7. červen 2022

Poslechněte si podcast: Lex Ukrajina přinese jen administrativu pro úřady práce, míní ředitelka sdružení pro migraci Faltová

Do Senátu míří novela zákona Lex Ukrajina, kterou minulý týden zrychleně schválili poslanci. Uprchlíkům zpřísňuje vyplácení humanitární dávky a krátí jim dobu státního pojištění. „Lex Ukrajina dvě v podstatě implikuje do zákona opatření, která bychom nemohli mít bez nouzového stavu,“ vysvětluje poslanec Petr Letocha (STAN). „Nemyslím si, že některé ze změn povedou k účelu, k jakému jsou navrhovány,“ reaguje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

24:49

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Před dvěma dny 26:36

Zisk polostátní energetické firmy ČEZ se díky enormnímu růstu cen energií za letošní pololetí vyšplhal přes 33 miliard korun, meziročně je vyšší o 32 miliard korun

Měly by takové neočekávané zisky energetických společností a také bank z části přitéct do státního rozpočtu? Nebo by tzv.windfall tax, tedy daň z nadměrných zisků byla diskriminační a nesystémová? A dokázal by stát spolehlivě určit, co je neočekávaný zisk? Zeptáme se hlavního ekonoma investiční společnosti Natland Petra Bartoně a Jakuba Michálka, předsedy poslaneckého klubu Pirátů, kteří navrhují na přechodnou dobu zdanit energetické společnosti a banky. Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 24:35

Spoluúčastí ve zdravotnictví by stát ušetřil miliardy, radí Miroslav Kalousek

Jak dát do pořádku veřejné finance? Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek sepsali deset doporučení současné vládě. Jaká jsou a pomohla by státu vrátit se k vyrovnanému rozpočtu?

Před čtyřmi dny 23:59

Požár v Českém Švýcarsku by hasiči mohli podle jejich mluvčího kompletně uhasit do sedmi dnů

Hledání viníka ale zdaleka nekončí. Mělo na požáru významnější podíl kůrovcové dřevo, nebo byly dobré důvody, proč ho na místě nechat? A měl by se nějak změnit přístup státu k národním parkům? Debatovat budou náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Tesař z TOP09 a senátor, nestraník za STAN a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 23:55

Nepotřebujeme populistické šidítko na zneužívače dávek, říká Hůle z Člověka v tísni

Digitalizace agendy sociálních dávek sebou přináší jednodušší vyřízení žádostí o ně. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka chce ale také odebírat automaticky a bez lidského posouzení dávky za neplacení pokut nebo za neposílání dítěte do školy. Bude to motivovat rodiče, aby se o záškoláctví svých dětí postarali, nebo opatření zhorší situaci lidí v sociální nouzi?

Před týdnem 24:47

Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána nadále vybočuje z evropské politiky ohledně války na Ukrajině, nadto před pár dny vzbudilo světové pobouření Orbánovo vyjádření o "nesmíšené maďarské rase"

Měla by se česká vláda během svého unijního předsednictví ostřeji vymezit vůči Orbánově politice? Nebo má Maďarsko jako svrchovaný stát právo udržovat s Ruskem dobré vztahy a zajistit tak obyvatelům země dostatek zemního plynu a ropy? Debatovat budou místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Jirsa z ODS a výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 23:41

Expert: Místo, aby vláda motivovala k ježdění veřejnou dopravou, snižuje spotřební daň na benzín

Letní permanentku na městkou dopravu a regionální vlaky za 9 eur si nakoupilo 30 milionů Němců. Ukázali tak, že veřejná doprava může zastoupit dopravu osobní s jejími nevýhodami. Mělo by i Česko následovat německý příklad a zavést podobně levnou jízdenku i u nás?

Před 2 týdny 23:58

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku už zasáhl na tisíc hektarů lesa

Je oheň v takovém rozsahu pro unikátní lesní porost národního parku tragédie? Nebo přirozeným a periodicky se opakujícím dějem, který je pro přírodu prospěšný a který pomůže k větší rozmanitosti rostlin? Pozvání k diskusi přijali předseda think-tanku Czech Forest Jan Příhoda a biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu Akademie věd. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 24:36

Vláda kývla na zvýšení schodku státního rozpočtu o zhruba 50 miliard korun na 330 miliard

Peníze navíc chce použít na úsporný tarif, růst důchodů a zvládání uprchlické krize. Odpovídá prohloubení zadlužení státu současné situaci? A obejde se kabinet Petra Fialy v budoucnu při konsolidaci státních financí bez zvyšování daní, které nyní odmítá? Debatovat budou exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová a místopředseda Poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Před 2 týdny 24:04

Česká vláda chce během předsednictví prosadit, aby se v unijních zemích mimo jiné kvůli válce na Ukrajině a obilné krizi zpomalilo tempo snižování používání pesticidů na polích

Ohrožuje unijní plán, aby se do roku 2030 snížilo o polovinu použití pesticidů, zemědělskou produkci a potravinou soběstačnost Evropy? A mají pesticidy chemického původu účinné a zemědělci využitelné biologické alternativy? Debatovat budou ředitelka odboru bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství Jitka Götzová a koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha Martin Rexa. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 23:49

Špičák: Chybí parametry. Omíláme, že musíme udržet kvalitu péče, ale nevíme, o čem mluvíme

Poslanci rozhodli o snížení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Stát tak má letos ušetřit v rozpočtu asi 14 miliard korun. „Nebude to mít žádný vliv na kvalitu ani dostupnost zdravotní péče,“ ujišťuje lékařka a poslankyně Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS). „Musíme analyzovat, jaká je vlastně kvalita a dostupnost péče. A musíme stanovit parametry optimální dostupnosti,“ upozorňuje také lékař a místopředseda zdravotního výboru Julius Špičák (ANO).