Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 36430. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Do Prahy míří šéf Pentagonu, začne jednání o stíhačkách

Článek Terezy Šídlové. S koncem prázdnin se v Česku rozjíždějí diplomatické manévry. Po vrcholných jednáních unijních ministrů obrany a zahraničí do Prahy míří další těžká váha: šéf Pentagonu Lloyd Austin.

05:23

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1387Dnes 07:04

Komentář: Malý Martin dostane šanci. My ostatní lekci o drahých lécích

Komentář Martina Čabana. České zdravotnictví se v posledních deseti letech učí, co to doopravdy jsou drahé léky. Na způsobu, jakým k nim přistoupíme, závisí budoucnost celého systému. Případ malého Martina, na jehož léčbu darovali Češi v neuvěřitelně krátkém čase do středy skoro 150 milionů korun, právem vyvolává hrdost, ba i dojetí jako demonstrace solidarity. U toho by ale nemělo zůstat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237464] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1389Dnes 10:17

Vítěz zakázky za 30 miliard podvádí, říká konkurence. Má i fotky z Islandu

Článek napsal Vojtěch Blažek. Další část metra D má stavět společnost Subterra. Konkurenční firmy ale tvrdí, že v soutěži klamala. Podle nich tvrdila, že její stavaři pracovali na špičkových projektech, přičemž jeden ještě neměl ani titul z vysoké školy. Ve sledované zakázce na stavbu další části pražského metra D začala mezi konkurenty o zakázku padat tvrdá obvinění ze lží a machinací. A to obvinění veřejně vyslovená a podpořená konkrétními důkazy. Soutěž na část nové podzemní dráhy mezi budoucími stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory vyhrály začátkem září firmy Subterra a Hochtief. S cenou téměř 30 miliard. O dvě miliardy levnější nabídku podanou sdružením mezinárodních společností Vinci, Porr a Marti pražský dopravní podnik vyloučil s odůvodněním, že nesplnily podmínky zadání. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237379] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1380Včera 10:43

Bídný první ročník na vysoké škole. Česko se dál pere s úspěšností studia

Článek Tomáše Svobody, Kateřiny Mahdalové a Vojtěcha Kadaňka. Téměř 60 procent pokusů vystudovat bakalářský program končí v Česku nezdarem. Vysokoškoláci nejčastěji utnou obor už v prvním ročníku. Značnou neúspěšnost ovlivňuje řada faktorů, včetně covidu či špatného navázání na praxi. Ondřej Šenkyřík zkusil první ročník vysoké školy hned dvakrát. Začal na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, kde si vybral historii a fyziku. „Skončil jsem, protože škola nenaplňovala mé očekávání vyššího vzdělání. Tehdy jsem začal pracovat a dával výdělku přednost,“ přiznává 24letý student. Druhý pokus - historie na filozofické fakultě - dopadl podobně. Tehdy, v roce 2020, Česko zasáhla covidová pandemie a uzavření škol. „Studium pro mě najednou bylo úplně bezcenné a nesmyslné,“ dodává. Začal podnikat, nyní provozuje vlastní kavárnu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237217] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1386Včera 08:44

Pět důvodů, proč český stát neumí fungovat bez dluhů

Analýza Petra Holuba. Do roku 2024 Česká republika vstupuje s tím, že bez ohledu na zadlužení státu musí každoročně povinně valorizovat největší rozpočtové položky. Otázka zní jednoduše: kde na to chce brát, aniž by vláda zvýšila daně? Existuje pět důvodů, proč český stát nemůže žít bez dluhů, ukazuje návrh státního rozpočtu na rok 2024. Právě kvůli těmto důvodům došla Národní rozpočtová rada k závěru, že vláda v dohledné době nesníží deficit rozpočtu pod tři procenta HDP a že státní dluh zanedlouho překročí hranici, kdy bude třeba zatáhnout za dluhovou brzdu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237353] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1385Včera 10:44

Nové svědectví v kauze Byty: podnikatelka se přiznala k uplácení

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Vybírali jsme úplatky za městské byty, přiznala policii podnikatelka v kauze brněnských bytů. Spolek zkasíroval miliony i za bydlení přidělené příbuzným primátorky. Brněnští politici ženě přiklepli i tři další prostory. Denisa Hlubocká se v minulých letech živila jako realitní agentka. Specializovala se mimo jiné na nemovitosti v centru Brna.  Seznam Zprávám se podařilo získat a prostudovat čerstvé obvinění v kauze kšeftování s brněnskými městskými byty. V něm má Hlubocká specifické postavení. V policejním dokumentu se píše, že se při výslechu přiznala - připustila, že oproti kolegům z branže měla značnou konkurenční výhodu. Byty v centru Brna nabízela za zlomek jejich tržní ceny. Zákazníkům jen nesmělo vadit, že podstatou obchodu bylo, že s pomocí úplatků přeskočí potřebné, kteří v dlouhém pořadníku usilují o sociální bydlení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236848] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1384Před dvěma dny 05:49

Komentář: Zeman, Pavel a Fico. Stýská se vám po volbách?

