Vybrali jsme pro vás
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Do jablonecké sokolovny by se měl vrátit život. Tamní spolku spustily Hledání ztracené identity

Sokolovna v Jablonci nad Nisou se má v následujících letech stát kulturním a společenským centrem. Tamní Sokol připravil ve spolupráci se spolky PLAC a Jablonec Jinak projekt s názvem Hledání ztracené identity.

02:02

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:30

Betlém na Skřivánčí stezce v Jablonci už má přes 40 postav. Autor je vyřezává motorovou pilou

Řezbář Tomáš Gärtner už vyrobil jedenáct dřevěných betlémů. Ve svém ateliéru v jablonecké Skřivánčí stezce je motorovou pilou vyřezává od roku 2010.

Před dvěma dny 02:30

Výroba mýdla je návyková, dejte si pozor, propadnete té vášni, směje se paní Mirka

Přírodní suroviny, fantazie a splněný sen jsou hlavní ingredience, které při výrobě mýdel používá Miroslava Priščáková z Liberce. Mýdla jí tak učarovala, že opustila jistotu stálého zaměstnání a založila Mirčinu mýdlárnu.

Před dvěma dny 02:51

Plazmový reaktor, který z odpadu vyrobí energii. Sám jí spotřebuje jen čtvrtinu

Firma z Dubé uvedla na trh reaktor pro plazmové zplynování odpadů. Jde o bezemisní technologii, která umí těžko recyklovatelné materiály proměnit na užitečné látky. Třeba palivo pro výrobu energie.

Před týdnem 02:30

Mučil primář Pluhař řeholníky? Napoví výstava v semilském muzeu

Padesátá léta patří mezi temné stránky naší novodobé historie a platí to i o Semilech. V tamní nemocnici bylo tehdy jedno oddělení vyčleněno pro akci K, v rámci které tam byli internováni řeholníci a údajně i mučeni. Jejich osudy odkrývá nová výstava Pojizerského muzea a galerie v Semilech.

Před týdnem 02:17

Nestává se, že by místo u chalupy Václava Havla na Hrádečku bylo o 17. listopadu delší čas opuštěné

Lidé v Česku si připomínají události 17. listopadu let 1939 a 1989, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Na bývalého prezidenta Václava Havla, jednu z klíčových osobností sametové revoluce podzimu 1989, se každoročně vzpomíná také u jeho chalupy na Hrádečku na Trutnovsku.

Před týdnem 02:29

Chodí tam, odkud jiní utíkají. A musí mít řádnou fyzičku. Kolik váží výstroj hasičů při zásahu?

Zasahují u požárů, dopravních nehod, povodní. Není proto divu, že profesionální i dobrovolní hasiči musí mít kvalitní výstroj, která je chrání. Ale také něco váží, a tak je vlastně omezuje.

Před týdnem 02:06

Není důvod ježka „zatýkat“ a nosit do záchranné stanice. Umí zazimovat, upozorňují ochránci zvířat

Liberecká záchranná stanice pro volně žijící zvířata Archa přijala za celý rok zhruba sto ježků. Lidé je začali nosit už v zimě, kdy zvířata přišla o zimoviště, nebo byla nemocná.

Před týdnem 02:39

Prodejci vánočních ozdob z Libereckého kraje dokončují poslední výrobky pro adventní trh

Advent ještě sice nezačal, ale prodejci vánočních ozdob mají už teď asi nejnáročnější období roku. Kompletují balíčky, odesílají objednávky a chystají stojany v obchodech.

Před týdnem 05:15

Mít fotbal hodně rád a taky pevné nervy. Jak se stát fotbalovým rozhodčím

Bez rozhodčích se žádný fotbalový zápas neobejde. Jenže sudích je málo. Stoprocentně to platí třeba na Liberecku. Se šéfem tamní komise rozhodčích Michaelem Kvítkem si o tom povídal redaktor Pavel Petr.

Před 2 týdny 09:17

Za sebou má 3 olympiády, před sebou možná poslední sezónu. Skikrosařka Nikol Kučerová hledá motivaci

Je jí 33 let, bydlí v Benešově u Semil a třikrát startovala na zimních olympijských hrách. Další už asi Nikol Kučerová nepřidá. Naznačila, že nadcházející sezóna by pro ni mohla být poslední. Rozhovor s ní natáčel Pavel Petr.