29. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Potrestaný Miroslav Štěpán vychází z vězení

Jedním z mála potrestaných představitelů komunistického režimu byl Miroslav Štěpán. Před třiceti lety byl propuštěn z vězení. Připravil Pavel Hlavatý.

05:25

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Včera 05:29

Spojené státy hlásí vyšší počet hospitalizací dětí s omikronem

Spojené státy teď hlásí vyšší počet hospitalizací dětí, což podle odborníků může souviset mimo jiné s tím, že se omikron víc drží v horních cestách dýchacích, které jsou u dětí užší a méně vyvinuté. Americký server Scientific American s odvoláním na data Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že dětí mladších pěti let, které se nemohou očkovat, je v USA teď hospitalizováno několikanásobně víc než v předchozích vlnách.

Před třemi dny 04:47

Chlíbek: Po dvou dávkách Pfizeru a boosteru od Moderny jsou hladiny protilátek o něco vyšší

„Zaměnitelnost dvou mRNA vakcín, tedy Moderny a Pfizeru je možná. Objevily se studie, podle kterých pokud člověk po dvou dávkách Pfizeru použije na přeočkování Modernu, tak jsou hladiny protilátek o něco vyšší,“ říká vakcinolog a předseda České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek. Pokud ale máte první dvě dávky od Pfizeru, tak doporučuje třetí dávku také od Pfizeru.

Před čtyřmi dny 04:22

Karanténa s omikronem? Stačí polibek, podání ruky a je to jednorázový intenzivní kontakt

Rizikový kontakt znamená setkání covid+ se zdravým člověkem, ale jak takový, u kterého mohlo dojít k přenosu onemocnění covid-19. V průběhu epidemie se definice měnila a dál mění podle převládající varianty v populaci. Za rizikový kontakt teď hygienici považují setkání s pozitivním člověkem na vzdálenost kratší než 1,5 metru, který byl delší než pět minut. Ale jen bez ochrany dýchacích cest, tedy bez respirátoru, nanoroušky.

Před týdnem 03:22

Infekční můžete být i osm dní od začátku příznaků covidu

Pokud se někdo koronavirem nakazí, je podle Státního zdravotního ústavu pro své okolí infekční po dva, případně dva a půl dny. Nejnakažlivější je pak většinou den před objevením příznaků. Zároveň ale laboratoře běžně odhalují virus v dýchacích cestách i osm dní poté, co příznaky nastoupily.

Před týdnem 04:16

Čtvrtá dávka stále stejné vakcíny už podle WHO nemá velký smysl

Čtvrtá dávka očkování proti covidu není na pořadu dne a časté přeočkovávání proti koronaviru nemá příliš smysl, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropská léková agentura (EMA). Budoucnost covidového očkování by se podle vědců tak mohla spíš podobat očkování proti chřipce.

Před týdnem 04:02

Vrátní nebo lidé na homeoffice se až na výjimky testovat nemusejí

Testovat se musí všichni zaměstnanci ve firmách, úředníci na úřadech, jednatelé společností, členové představenstev. Podstoupit test musí i ti, pracují na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy takzvaní dohodáři. Všichni bez ohledu na to, jestli jsou po ukončeném očkování, nebo prodělaném covidu. Antigenní test absolvují dvakrát týdně, následující test musí být proveden nejdříve třetí den po předchozím.

Před 2 týdny 03:29

Novavax by měl do Česka dorazit v polovině února, tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví

Na e-mail covid@rozhlas.cz v poslední době přichází podobné dotazy – ptáte se, kdy do Česka dorazí očekávaná vakcína společnosti Novavax, respektive očkovací látka Nuvaxovid. Podle ředitele odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba, by se k nám vakcína měla dostat už v polovině února. „Stejně, jako do celé Evropské unie, protože dorazí najednou,“ říká v pořadu Koronafokus.

Před 2 týdny 03:39

Nežádoucí účinky očkování? Horečka, únava, slabost či „kocovina“

Zájem o očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 roste. Doposud ji dostaly přes tři miliony lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na třetí dávku teď čeká přes 300 tisíc zájemců. Jaké jsou benefity posilující dávky vakcíny a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky, zjišťoval další díl Koronafokusu se Zuzanou Machálkovou.

Před 2 týdny 05:21

Pět dní doma po antigenním testu, ale bez „zelené“. Systém zapíše prodělání covidu jen po PCR testu

Certifikát o prodělání covidu-19 nebo očkování otevírá lidem dveře k volnočasovým aktivitám. Od 17. ledna bude ale lidi do karantény posílat i pozitivní antigenní test, který je míň přesný. Antigenní test ovšem nepošle člověka do izolace, ta je určena jen pro ty s potvrzeným covidem. Takže i když budou lidé v obou případech pět dní doma, tak certifikát o prodělání nemoci dostane jen ten, kdo byl v izolaci.

Před 2 týdny 03:59

Změna pravidel pro omikron: Do 16. ledna platí pokyn hygieny, že očkovaní nemusí do karantény

Od úterý 11. ledna platí nová pravidla pro izolaci po pozitivním testu na koronavirus a karantény po rizikovém kontaktu. Jejich délka se zkrátila na pět dnů. To ale neplatí pro ty, kteří mají příznaky covidu, těm ji hygienici ukončí dva dny po odeznění příznaků. Do karantény ale nemusí lidé, kteří byli dostatečně očkovaní a ti, kteří covid prodělali v uplynulém půl roce, jak uvádí Metodický pokyn hlavní hygieničky. Ten má ale platit jen do 16. ledna.