- Podcasty
- Z archivu osobností

Poslechněte si podcast: Do kin přichází rozmazlený Princ Mamánek. Film představuje jeho hlavní protagonista, ale i autor scénáře, hudby a zároveň i producent a režisér herec Jan Budař
Film vznikl na motivy stejnojmenného Budařova knižního bestseleru a své filmové podoby se dočká po dlouhých šesti letech příprav dočká filmové podoby. S týmem skvělých spolupracovníků točil Jan Budař film v září a říjnu roku 2021 na nádherných lokacích v České republice: mimo jiné na Pohansku, v Českém ráji, v Dětenicích a v Lednicko-Valtickém areálu.
Z archivu osobností
Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.
Dalším hostem pořadu Z archivu osobností je violoncellista Petr Nouzovský
Petr Nouzovský se pro mě stal na chvíli „převtěleným“ Schumannem, napsala kritika v Hudebních rozhledech o muzikantovi, který hraje na nástroj Georg Rauer 1921. Violoncellista Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, pražské HAMU, Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Madridu. Kromě opětovného pozvání na Piatigorského seminář v Los Angeles absolvoval mistrovské kurzy u Mstislava Rostropoviče, Borise Pergamenschikova a Lynna Harrella. Od roku 2019 je Petr Nouzovský sám pedagogem Pražské konzervatoře a vyučuje i na New York University v Praze.
Dalším hostem pořadu Z archivu osobností je pěvec Štefan Margita
3. a 5. listopadu proběhly v Národním divadle v Praze premiéry operního představení s názvem Don Buoso / Gianni Schicchi. Jedná se o dvě jednoaktovky z pera Jana Kučery a Giacoma Pucciniho v režii Davida Radoka. Jednu z hlavních rolí ztvární tenorista Štefan Margita.
Opera i muzikál. Michaela Štiková se úspěšně pohybuje mezi žánry
Dalším hostem pořadu Z archivu osobností je operní a muzikálová zpěvačka Michaela Štiková, která má ve svém repertoáru řadu klasických operních úloh, ale i hlavní role v muzikálech Fantom opery, Angelika či Ples upírů. Michaela Štiková (Gemrotová) po studiích na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením ve třídě docentky Magdalény Hajóssyové pokračovala ve studiu na Pražské konzervatoři u Romana Janála a Zuzany Lászlóové. V roce 2008 byla přijata na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kde byla posluchačkou profesorky Hany Štolfové-Bandové. Studia ukončila v roce 2013 na Akademii múzických umění v Praze u Heleny Kaupové. V rámci své operní a koncertní činnosti vystupovala na mnoha evropských pódiích (Itálie, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Francie, Anglie, Belgie, Bulharsko aj.). K jejím operním rolím patří Markétka ve Faustovi, Barberina i Zuzanka ve Figarově svatbě, Papagena v Kouzelné flétně, Zerlina v Donu Giovannimu, Esmeralda v Prodané nevěstě, Kuchtík a Lesní žínka v Rusalce, či Liù v Tutandot.
Harfistka Jana Boušková a její Má vlast
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude přední česká harfistka Jana Boušková. Pro svůj nástroj transkribovala několik částí erbovního Smetanova cyklu i díla dalších českých klasiků. Jana Boušková patří ke světově světově uznávaným harfenistkám, které jsou díky svým výrazným uměleckým kvalitám zvány na nejprestižnější světové scény. Kritika oceňuje především její dokonalou techniku, brilantní preciznost, hloubku i citlivost a sílu jejího výrazu.
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je umělecký zámečník Michal Picek
Michal Picek se narodil v roce 1991 v rodině s kovářskou tradicí. Jeho pradědeček byl kovář podkovář, dědeček soustružník, takže není divu, že vztah k práci s kovem měl Michal Picek v genech. Jeho práce jsou hotovými uměleckými dílky; kromě samotné výroby si je i sám navrhuje a projektuje. Specializuje se na zakázkovou výrobu a z jeho dílny vychází originální výrobky, které najdeme mimo jiné i v interiérech budovy Státní opery Praha. Nyní se uplatnil i ve Švýcarsku. Čemu se tam věnuje, co je u něj nového a jakou hudbu má rád, prozradí v dalším dílu pořadu Z archivu osobností.
