- Podcasty
- Dokument
Poslechněte si podcast: Operace Anthropoid
Z britského letiště vzlétl 28. prosince 1941 letoun s třemi výsadkovými skupinami. První opustili letadlo parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří měli v protektorátu zabít Heydricha.
Dokument
Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.
Otmar Riedl a operace Benjamin
Otmar Riedl byl prvním parašutistou vyslaným do Protektorátu Čechy a Morava. Bylo mu 26 let a místo u Kolína dopadl v Alpách. Vojenské velení ho vybralo z pěti připravovaných mužů – uměl jazyky a měl jako bývalý zaměstnanec firmy Baťa zkušenosti s mezinárodním prostředím.
Čí jsem? Příběh o hledání vztahů dětí a adoptivních i biologických rodičů
„Moje adoptivní máma mi řekla, že moje biologická máma je mrtvá.“ popisuje v dokumentu protagonistka Bára svou zkušenost, jak se dozvěděla, že je adoptovaná. Autorka Adéla Komrzý se kromě Báry vydává nejen za mladými adoptivními rodiči, ale i za těmi, kteří si děti osvojili před dvaceti lety. Proč adoptované děti touží po setkání s biologickými rodiči a jak tomu ti adoptivní vychází vstříc?
Téma staré jako lidstvo samo a přesto pokaždé aktuální: Holky z ulice
Prostitutky. Holky u silnice. Ženy v sexbyznysu. Poslechněte si příběhy žen, které si na předměstí Plzně vydělávají prostitucí na drogy. Lukáš Houdek se vypravil na předměstí, kde se prolíná svět prostituce a drog. Sledoval kontakt sociálních pracovníků spolku Ulice Plzeň, kteří přímo v terénu nabízí pomoc závislým ve formě hygienických pomůcek i vybavení užívaného při konzumaci drog.
Hodný zlý a neklidný. Je ADHD skutečná diagnóza, nebo jen omluvenka pro rozmazlené děti?
Je syndrom ADHD moderní omluvenka pro rozmazlené děti, nebo skutečná diagnóza, která trápí i dospělé? Přinášíme zkušenosti lidí, jejichž život je definován neklidem.
Příběh dvou výrazných žen, které spojuje Řecko knihy a láska k hudbě
Závěrečná část dokumentrární série Nejlíp doma uslyšíte dvě výrazné ženy, které spojuje Řecko knihy a láska k hudbě. Zpěvačka Marta Elefteriadu má řecké kořeny, spisovatelka Pavla Smetanová v Řecku žije a tvoří.
Češi v cizině a cizinci v Česku: Příběh novinářek Albíny a Brit
Ve třetí a předposlední části dokumentární série Nejlíp doma se ptáme dvou novinářek. Obě díky své práci zprostředkovávají Čechům dánskou kulturu a mentalitu – Albína Mrázová ve svých článcích, Brit Jensen v audiodokumentech. Albína při tom žije v Kodani, Brit v Brně.
Co dělá domov domovem podle Američana v Brně a Češky na Havaji
Druhý díl dokumentární série, věnované domovu. Otázkám kdy, kde a proč se lidé cítí dobře. Sledujeme příběh Češky Evy a Američana Damona. Oba se pomocí přírodních věd snaží zlepšovat svět. Damon v Brně a Eva na havajském Kokosovém ostrově. Cyklus v produkci organizace Člověk v tísni natočila Martina Pouchlá.
Češka v Belgii, Francouz v Česku
V minisérii Nejlíp doma sledujeme dva lidi, kteří si obrazně řečeno vyměnili místo a domovské prostředí. První část přináší příběh Češky žijící v Belgi a Francouze v Česku.
Reportáž z Ukrajiny: Čtyři dny ve válce
Vývoj války na Ukrajině sleduje ve velkých městech řada reportérů. Jejich práce plní v první řadě zpravodajské relace televizních kanálů i rozhlasového vysílání. Novináři z Ukrajiny vytváří rychlým přenosem informací aktuální obraz situace. Nový audio-dokument Českého rozhlasu Plus dává tomuto obrazu hlubší emoční a osobní rozměr. Koláž zvukových obrazů a rozhovorů, zaznamenal během prvních dnů války reportér Tomáš Vlach.