• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
Dobré odpoledne z Českých Budějovic
12. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Voda začala klesat a odhalily se škody, závěrečný účet stoupal do závratných výšin

Voda se z jihu přelila do středních Čech, stav nouze začal platit v Ústeckém kraji, ale evakuace se lidé dočkali už i na Znojemsku. Po katastrofálním 13. srpnu 2002 se v jižních Čechách zdálo, že se přece jen začíná blýskat na lepší časy. Největším problémem ale stále byly přeplněné nebo i prasklé rybníky a poničené mosty.

06:59

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před 3 týdny 02:22

První budějovický vysílač přivezli na konci války Němci z Brna, stal se zárodkem zdejšího rozhlasu

Rozhlasové vysílání z Českých Budějovic poprvé zaznělo 5. května 1945. Tehdejší vysílání ale ještě nebylo pod hlavičkou Českého, respektive Československého rozhlasu.

15. duben 2023 02:52

Lustr, pod nímž sedával Karel Gott, lokomobilu i „evropskou sochu Svobody“ skrývá elektrárna v Písku

To, že se v jihočeském Písku nachází nejstarší kamenný most ve střední Evropě, asi víte. Tušili jste ale, že se bývalé královské město může pyšnit ještě dalším historickým rekordem? Pár stovek metrů od mostu totiž stojí nejstarší vodní elektrárna v Česku, která zároveň funguje jako muzeum.

23. březen 2023 02:20

Starosta, poštmistr i prodavač v hokynářství v jedné osobě

Ve Skočicích na Strakonicku díky zájmu obce dál funguje hospoda, pošta i místní obchod s potravinami. Za přepážkou pošty i za pultem obchodu se objevuje stále stejná tvář. Obě služby má totiž na starosti tamní starosta Jan Šídlo z KDU-ČSL.

15. březen 2023 04:48

Nacisté vyrazili ráno 15. března 1939 od hranic na Budějovice a hned si vyřizovali účty

Asi nejznámějším dnem roku 1939 se stal 15. březen, kdy vojska Velkoněmecké říše překročila nedávno vyměřené pomnichovské hranice Československa a samostatný stát byl následně prohlášen za takzvaný Protektorát Čechy a Morava.

8. březen 2023 04:16

Zatáčka, která vynáší, sjeté pneumatiky, vysoká rychlost. To vše stálo za nehodou u Nažidel

Jihočeská silnice E55 u osady Nažidla na Českokrumlovsku je od roku 2003 spojena s nejtragičtější dopravní nehodou v novodobých českých dějinách. Po havárii patrového autobusu zemřelo dvacet lidí. Místo ale bylo jako nebezpečné vnímáno už dávno před tím, jak dokazuje i stará dopravní značka.

8. březen 2023 05:52

Nejhorší věc, kterou jsem při práci v rozhlase zažila, vzpomíná reportérka na nehodu u Nažidel

Trvalo to tenkrát prý jen dvanáct vteřin, ale následky byly osudové pro mnoho lidí. Bylo 8. března 2003, krátce po čtvrt na devět večer. Patrový autobus plný lidí sjíždí po silnici E55 směrem od Dolního Dvořiště do údolí ke Hněvanovickému potoku. Na opačném vrcholku by chvíli poté měl dojet k odbočce na Bujanov. Tam už ale nedojede. Poté, co v údolí přerazí svodidla, zřítí se kousek od místa, jehož název bude znát od té chvíle asi každý – Nažidla.

16. únor 2023 04:00

Jihočeské hlavy. Grafik Pavel Piekar vystavuje v budově budějovického rozhlasu portréty osobností

Český rozhlas České Budějovice otevřel první výstavu z letošní série ke stému výročí tuzemského rozhlasového vysílání. V prostorách budovy U Tří lvů představuje svá díla grafik Pavel Piekar. Expozici s názvem Jihočeské hlavy tvoří celkem 23 portrétů regionálních osobností.

8. prosinec 2022 02:24

Památky, příroda i novinky. Krásy jižních Čech na fotografiích Tomáše Perzla uvidíte v rozhlase

Krásy jižních Čech. Tak se jmenuje výstava fotografií, která je do konce ledna k vidění v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Autorem snímků je Tomáš Perzl, který mnohé záběry pořídil pomocí dronu.

11. listopad 2022 03:21

Na jihu Čech žije 320 válečných veteránů, vzniká pro ně nové centrum

Jedním z projektů, které obyvatelé Českých Budějovic podpořili při letošním hlasování o participativním rozpočtu, je nové centrum pro válečné veterány. Projekt získal 220 hlasů, je tak třetím nejúspěšnějším mezi přihlášenými.

24. říjen 2022 03:12

Objetí. Obrazy zrcadlící její mateřství vystavuje malířka Jitka Hrdá v budějovickém rozhlase

„Odpusťte, čeho jsme se dopustili. Zprvu se zdálo, že to bude zábava. Teď jenom hledáš, odkud by ses dostal z toho vězení.“ Úryvek z textu písně Nicka Cavea použila malířka Jitka Hrdá jako citát k jednomu ze svých obrazů, které právě vystavuje v budově Českého rozhlasu České Budějovice.