Dokument

Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

Epizody

Před 3 týdny
24:11

Vitorazsko vzniklo z mýtu obrozenců. Propletené soužití ukončil poválečný masakr nejen v obci Tušť

Oblast Vitorazska si většina lidí, pokud vůbec mají tušení, o jaký kraj se jedná, spojí nejspíš s poválečnými dramaty a násilnostmi vůči německy mluvícím obyvatelům českého pohraničí. V příběhu části jihočeského kraje Vitorazska jsou ale tragické události po skončení druhé světové války poslední etapou, nepovedenou tečkou za historií po dlouhá staletí trvajícího soužití Čechů a Rakušanů. Příběh oblasti nedávno připomněl i celovečerní film Bohdana Slámy Krajina ve Stínu.

17. září 2021
50:28

Vražda italského premiéra Alda Mora

Politickou kariéru dvojnásobného italského premiéra Alda Mora ukončili teroristé. Život i konec politika připomene další díl z cyklu Politické vraždy.

5. září 2021
25:37

V 90. letech byla společnost hladová po informacích, dnes je to samý komentář, míní novinář Sniegoň

Tomáš Sniegoň už několik desetiletí informuje české diváky a posluchače o dění ve Švédsku. „Média mi volají kvůli dvěma tématům. Dříve to byla přistěhovalecká krize, dnes je to covid-19. Tedy byl to covid do chvíle, dokud Česko nepředstihlo Švédsko, od té doby mi už nikdo nevolá a nikoho Švédsko nezajímá,“ glosuje Sniegoň svoji kariéru v posledních šesti letech.

31. srpen 2021
50:44

Pamětníci: Jiří Ješ

Jiří Ješ patřil po roce 1990 k oblíbeným rozhlasovým komentátorům. Jeho životní příběh je mimořádně spletitý a pro pořad Pamětníci ho zaznamenal Milan Hanuš.

30. srpen 2021
52:29

Vedl meziválečné vydavatelství Lidové noviny, později Svobodnou Evropu. Příběh Julia Firta

Legendární meziválečné Lidové noviny byly ve skutečnosti velkým nakladatelským podnikem. V jeho čele stál několik let Julius Firt, muž, kterého přiblíží Jan Sedmidubský a historik Eduard Burget. „Dlouhá léta jsem byl přesvědčen, že jsem v první republice dělal takzvanou americkou kariéru. Talentovaný muž bez vzdělání v čele důležitého podniku. Musel jsem si počkat až na svou druhou emigraci, aby mi došlo, že o žádnou americkou kariéru nešlo,“ glosoval svůj příběh sám Firt.

29. srpen 2021
25:07

Po letech v Africe si víc vážím všeho, co máme doma, prozrazuje novinářka Zuzana Mukumayi

Zuzana Filipi Mukumayi žije v Africe 11 let. Pomáhala v uprchlickém táboře a dnes píše blog pro Radio Prague International, respektive seriál o Češkách v Africe.

22. srpen 2021
25:53

Proslavila se obálkou Coldplay. „V Anglii mi dodali sebevědomí, chtěli mi naslouchat,“ říká Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová spojila svůj život s Velkou Británií. Založila tam rodinu, ale hlavně tam vystudovala výtvarné školy. „Když mě přijali na Royal College, měla jsem šílenou radost. Necítila jsem vůči Česku žádné zadostiučinění, spíš jsem za sebou zavřela dveře. Ne ve zlém. V Británii i v Česku jsem měla pocit, že na studium nemám, neměla jsem sebevědomí. Ale v Anglii mi ho dodávali,“ přibližuje výtvarnice.

17. srpen 2021
49:04

Pamětníci – Bohuslav Bubník

Dlouholetý funkcionář Sokola Bohuslav Bubník poskytoval za války úkryt parašutistům, kteří přiletěli zabít zastupujícího protektora Heydricha. Příběh jedné velké občanské statečnosti zaznamenal publicista Milan Hanuš.

15. srpen 2021
25:35

Z Brazilců dělám vodáky, „chlubí“ se bývalý kajakářský reprezentant Vaníček

Náš bývalý kajakářský reprezentant Vít Vaníček se před 20 lety usadil v Brazílii, kde se oženil a založil sportovní agenturu a školu, kde Brazilce učí objevovat vodní sporty. Česko reprezentoval hlavně na maratonských tratích.

8. srpen 2021
25:45

Víme, jak je pro střední generaci složité cestovat, tvrdí manželé, kteří provozují ubytování na Bali

Před čtyřmi lety se Jindřich a Michaela Láznovští sbalili batoh a místo penzionu na Šumavě si otevřeli dům na Bali, do kterého zvou nejen české turisty. „Vím, že střední generace má s cestováním trochu problém. Jsou unavení z dovolených na míru od kanceláří, chtějí to zažít trochu po svém, ale stále nemají úplně odvahu. Chtějí to mít v klidu, mít jistotu, že mluvíme česky, že když bude problém, pomůžeme jim. Na to cílíme,“ říká Lázňovská.