Daniel Hůlka se vrací k opeře. Po Dvořákově Vodníkovi bude i Kecalem v Prodané nevěstě
Basbarytonista Daniel Hůlka vyhrál po studiu operního zpěvu na Pražské konzervatoři a operním angažmá v roce 1995 konkurz na nejúspěšnější český muzikál Dracula. Hlavní roli v tomto muzikálu hraje dodnes. V roce 2020 se vrátil k opeře rolí Vodníka v Rusalce a chystá se na roli Kecala ve Smetanově Prodané nevěstě.
Další hostem pořadu Z archivu osobností je Pavel Langpaul
České noneto je jedním z nejstarších komorních souborů na světě. Bylo založeno v roce 1924 studenty pražské konzervatoře a v krátké době se stalo uznávaným významným interpretem klasického repertoáru, stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. České noneto inspirovalo svou hrou a originálním nástrojovým obsazením vznik celé řady kompozic největších soudobých skladatelů, z nichž uveďme Prokofjeva, Lutosławského, Martinů a další. Jeden ze členů Českého noneta, Pavel Langapaul, prozradí, jak těleso jubileum oslaví a co je čeká v nové sezóně.
Další hostem pořadu Z archivu osobností je historik Zdeněk Hazdra
Zdeněk Hazdra vystudoval historii se specializací na moderní dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 2008 až 2010 byl zaměstnán v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde byl vedoucím Oddělení zkoumání doby nesvobody. Po odvolání Jiřího Pernese z pozice ředitele ÚSTR v květnu 2010 byl jmenován prozatímním ředitelem a na této pozici působil do srpna 2010. Zdeněk Hazdra spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí; je také autorem či spoluautorem scénářů k hudebně-literárním pořadům a televizním dokumentům. V současné době spolupracuje jako projektový manažer s Plzeňskou filharmonií.
Dalším hostem v pořadu Z archivu osobností je Felix Slováček jr.
V pátek 20. října se v Sukově síni pražského Rudolfina uskuteční koncert ke 100. výročí od narození významného českého harfisty, člena České filharmonie, pedagoga prof. Karla Patrase. Více prozradí na Classic Praha jeho vnuk, saxofonista Felix Slováček jr. Vzpomínkový koncert na Karla Patrase symbolicky povede jeho vnuk, Felix Slováček jr., který se zhostí jak role dirigentské, tak role sólisty na klarinet a soprán saxofon. V programu zazní hudba Felixe Godefroida, Josefa Suka, Václava Trojana, Gustava Mahlera, Claude Debussyho a Ondřeje Kukala. Účinkovat budou harfistky Kateřina Englichová a Kateřina Valášková, Český komorní orchestr a jako dirigent a sólista na soprán saxofon a klarinet Felix Slováček jr.. Koncertem bude provázet Patrasova žačka Lydie Härtelová, profesor Jiří Hlaváč a Felix Slováček jr..
Další díl pořadu Z archivu osobností bude věnován swingu a vzpomínce na skladatele Zdeňka Petra. Hostem pořadu bude jazzový a swingový muzikant, vedoucí orchestru Ježkovy stopy Lukáš Jadrníček.
Orchestr Ježkovy stopy existuje již od roku 2014. Věnuje se interpretaci výhradně české swingové hudby z období let 30. a 40. minulého století. V repertoáru má skladby nejvýznamnějších skladatelů této hudební éry: Jaroslav Ježek, Sláva Eman Nováček, Jiří Traxler, Kamil Běhounek a jiných. Díky autentickému zvuku i vzhledu zprostředkovává posluchačům jedinečnou atmosféru této doby. Řeč bude především o hudbě Zdeňka Petra, kterého každoročně připomíná Jazzový festival Zdeňka Petra, pořádaný pod názvem Aerovka Jazz Fest. Letošní ročník se uskuteční 12.-14. října 2023.