31. květen 2022

Poslechněte si podcast: Dobrý trenér ví o dětech víc než rodiče. Simona Pokorná tráví s plavci všední dny i víkendy

Simona Pokorná už čtyřicet let trénuje nadějné plavce TJ Lokomotiva Beroun. Jako desetiletá zaplavala československý rekord na 100 metrů prsa, dostala se do vrcholového střediska Rudé hvězdy Praha a do širšího výběru na Olympiádu v roce 1980. Dnes zkušenosti předává dalším generacím. Za práci trenérky získala ocenění Českého olympijského výboru.

03:10

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:19

Betlémář Ján Chvalník plánuje vyřezávat betlémy do 100 let. Každému vnoučeti by rád vytvořil betlém

Starosta spolku Příbramských betlémářů Ján Chvalník má na stole vánoční betlém po celý rok. Restauruje totiž staré betlémy a také vyřezává nové. Jeho tvorba je známá u nás i v zahraničí. Za udržování betlémářských tradic letos získal Cenu hejtmanky Středočeského kraje.

Před dvěma dny 03:36

David Veverka zachraňuje staré stroje. Sní o tom, že vybuduje muzeum historické elektrotechniky

David Veverka z Libušína na Kladensku už od dětství zachraňuje historické motory, dynama a mlýny. Místo do hračkářství chodil raději nakupovat náhradní díly. Plyšáky nahradila ozubená kola, šroubky a matičky. Lásku ke strojům nejspíš zdědil po babičce. Ještě mu není ani třicet a už má na kontě zhruba 500 zachráněných strojů a technických památek.

Před třemi dny 03:26

Martin Hunčovský vycestuje s Máňou k Baltu, v cíli cesty se jí asi zbaví

Středoškolský učitel z obce Kly na Mělnicku Martin Hunčovský vyrazil vloni k Jadranu. Bývalý reprezentant v ultramaratonu, na zádech s batohem, kterému dal jméno Mirek, tehdy uběhl 830 kilometrů. V 56 letech si tak splnil jeden ze svých snů. Na začátek letošních prázdnin připravil další sportovní akci. S koloběžkou Máňou se chystá k Baltu.

Před šesti dny 03:16

Lubomír Procházka nechal ve Skanzenu Vysoký Chlumec otisk své osobnosti

Vznik Muzea vesnických staveb středního Povltaví se sídlem ve Vysokém Chlumci je úzce spojený s významnou osobností oblasti etnologie - PhDr. Lubomírem Procházkou. V letech 2000 - 2020 do skanzenu vybral a zajistil přesun 24 objektů. Zúročil zde veškeré své zkušenosti i znalosti z oblasti etnologie i lidového stavitelství. V roce 2021 mu byla prezidentem republiky udělena medaile architekta Josifa Plečnika.

Před týdnem 01:59

Fotbalista Josef Jindřišek se v 41 letech chystá na svoji už 14. sezonu v dresu pražských Bohemians

Tradičními fyzickými testy na fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy zahájili fotbalisté Bohemians letní přípravu na novou sezonu. A nechyběl u toho ani Josef Jindřišek, který i v 41 letech bude pokračovat v první lize. Po konci uplynulého ročníku ale své rozhodnutí tajil a ještě několik dní napínal nejen fanoušky pražského klubu.

Před týdnem 03:23

Motorky bych se nikdy nevzdala, říká 31letá účetní z příbramské knihovny Stanislava Nechvátalová

Stanislava Nechvátalová žije v malé, filmově proslavené vesničce, Višňová u Příbrami. V příbramské Knihovně Jana Drdy pracuje jako účetní a když to jde, jezdí do práce na motorce. Na té už ostatně projela republiku. Můžete ji také potkat na motorkářských akcích a má samozřejmě i svoji motorkářskou partu.

Před týdnem 03:31

Kladenský orchestr Vějíř rozdává radost. Zahrají si v něm děti, které by se jinak k hudbě nedostaly

Kladenský orchestr Vějíř dokáže spojit různé světy. Hrají v něm mimořádné talenty i děti, které by se ke hře na hudební nástroj z nejrůznějších důvodů nedostaly. Orchestr vznikl díky štědré podpoře manželů Čížkových.

Před týdnem 03:17

Růžena Beránková je ředitelkou Chvalského zámku. Dětem a pohádkám je zámek otevřený dokořán

První písemné zmínky o malém opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí tvrz často měnila majitele. Až do roku 1652, kdy byla ve značně zpustlém stavu postoupena jezuitské koleji u svatého Klimenta. V péči jezuitů byla někdejší tvrz stavebně upravená do podoby renesančního zámku, který se s řadou architektonických detailů uchoval dodnes. Vítejte na Chvalském zámku.

Před týdnem 03:20

Nové háro – spolek, kterým Lucie Staňková pomáhá při onkologické léčbě

Spolek Nové háro je velkou pomocí pro všechny onkologicky nemocné malé a dospívající pacienty. Vyrábí totiž na míru kvalitní paruky. Odkaz od své dcery Markéty, zakladatelky Nového hára, převzali její rodiče. Předsedkyní Nového hára je dnes Markétina maminka, Lucie Staňková.

Před 2 týdny 02:16

Závodník David Tomek se těší na Rally Bohemia. Jede se nedaleko jeho domova v okolí Mladé Boleslavi

První kilometry v rally absolvoval mělnický jezdec David Tomek v roce 2005. Od malička ho to táhlo k autům a tak to bylo jen logické vyústění. Dnes je pravidelným účastníkem mistrovství republiky.