Vltavín
26. červen 2022

Poslechněte si podcast: Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi

Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.

30:45

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před čtyřmi dny 33:51

Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic

27. ledna jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Datum bylo vybráno záměrně, protože právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau.

Před týdnem 29:24

V jihočeském Střížově byl pokřtěn novorozený Jan Žižka, dokládá to pověst i zápis ve farní kronice

Už potřetí se s historikem Janem Šimánkem vydáme po historických stopách Jana Žižky, tedy do míst, která s ním měla na jihu Čech něco společného.

Před 2 týdny 36:48

Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu

Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů, což doloží i fakt, že ani vydání tolerančního patentu za Josefa II. nepřineslo na jihu Čech větší zájem o jiné než katolické vyznání.

Před 3 týdny 33:43

První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově

Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?

25. prosinec 2022 28:08

Slavné poutní místo Římov na jihu Čech se nejmenuje podle hlavního města Itálie

Ve Vltavínu se vydáme po stopách názvů jihočeských svatých, nebo chcete-li duchovně důležitých, poutních nebo jinak s vírou spojených míst.

18. prosinec 2022 31:30

Zvon Bumerin prý našli zapadlý v zemi na louce u Lišova. Teď zvoní na Černé věži v Budějovicích

Mezi jihočeským Rudolfovem a Lišovem se rozkládá les, který se jmenuje Sviní louka. Kdysi se tam prý chodívala pást divoká prasata a jednou se jim podařilo ze země vyrýt kostelní zvon.

11. prosinec 2022 37:29

Hora prokletá? Jak získala Kleť svůj název, není úplně jasné, léta se jí ale také říkalo Šenýgl

Víte, proč se jihočeská řeka Malše jmenuje Malše? Nebo z jakého důvodu lidé pojmenovali rybník Černiš tak neobvykle? Ve Vltavínu budeme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem tyto zajímavosti objasňovat.

4. prosinec 2022 37:57

Na vrchu Pulmon u Ledenic cvičili rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska

Vrch Pulmon leží nedaleko Ledenic, kousek od Českých Budějovic. Je to jeden z dokladů historických paradoxů, protože na tomto kopečku pojmenovaném původně francouzsky se cvičili podle francouzských návodů rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska.

27. listopad 2022 35:57

U Muckova zůstalo po těžbě mnoho podzemních prostor, zdejší vápenec byl proslulý svou čistotou

Je zajímavé, jaké a jak důležité doly a lomy v jižních Čechách máme, přesněji mívali jsme. V tomto vydání Vltavínu se do některých z nich podíváme. Uslyšíte například archivní reportáž z muckovských mramorových lomů.

20. listopad 2022 34:02

Včelná se původně jmenovala Mezives. Svůj současný název získala přes němčinu

Na průzkum zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech a jejich původu se opět vydáme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.