Český rozhlas - Dokumenty
19. březen 2022

Poslechněte si podcast: DokuVlna: Na cestě za lepším. Proč mladí Turci sní o budoucnosti v zahraničí?

„Už odmala většina lidí z mé generace slýchala, jak máme otevřený svět a můžeme si vybrat tu svou nejlepší cestu. Není to ale tak snadné.“ To jsou myšlenky, které mě napadaly na Erasmu v Istanbulu. Při rozhovorech s tureckými spolužáky jsem často zjišťovala, jak nejsou spokojení s životem v Turecku a sní o cestě na Západ. Protože podobné myšlenky má spousta mých vrstevníků a sama jsem v zahraničí musela řešit problémy, rozhodla jsem se o cestách „za lepším“ natočit dokument.

19:44

Český rozhlas - Dokumenty

Vydává: Český rozhlas

Skutečné příběhy ze života lidí a přírody okolo nás.

Web

Před pěti dny 25:52

Dokuseriál: Profesionálové: Lékař. Jaké choroby trápily lidstvo před sto lety? A jak vypadala léčba?

I druhý díl dokuseriálu Profesionálové vás přesune do roku 1923. Tentokrát se pokusí ukázat, jak před sto lety vypadala práce lékařů. Výzvu léčit pacienta „postaru“ bez moderní techniky přijal uznávaný chirurg Tomáš Šebek. Jaké nemoci lidstvo před sto lety nejvíce trápily? Jak velkých zásahů do lidského těla se mohli lékaři odvážit? A jak zjišťovali, co pacientům vlastně je?

Před 2 týdny 24:22

Dokuseriál: Slaměné vdovy: Žena podnikatele

Šedesátnice Květa víc než 30 let společně s manželem podniká. Nestala se z ní však takzvaná zelená vdova, která by žila ve zlaté kleci na okraji města obklopena přepychem. Svému muži je v rodinné firmě oporou. Nastávají však v jejím životě chvíle, kdy by potřebovala tuto svou obětavost vynahradit? Cítí se někdy sama, přesto že je obklopena milující rodinou? A co dělala pro to, aby se z ní nestala Slaměná vdova?

Před 3 týdny 22:51

Dokuseriál: Slaměné vdovy: Žena hasiče

Čtyřicátnice Lenka je na svého muže hrdá, přesto se jí sevře srdce pokaždé, když slyší sirénu. Její muž je totiž hasič. Jaké to je žít s partnerem, který při své práci nasazuje vlastní život? Jak se smířila s nepravidelným životním rytmem, který čas od času dirigují živelní pohromy? Co mají společného manželova práce a její profese houslistky? A má radost, když slyší malého synka, že chce být jako táta – taky hasič?

25. duben 2023 22:18

Dokuseriál: Slaměné vdovy: Žena sportovce

Pokračování série Slaměné vdovy přináší portréty dalších tří žen, které nemají muže vedle sebe vždy, kdy by ho potřebovaly. První z nich je Lucie, usměvavá mladá maminka dvou dcer. Jejím životním partnerem je přední český kajakář Vavřinec Hradilek. Jak se jim daří skloubit rodinný život s náročnými tréninky a dlouhými pobyty v zahraničí na soustředění? Jak se Lucii žije v domě plném sportovního náčiní? A při jaké aktivitě ji manžel požádal o ruku?

18. duben 2023 25:12

Dokuseriál: Naši Ukrajinci. Z týdnů se staly měsíce. Dokuseriál o životě válečných uprchlíků v Česku

24. února 2022 zaútočilo Rusko na sousední Ukrajinu. Už před tím žilo v Česku hodně Ukrajinců. Od jara 2022 k nim přibyli lidé prchající před válkou. Seriál mapuje příběhy několika rodin, které tu našly dočasný azyl. Zázemí jim nabídli v Olešnici na Blanensku. Z týdnů se staly měsíce. Jak je Ukrajinci prožívali? A jak se jim pobyt v exilu snaží zpříjemnit místní lidé? Nakolik se dokázali začlenit do místní komunity? Touží se vrátit domů, nebo už se cítí být doma v Česku?

11. duben 2023 24:52

Dokuseriál: Naši Ukrajinci. Seriál o životě válečných uprchlíků v Česku

Seriál mapuje příběhy několika ukrajinských rodin, které tu našly dočasný azyl. Zázemí jim nabídli v Olešnici na Blanensku. Z týdnů se staly měsíce. Jak je Ukrajinci prožívali? A jak se jim pobyt v exilu snaží zpříjemnit místní lidé? Nakolik se dokázali začlenit do místní komunity? Touží se vrátit domů, nebo už se cítí být doma v Česku?

30. říjen 2022 23:42

Dokuseriál: Ženy 50+: Sex po padesátce

Padesátkou nic nekončí! Psycholožka z Masarykovy univerzity realizovala výzkum, ze kterého je zřejmé, že ženy kolem padesáti let chtějí sexuálně žít, ale jejich partneři mají problémy s erekcí. Otevřené výpovědi žen po padesátce.

23. říjen 2022 23:11

Dokuseriál: Ženy 50+: Menopauza

Jak ženám změní život? A mají vůbec dostatek informací dřív, než toto období přijde? Jaký má menopauza dopad na zdraví? Otevřené výpovědi žen po padesátce.

16. říjen 2022 23:39

Dokuseriál: Ženy 50+: Pozdní mateřství. Otevřené výpovědi žen o tom, že padesátkou to nekončí

Je mi 36 a chci druhé dítě. Ale cítím se velmi vyčerpaně a mám obavy, že na to nemám sílu. Jak to zvládají starší matky, které kromě malých dětí musí mnohdy řešit začínající menopauzu? Začíná mé pátrání.

9. říjen 2022 25:00

Dokuseriál: Češi: klišé a realita. Smrádek, ale teploučko

Jsme my Češi opravdu takoví zápecníci,, že nám vyhovuje spíš ten příslovečný „smrádek a teploučko“, než abychom se o něco skutečně snažili? Abychom byli ochotní i třeba riskovat možná skromnou a nepříliš zajímavou ale zároveň poklidnou existenci? V posledním dílu dokuseriálu uslyšíte příběhy lidí a příklady historických faktů a statistik, které to potvrzují a zároveň vyvracejí.