Historie Plus
5. březen 2022

Poslechněte si podcast: Do historie dnes může vstoupit každý. Databáze dějin všedního dne čeká na vaše vzpomínky

Není to tak dávno, co médii proběhla výzva, ve které historikové volali po vzpomínkách. Kohokoliv a z jakýchkoliv dob, kam jen paměť sahá. Po vzpomínkách zdánlivě všedních, každodenních, které doplní právě vznikající Databázi dějin všedního dne.

25:44

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před třemi dny 25:48

Hlas Ameriky ze střední Evropy. Prověrky a rituály

Proč potřeboval americký novinář v polovině osmdesátých let bezpečnostní prověrku? A jak na jeho první návštěvu po nástupu k Hlasu Ameriky reagovaly československé represivní složky? Také o tom vypráví reportér Jolyon Naegele.

Před týdnem 25:39

Historie Romů v českých zemích? Míň než žebráci a tuláci

Nejpočetnější národnostní menšinou v České republice jsou Romové. Odhadem představují něco přes dvě procenta obyvatel. Podle historiků žijí v českých zemích nejméně od konce 15. století. Jak uvedl historik Pavel Himl z katedry antropologických studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, zdá se, že zpočátku byly vztahy mezi příchozími Romy a usedlým obyvatelstvem docela dobré.

Před 2 týdny 25:55

Výroba svítiplynu byla peklem na zemi aneb Cesta energií do našich domácností

Elektrický proud, plyn a centrální vytápění jsou pro dnešní domácnosti samozřejmostí. Mnoho lidí ani nezajímá, kde se berou. Nebo alespoň do té doby, dokud nezačnou problémy v dodávkách nebo jejich cena nestoupne nad přijatelnou úroveň. Jak si ale moderní energie našly cestu do českých a moravských domácností?

Před 3 týdny 25:22

Měl jsem skoro pověrčivou předtuchu, napsal k objevu Tutanchamonovy hrobky Carter

Je možné naplánovat největší objev v dějinách archeologie? Do jisté míry ano. Howard Carter je toho příkladem. Léta hledal Tutanchamona, až ho našel. K unikátnímu nálezu nevykradené hrobky téměř zapomenutého faraona došlo už před 100 lety, v listopadu 1922. Mohlo k němu dojít už o pár let dřív. Poslechněte si pořad s egyptologem Miroslavem Bártou, autorem knihy Tutanchamon, století záhad a objevů.

5. listopad 2022 25:59

Hlas Ameriky ze střední Evropy. O Masarykovi za normalizace

Jak vznikl a rozvíjel se vztah amerického novináře Jolyona Naegeleho k Československu a ke střední Evropě? Druhá část cyklu o něm a o jeho unikátních záznamech a rozhovorech pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky z druhé poloviny 80. let je věnována masarykovským nahrávkám.

29. říjen 2022 25:38

Přehlídka fašistických milicí, takzvaný Pochod na Řím, proběhla před 100 lety

Šlo o demonstraci moci tehdy nastupující vlády Benita Mussoliniho. Itálie se stala zemí ovládanou novým politickým hnutím, Fašistickou stranou Itálie, která byla založena o tři roky dříve, v roce 1919 na náměstí San Sepolcro v Miláně.

29. říjen 2022 25:01

Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací, které změnily svět

Když holandský malíř Rembrandt van Rijn nakupoval několik cibulek tulipánů, určitě netušil, že kvůli nim bude muset v roce 1657 prodat dům a vyhlásit bankrot. Lákavá investiční komodita se totiž změnila v noční můru holandské vyšší společnosti. Poté, co cena tulipánů několik desetiletí raketově rostla, o ně najednou nebyl zájem. A slavný malíř se stal jednou z obětí první velké spekulativní bubliny.

22. říjen 2022 25:59

Stovky mrtvých pohraničníků jsou jen mýty. Většinou šlo o sebevraždy nebo nehody

Stovky mladých mužů umíraly v letech nesvobody na československých hranicích. Jen zlomek úmrtí souvisí s tím, že by strážci hranic aktivně zasahovali proti – tehdejší terminologií – narušiteli. „Značné množství pohraničníků padlých při ostraze hranic? To jsou mýty,“ říká historik Martin Pulec, který zmapoval téměř všechna jejich úmrtí.

8. říjen 2022 26:00

Americký novinář Jolyon Naegele  pracoval ve druhé polovině osmdesátých let pro středo a východoevropskou redakci Hlasu Ameriky

V cyklu Historie Plus uslyšíte s kým natáčel rozhovory, jakou písničku měl rád Alexandr Dubček nebo komentář k potlačení bratislavské demonstrace z jara 1988. Pořad připravil Pavel Hlavatý.

28. září 2022 25:57

Staletí bojů o Kristiána. Je Kristiánova legenda naše nejstarší kronika, nebo geniální podvrh?

Kristiánova legenda bývá označována za naši nejstarší kroniku. Vznikla na sklonku 10. století a z dobového pohledu zachycuje počátky české státnosti i křesťanské kultury. A třeba taky ne.