Babské rady
5. duben 2023

Poslechněte si podcast: Domácnost jako ze škatulky? S tím vám pomůže obyčejná soda

Překvapivě užitečným pomocníkem v domácnosti je soda, kterou znáte jako součást prášku do pečiva.

01:09

Babské rady

Vydává: Český rozhlas

Osvědčené tipy a návody (nejen) našich babiček.

Web

Dnes 01:18

S vodním kamenem v konvici zatočíte nejen s octem, pomůže i kyselina citronová

Vodní kámen ve varné konvici se stále usazuje proto, že konvice reaguje na dlouhodobější kontakt s vodou, ovlivňuje to i změna teplot vody. Samotný vznik vodního kamene výrazně ovlivňuje tvrdost vody. Čím tvrdší vodu tedy máte, tím je vyšší pravděpodobnost, že se vám po nějaké době vodní kámen objeví.

Včera 01:05

Bramboráky jinak. Upečte je na plechu, ozvláštnit je můžete přidáním jablek nebo řepy

Klasické bramboráky všichni známe. Stačí mít strouhané brambory, vejce, mouku, sůl, pepř, majoránku a česnek. Zajímavá je i kombinace s mletými škvarky nebo pečeným či vařeným masem. Pokud žádné maso není po ruce, lze přidat i houby.

Před čtyřmi dny 01:03

Jeho čerstvost poznáte tak, že pěkně křupne. Jak připravit zelený a bílý chřest?

Chřestová sezóna klepe na dveře. Jak v obchodě správně vybrat? Volte vždy pevný chřest, který se neohýbá a není namočený do vody. Zaručeně čerstvý chřest je takový, který se hned rozlomí a zřetelně křupne.

Před pěti dny 01:08

Aby nakrájené ovoce nezhnědlo aneb tady pomůže citron, ocet, ale i špetka soli

Čerstvé nakrájené ovoce bohužel rychle podléhá oxidaci. Zhnědne a nevypadá lákavě. Jak zabránit hnědnutí rozkrojených jablek, hrušek a banánů? Tím nejznámějším způsobem je pokapání ploch řezu citronovou šťávou.

Před šesti dny 01:12

Nízké teploty mangu nesvědčí. Nechte ho dozrát v papírovém sáčku s banánem nebo jablkem

Mango je vynikající tropické ovoce s nezaměnitelnou sladkou, aromatickou chutí. To nejsladší na světě se pěstuje na Filipínách. Z našich obchodů si většinou domů přineseme nezralé plody. Jak je skladovat, aby dozrály a nezačaly brzy hnít?

Před týdnem 01:13

Lesk zašlému nádobí, které umýváte v myčce, vrátí pouhá kulička alobalu

Nádobí, které denně umýváte v myčce, ztratilo svůj lesk? Vrátí mu ho kulička alobalu! Může za to oxidační proces, který vzniká při chemické reakci s tabletou do myčky. Podpoří to i vysoká teplota vody. Výsledkem je zářivý lesk příborů a odstranění nevábných šmouh.

Před týdnem 01:24

Nerezová trubička nebo syrový makaron v těstu při pečení odvede páru a zaručí vám rovný korpus

Při přípravě domácího dortu se může stát, že upečený korpus nevypadá dokonale – v centru se tvoří nevzhledný kopeček. Na vině je obvykle příliš vysoká teplota při pečení. Příště proto dort raději pečte pozvolna při nižších teplotách a až ke konci ji zvyšte, aby korpus zezlátl.

Před týdnem 01:21

Nejlepší je za čerstva. Kromě pesta upotřebíte medvědí česnek do polévek a salátů

Medvědí česnek je výborným antibiotikem, obsahuje velké množství jódu, snižuje krevní tlak a napomáhá detoxikaci. Může působit i projímavě a močopudně. Často se o něm mluví jako o životabudiči – jeho povzbuzující účinky oceňovali už naši předci, kteří ho považovali za povzbuzovač oslabeného nervového systému.

Před týdnem 01:09

Jak odstranit žmolky z oblečení? Kartáčem i jednorázovým holítkem, záleží na materiálu

Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích. Citlivé prádlo proto perte naruby. Pokud máte vyzkoušeno, že některý svršek pouští chlupy, perte ho v povlaku na polštář. Nebudete je muset sbírat z ostatního oblečení.

Před týdnem 01:04

S citronem uděláte spoustu parády: vyčistíte s ním kuchyňskou baterii a dodáte vitamíny nehtům

Ještě než citron rozkrojíte, poválejte ho dlaní po stole. Uvolní se buněčné membrány a citron vydá více šťávy.