Kdo umí, ten umí
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Do bedýnek vkládá českou kvalitu a chuť. Její výběr ocenili prezident i král

Eva Urbanová je sice vystudovaná učitelka, ale její životní cesta vede jiným směrem. Rozhodla se propagovat kvalitní české výrobky a ukázat lidem, že i v našem regionu jsou živnostníci, kteří mohou nabídnout lepší potraviny, než například zahraniční obchodní řetězce.

26:50

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Před šesti dny 21:30

Muži často uklidí lépe než ženy, přemýšlejí u toho logicky, říká majitelka úklidové firmy

Ivana Sýkorová se už osm let živí profesionálním úklidem. Začala hned po mateřské dovolené, kdy se z časových důvodů nemohla a nechtěla vrátit do svého původního zaměstnání.

Před týdnem 23:54

Od střihu a vzorů až po šití a tisk. Do výroby kabelek designérce nikdo nemluví

Práce designérky Hany Krauseové je velmi rozmanitá. Po škole byla zaměstnaná ve firmě, kde navrhovala spodní prádlo. Za pár let ale začala podnikat. Nyní vymýšlí vzory na textil, věnuje se ilustracím knih a tvoří autorské mapy. Kromě toho má také vlastní značku, pod kterou vyrábí kabelky, trička a doplňky.

Před 2 týdny 27:54

V Květné zahradě v Květné pomáhají ohroženým lidem

Ferdinand Raditsch vystřídal množství povolání. Býval mistrem v podniku na jízdní kola, správcem hradu Sovinec nebo ministerským úředníkem. Pak založil Květnou zahradu v Květné. Ohroženým skupinám lidí tam pomáhá už 18 let.

Před 3 týdny 30:46

Výjimečné křížaly z Trhové Kamenice. Mají chuť, nápad a jsou plné slunce

Manželé Blanka a Václav Slavíkovi udělali před deseti lety životní rozhodnutí. Rozhodli se změnit práci i celkový životní styl.

16. únor 2023 23:33

Spolu na zkoušku, koncert a pak i domů. Tak vypadá manželství houslistů Ježkových

Manželé Václava a Libor Ježkovi jsou houslisté Komorní filharmonie Pardubice. Libor je zástupce koncertního mistra. Václava, které ale nikdo neřekne jinak než Venda nebo Vendulka, hraje v sekci druhých houslí. Sama připouští, že party druhých houslí jsou technicky jednodušší než sóla prvního houslisty, na druhou stranu ale zdůrazňuje fakt, že v orchestru je každý nástroj a hlas stejně důležitý.

9. únor 2023 24:57

Korporát vyměnila za pole. S levandulí v ruce je prý šťastnější

Olga Pospíšilová není jen pěstitelkou, ale také kuchařkou, švadlenou a kosmetičkou. Na poli pěstuje přes tři tisíce rostlin levandule, ze které následně vyrábí nejrůznější produkty. Zhruba před deseti lety přestala nynější pěstitelka pracovat pro velké firmy a levandule jí prý přinesla spokojenost.

2. únor 2023 26:49

Mou inspirací je Tomáš Baťa, říká majitel chráněné dílny

Leoš Jiřele chtěl být původně profesionálním sportovcem. V době jeho studií ale jeho otec založil chráněnou dílnu, kterou už tři roky na to vedl on sám. Dnes je to úspěšná společnost, která směle konkuruje i běžným firmám.

26. leden 2023 28:34

Draní peří je lepší než televize. Nesmíte ale větrat, smát se ani kýchat

Je draní peří umění? Jak udržet v klíně husu, kterou chcete tzv. podškubnout? Jak získat peří prachové? A proč se ke draní nehodí peří z kachny? To všechno se učily účastnice kurzu draní peří v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Workshopu se i s mikrofonem Českého rozhlasu Pardubice zúčastnila redaktorka Jitka Slezáková.

19. leden 2023 23:56

Každá křížovka musí být originál a musí mít duši, popisuje autor

Vyluštit křížovku může být pro někoho hračka, někoho to může stát dost úsilí. Napadlo vás ale někdy, kolik práce stojí za tím, křížovku vymyslet? Pardubický autor křížovek Jiří Zvolánek říká, že na klasické písmenné křížovce velikosti A5 pracuje zhruba jeden den.

5. leden 2023 24:26

Rozhodovala se mezi elektrotechnikou a šperkárnou. Teď vystavuje v Národním muzeu

Šperkařství má Eva Víšková v rodině. Už její otec pracoval jako zlatník. U ní to ale zpočátku tak jasné nebylo. Po umělecké základní škole si kromě takzvané šperkárny dala přihlášku také na elektrotechnickou školu. Šperkárna ale vyhrála a Eva Víšková se uměleckému rytí do kamenů věnuje už 50 let.