Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dnešní Studio Leonardo prozradí, co všechno žije v našem střevě

Přední český gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, vysvětlí na čem záleží rychlost našeho metabolismu a jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví i psychickou pohodu člověka. Moderuje Lenka Pištěková.

23:53

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před třemi dny 24:01

Les má mnoho funkcí, ekologickou, ekonomickou i rekreační

I velice občasní návštěvníci lesa si ale v poslední době museli všimnout množství suchých stromů, vykácených lesních ploch a tím pádem i značných proměn v krajině. Proč se kondice mnoha lesů zhoršila, co to znamená pro budoucí hospodaření a jak počítat při obnově lesa už s faktem, že se mění klima, o tom ve Studiu Leonardo mluví Jiří Lněnička, analytik projektu Faktaoklimatu.cz. Moderuje Daniela Vrbová.

Před 2 týdny 23:53

O soukromém zdravotnictví v Česku bude ve Studiu Leonardo mluvit Adam Zaydler z FCCA - Poliklinika IPP s

r.o. Vysvětlí například také to, jaké podmínky musí splnit ukrajinští zdravotníci, kteří utekli před ruskou agresí, pokud žádají o práci v českém zdravotnictví. Moderuje David Šťáhlavský.

Před 3 týdny 23:59

Studio Leonardo: Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik

Před 70 lety byla myšlenka využití jaderné fúze něčím, co většina vědeckého světa považovala za nápad z říše science fiction. V nejbližších několika letech by ale měl být spuštěn první takový velký reaktor a v polovině století by tato technologie mohla zcela změnit pozemskou energetiku.

9. červenec 2022 23:50

Nanomateriály ve velkém míří do oblasti ochrany památek, vysvětluje fyzikální chemik Rathouský

Co všechno dokážou nanotechnologie při ochraně a restaurování památek? Hostem Studia Leonardo je fyzikální chemik Jiří Rathouský, vedoucí Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Akademie věd České republiky.

2. červenec 2022 24:00

Studio Leonardo: Precizní onkologie nejsou jen nejmodernější léky, ale i odborníci, kteří rozumějí svým pacientům

Celá léta hledáme správný lék správnému pacientovi a stále více se blížíme této metě, říká ve Studiu Leonardo předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Ptá se Martin Srb.

25. červen 2022 23:30

Studie: Velká sídliště jsou životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy

Extrémní výkyvy počasí si vyžádají stále více obětí na lidských životech. Dokazuje to studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Hostem Studia Leonardo je vedoucí vědeckého týmu Aleš Urban. Dozvíte se například, že velká sídliště jsou překvapivě životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy. Připravil David Šťáhlavský.

18. červen 2022 23:01

Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, žádá psychoterapeut Maté

Nepovyšujme se nad lidi závislé na nejrůznějších drogách, snažme se spíš pochopit, jak jejich problémy vznikly a jestli za nimi není trauma z dětství, říká Gábor Maté, kanadský lékař a psychoterapeut. „Pracoval jsem s lidmi ve Vancouveru, v oblasti s největším užíváním drog v severní Americe. Jsou tam tisíce lidí, kteří si píchají nebo polykají či vdechují drogy všemožného druhu,“ popisuje lékař.

11. červen 2022 23:58

To, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek, říká paliativní sestra

Paliativní péče se v Česku začala rozvíjet asi před 20 lety, v posledních letech se o péči o umírající mluví stále častěji. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i hospicy mobilní. „Hlavní zásada je, že člověk musí být upřímný, hodně se doptávat. Jsme ti, kteří hodně poslouchají, i když někdy na naše otázky nejsou lehké odpovědi,“ uvádí zdravotní sestra a spoluzakladatelka mobilního hospice sv. Michaela v Poličce Jitka Kosíková.

4. červen 2022 23:11

Nanoboti se zatím pohybují chaoticky, ale děláme vše pro to, aby byli inteligentní, říká bioložka

Co jsou to nanoroboti či nanoboti a jak nám v blízké budoucnosti mohou pomoci? Hostem Studia Leonardo je bioložka Alžběta Ressnerová z výzkumného centra CEITEC v Brně. „Nanoboti jsou malé útvary velikosti nanometrů a jsou poháněny třeba světlem, ultrazvukem, chemicky nebo i biologicky,“ uvádí.