Komentář Jana Lipolda. Prezident Petr Pavel, volně přeloženo, prohlásil: „Já bych to tedy Ficovi nehodil.“ Soukromníci Miloš Zeman a Václav Klaus se vyznali přímo a otevřeně: „Já bych to tedy Ficovi hodil.“ Slovenské volby (budou 30. září) mají s těmi českými mnoho společného. Jak dopadnou, nevíme. Ale někdo je může dychtivě číst jako předzvěst nebo předtuchu toho, co nás čeká. Anebo jako „dohrávku“ českých prezidentských voleb z letošního ledna. Vždyť Češi nevolili už tři čtvrtě roku! Hrozící abstinenční příznaky jim naštěstí kompenzuje slovenská kampaň. Za přispění současného, minulého, ba i předminulého prezidenta. V rolích zprostředkovatelů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237388] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1381Před dvěma dny 12:12

Druhé kolo boje o Mafru: Láká Tykače i další známá jména českého byznysu

Článek Zuzany Kubátové. Vydavatelství Mafra a rádio Impuls kupuje od Agrofertu investor Karel Pražák. Definitivní vlastník mediálního impéria se ale teprve hledá. Jasným zájemcem je Pavel Tykač, zájemců kolem Mafry však krouží celé hejno. Začátkem září oznámila skupina Kaprain pražského investora Karla Pražáka, že od Agrofertu kupuje vydavatelství Mafra, firmu Londa (provozuje rádio Impuls) a chemičku Synthesia. Pokud transakce projde u antimonopolního úřadu, půjde o zásadní pohyb na českém mediálním trhu. Mafra je sice ve ztrátě, má ale obrovský zásah. Její tištěné tituly čte podle výzkumu čtenosti Media projekt skoro pět milionů lidí a weby navštíví měsíčně přes sedm milionů uživatelů. Celý balík aktiv i s chemičkou přijde Pražáka podle zdrojů z mediálního trhu na zhruba 12 miliard korun. Mafra s Londou v tom mohly činit až polovinu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237237] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1383Před dvěma dny 14:07

Analýza: Internetová tržiště útočí polskými cenami. Přihlížíme převratu v nakupování?

Analýza Filipa Horáčka. Polská cena a ohromující výběr nemusí být ještě zaručený recept na úspěch. Zákazníci českých e-shopů mají vysoké nároky. Přesto příchod velkých internetových tržišť na tuzemský trh pravděpodobně změní způsob nakupování. Český e-commerce trh je vyspělý, ale v jedné věci se zatím Západu nepřiblížil. Internetová tržiště hrají v nakupování vedlejší roli. To se může změnit. Tržiště jsou virtuální obdobou obchodních center, která umožňují nakoupit nepřeberné množství zboží na jednom místě. Tím nejznámějším ve světě je americký Amazon. Česko takového giganta nemá, ale od jara je tu „polský Amazon“, jak se někdy přezdívá Allegru. Další tržiště rozjel přibližně ve stejné době řetězec Kaufland. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237157] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před třemi dny 09:19

Tandem Orbán–Fico? Migrace a „mír“ přebijí i výroky o Horních Uhrách

Článek Filipa Harzera. Evropa čeká, jak si Poláci a Slováci nově poskládají parlamenty. V Maďarsku vidí slovenské volby jako příležitost zamíchat visegrádskou čtyřkou. V kampani mají společnou rétoriku o „míru“, která v praxi znamená nucení Ukrajiny k bolestivé dohodě s agresorem. Společné mají i líčení nepřátel: LGBTQ+ lidí (leseb, gayů, bisexuálů, trans lidí a dalších queer osob), migrantů, neziskových organizací, amerického politického filantropa George Sorose, Bruselu, USA, novinářů a politických oponentů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237000] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1379Před třemi dny 07:54

Rodiny dusí splátky hypoték. „Nic vám nedají zadarmo,“ líčí jednání s bankou

Článek Petra Švihela. Každoměsíční splátky hypotéky se jim po refixaci změnily v rodinné drama. Seznam Zprávy v unikátním časosběrném projektu sledují osudy tří domácností. „Budeme muset bojovat,“ povzdechne si Petr, který s rodinou bydlí nedaleko Prahy. Naráží na situaci, do které se dostal poté, co jim skončila fixace úroku u hypotéky a splátky rázem dramaticky vyskočily. Jeho domácnost je jednou ze tří, jejichž boj s nástrahami financování vlastního bydlení Seznam Zprávy průběžně sledují. Zatímco v březnu se rodiny loučily například s plány na rekonstrukci, v červnu popisovaly vyjednávání s bankou či plány na prodej nemovitosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237195] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.