• Podcasty
  • Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Domácí hořčice podle časopisu Česká hospodyně z roku 1917

Asi každý ví, že hořčic je několik druhů. Věděly to i naše babičky a různé druhy si uměly doma samy připravit. Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová nahlédnou do dalšího historického receptu.

02:50

Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou

Vydává: Český rozhlas

Staročeské recepty vždycky zaujmou a leckterá kuchařka je někdy s chutí zkusí. S Vladimírou Jakouběovou, regionální sběratelkou receptů, se můžete inspirovat léty prověřenými recepty.

Web

Dnes 02:38

Víno z lipového květu

Tento recept našich babiček voní medem, který je potřeba k přípravě vína z lipového květu. Povídat o medu a vínu budou Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Včera 02:48

Babiččina medová pečínka

Med byl jednou z nezbytných surovinv kuchyních našich babiček, pro vaření i léčení. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají recept na medovou pečínku.

Před čtyřmi dny 02:32

Plněné uzly na Letnice

Podle receptu našich babiček můžeme vyzkoušet i něco sladkého. A to plněné uzly, které dostávaly dívky v tento čas za čištění pramenů.

Před pěti dny 03:00

Letniční polévka s krupicí z Pojizeří

Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření seznamují nejen s pokrmy z počátku 20. století, ale také s dávnými zvyky. Mezi ně patří oslava svátků Letnic. A k tomu se hodí letniční polévka s krupicí.

Před šesti dny 02:58

Zemáky se skopovým masem podle vrchního kuchaře Václava Soukupa z počátku 20. století

Další pochoutkou z časů našich babiček jsou zemáky se skopovým masem, jak je vařil vyhlášený vrchní kuchař Václav Soukup. Nejen o recept se podělí Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.

Před týdnem 02:37

Ústřice pečené podle Národní kuchařky Marie Rosické roku 1904

V receptech našich babiček nás tentokrát čekají pečené ústřice. I tento exotický recept připravili Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Před týdnem 02:37

Císařské řízky podle kuchařské knihy Anuše Kejřové z roku 1905

V receptech našich babiček nás čekají císařské řízky. Stejně jako vídeňské jsou z telecího masa, ale příprava je úplně jiná. Jak na to, vědí Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Před týdnem 02:54

Babiččin domácí mascarpón

Tentokrát si podle receptu našich babiček budete moci připravit domácí maskarpón. Druh čerstvého sýru, ze kterého se v Itálii připravují dezerty a dorty.

Před týdnem 02:15

Turecký med lze si doma snadno připraviti

Poutě a jarmarky bývaly spojené s mlsáním různých dobrot, mimo jiné tureckého medu. V našich časech se s ním už moc nesetkáváme, ale můžeme si ho zkusit připravit doma. Recept mají Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.