třemi dny 02:53

Tři měsíce museli noví provozovatelé budějovického městského kina Kotva hradit náklady ze svého

Před třemi měsíci převzali českobudějovické městské kino Kotva noví provozovatelé. A dosud museli fungování hradit ze svého. Oni sami i vedení města uvádí, že je to důsledek špatně nastavené vzájemné smlouvy. Magistrát by chtěl její podmínky upravit, ale nemá k tomu prakticky žádné zákonné možnosti. Nového provozovatele kina vybíralo předchozí vedení radnice v závěru minulého volebního období.

Před čtyřmi dny 02:51

Část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou chce developer proměnit v moderní bytové domy

Patří k nejstarší zachovalé zástavbě ve městě. Soukromý developer teď ale chce část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou přestavět na bytové domy. Někteří obyvatelé s tím nesouhlasí a iniciovali zapsání historických budov na seznam kulturních památek. Jak zjistil Český rozhlas, ministerstvo kultury už žádost začalo posuzovat.

Před čtyřmi dny 03:17

Odkryté fresky, nové prostory, zrenovované varhany. Kostel v areálu strakonického hradu je opravený

Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích po dvouleté rekonstrukci opět přivítá veřejnost. Sakrální stavba je součástí areálu strakonického hradu a během rekonstrukce se dočkala například statického zajištění, nové fasády, střechy i krovů. Restaurátoři také kompletně obnovili interiéry a historické malby.

Před pěti dny 02:00

První probační dům pro podmíněně propuštěné vězně v Česku se otevírá v Písku

Postarat se o sebe, umět komunikovat s úřady nebo znovu najít cestu k rodině. To vše by se měli naučit podmíněně propuštění vězni v novém probačním domě v Písku. Zatím jediné zařízení svého druhu v Česku otevřela Probační a mediační služba.

Před pěti dny 02:36

Podzimní covidová vlna zatím není na obzoru. Jihočeští hygienici evidují nízký počet nakažených

I přes chladnější počasí se zatím počty případů koronaviru v Jihočeském kraji nezvyšují. Oproti očekávání ministra zdravotnictví, že v listopadu budou nemocnice čelit náporu kvůli nemocným covidem, je situace klidná. Statistiku ale pravděpodobně ovlivňuje i malý zájem o testování.