Studio Leonardo
21. květen 2022

Poslechněte si podcast: Raději běžte ven. Je to lepší než luštit křížovku, chválí pohyb v prevenci Alzheimerovy nemoci lékař

Vědci, kteří zkoumají Alzheimerovu chorobu po dekádách neúspěšného hledání léku na toto neurodegenerativní onemocnění, obrací svou pozornost na prevenci vzniku choroby. Co zatím zjistili, vysvětluje ve Studiu Leonardo neurolog Martin Vyhnálek z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Praze-Motole.

23:56

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Včera 24:01

Biolog: Evropa metody genetické editace plodin striktně reguluje. Zároveň ale masivně dováží odjinud

Geneticky modifikované nebo metodou CRISPR-Cas9 editované plodiny se pomalu prosazují v zemědělství, jen Evropa stále s jejich přijetím otálí. Je na místě tato zdrženlivost? Hostem Studia Leonardo je molekulární biolog a rostlinný genetik Aleš Pečinka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se síldem v Olomouci.

Před 2 týdny 24:01

Národní energetická soběstačnost je chiméra, tvrdí analytik Patočka z organizace Re-set

Ceny energií se už rok drží na závratné úrovni a hrozba energetické chudoby napříč Evropou se zvyšuje. Studie organizace Re-set s názvem Nová dohoda pro energetiku: Cesty k právu na energii čistou a dostupnou pro všechny hledá příčiny současného stavu a nabízí řešení, jak energetickou krizi zmírnit či vyřešit a do budoucna dalším podobným krizím předcházet.

Před 3 týdny 24:00

Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny

Čeští vědci umí získat pitnou vodu i v místech, kde je jen suchý pouštní vzduch a žádná elektřina. Nejen o zařízení MAGDA hovoří ve Studiu Leonardo výzkumný pracovník univerzitního Centra energeticky efektivních budov při ČVUT Nikola Pokorný.

29. říjen 2022 23:40

Stav půdy v Česku je čím dál horší

A právě o tom je dnešní Studio Leonardo s půdním biologem prof. Miloslavem Šimkem, letošním laureátem čestné medaile Akademie věd ČR za obzvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí. Vysvětlí, že tristní stav půdy zhoršuje přílišný objem anorganických hnojiv a pesticidů, kterými se ošetřuje. Negativně na ni ale působí také okyselování, eroze a každoroční ubývání orné půdy. A samostatnou kapitolou je potom vyšší koncentrace skleníkových plynů. Ptá se Daniela Vrbová.

22. říjen 2022 23:57

Studio Leonardo: Studio Leonardo bude o "parafilii", starším názvem sexuální deviaci

Nabízí rozhovor s vedoucí Centra pro sexuální zdraví a prevenci Národního ústavu dušeního zdraví (NÚDZ) MUDr. Kateřinou Klapilovou. Bude mluvit tedy o lidech se sexuálním nastavením, které obsahuje stálé a silné preference pro neobvyklé sexuální objekty nebo praktiky. Proč se jejich situace zkomplikovala během pandemie koronaviru, a jak jim pomohl preventivní program Parafilik? Připravila a uvádí Lenka Pištěková.

15. říjen 2022 23:33

Budoucnost domorodých Kanaďanů a Američanů s domorodým původem rozebere dnešní Studio Leonardo

Hostem je Denisa Krásná  z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.  Vysvětlí, kdo jsou ti, kteří přežili asimiliační programy z minulých století a bojovali a stále bojují za své jazyky, kulturu i tradice. A kam především je potřeba směřovat miliardy dolarů, které kanadská vláda schválila, jako reparace za potírání původních obyvatel. Moderuje Renata Kropáčková.

8. říjen 2022 23:56

Hostem je Michal Hrubý z Think-tanku "Europeum"

Může snaha o snižování emisí skleníkových plynů ztroskotat na tom, že nebudeme mít čistější energie? A neskončí dekarbonizace evropské ekonomiky a přechod na masivnější využití obnovitelných zdrojů dřív, než začala? Moderuje Daniela Vrbová. 

17. září 2022 23:51

Být autentický ve výchově je víc, než snaha po dokonalosti, říká zakladatelka a ředitelka neziskové organizace "HOST" zaměřené na pomoc ohroženým rodinám

Alžběta Candia Muňoz. Jak ji inspiroval a v čem jí radil její dědeček, světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček, od jehož narození letos uplynulo 100 let? Moderuje Renata Kropáčková.

3. září 2022 24:39

Josef Dvořáček - ředitel společnosti produkující bio-čaje Sonnentor říká, že přechod na certifikaci bio trvá českému sedlákovi tři roky, ale ani to mu nezaručí, že se v jeho úrodě nenajdou stopy pesticidů

A pelety z odpadního meduňkového prachu dokáží uklidnit krávy před dojením. Pod pokličku ekologického zemědělství nahlédneme ve Studiu Leonardo. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.

27. srpen 2022 23:57

Digitálních závislostí mezi dětmi a mládeží přibývá, odborníků, kteří jim mohou pomoci, je ale málo

Adiktolog Tomáš Jandáč ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak závislost poznat a jak probíhá léčba. Dozvíte se i to, jaké drogy dnešní mladá generace užívá, proč přibývá sebepoškozování  a co je to kratom. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.