Krach Bohemia Energy? Lidé, nepanikařte, bude vám svítit světlo, budete topit, říká šéf svazu Prouza

Dnešní Plus
Před 2 týdny 02:25

Necelý milion klientů přišel o dodavatele plynu a elektřiny. Firma Bohemia Energy oznámila krach a stihla už uzavřít i své zákaznické centrum v Praze. Zároveň oznámila, že požádá Energetický regulační úřad o zrušení všech licencí. Klienti se o tom ale často dozvěděli jen z médií. Nemusí ale panikařit, protože plyn i elektřinu budou dostávat automaticky dál, a to od takzvaného dodavatele poslední instance.

Dnešní Plus

Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Další epizody

Včera
04:11

Infuze s protilátkami proti covidu-19 kape jen hodinu. Pacienta ochrání před vážným průběhem nemoci

Léků proti covidu je v českých nemocnicích dost, řekl Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole. Takzvaný koktejl protilátek je podle něj schopný zabránit tomu, aby se pacienti dostali do těžkého stavu. O jaké léky přesně jde a jak fungují, to připomene Koronafokusu redaktora Martina Srba.

Před pěti dny
04:22

Místo dvou týdnů jen jeden. Neočkovaným se zkrátí karanténa na sedm dní, ukončena bude PCR testem

Od pondělí 25. října začnou platit v souvislosti s onemocněním covid-19 nové lhůty pro karantény. Podle nařízení hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se neočkovaným zkrátí její doba po kontaktu s nakaženým ze dvou týdnů dnů na sedm dní. Po této lhůtě ale musí být karanténa ukončená negativním PCR testem. V Koronafokusu to přibližuje redaktor Ondřej Vaňura.

Před šesti dny
04:41

Hrazené testy už nebudou pro ty, kteří se mohli očkovat, ale neudělali to. Vláda změnila pravidla

Od 1. listopadu se platnost PCR testů zkrátí ze sedmi dnů na tři. Antigenní testy budou prakticky jen na jednorázové použití, protože budou platit namísto tří dnů pouze 24 hodin. Odborníci tvrdí, že právě tak by to mělo být. Z hlediska kontroly šíření viru je to dobrá varianta, tvrdí vedoucí Mezioborové skupiny (MeSES) epidemiolog Petr Smejkal.

Před týdnem
03:57

Důkazy o nošení roušek: Chrání nejen v laboratoři, ale i ve skutečném životě. Ukázal to velký výzkum

První vědecká studie potvrdila účinnost roušek proti covidu v podmínkách běžného života. Rozsáhlý pokus, kterého se účastnilo asi 350 tisíc lidí, se podle vědců může stát zlatým standardem. Podrobnosti představí v Koronafokusu vědecký redaktor Martin Srb.

Před týdnem
10:31

Měli bychom jednat s EU ve shodě, chceme-li, aby byl náš hlas vnímán, radí zkušený polský diplomat

Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie, prohlásila v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. A to přesto, že polský premiér Mateusz Morawiecki dopisem ujišťoval lídry EU, že Polsko zůstává loajálním členem Unie. Varoval ovšem také před přeměnou EU v centralizovaný spolek. „Obávám se, že v této chvíli je náš hlas slabší,“ reaguje polský expert na evropské záležitosti, dlouholetý diplomat Jerzy Pomianowski.

Před týdnem
03:37

U třetí dávky očkování si můžete vybrat i vakcínu, smska vám přijde brzy, říká zmocněnec Dzurilla

Ministerstvo zdravotnictví zkrátilo interval pro přeočkování proti koronaviru. Od pondělí 18. října stačí šest namísto osmi měsíců od základního očkování. Stát ke zkrácení přistoupil na doporučení České vakcinologické společnosti a Evropské lékové agentury.

Před týdnem
03:49

Vakcíny proti covidu nepoškozují plodnost lidí. Naopak těhotné ochrání před komplikacemi po nemoci

Tempo očkování proti koronaviru v Česku dál zpomaluje, ukazují to data ministerstva zdravotnictví. U lidí starších 12 let je plně naočkovaných něco přes 64 procent populace. A v té víc než třetině obyvatel, kteří očkování dál odmítají, jsou i lidé, kteří mají obavy z toho, že by vakcína mohla nějak poškodit jejich plodnost. Odborníci to přitom od chvíle, kdy se ve světě začalo očkovat, usilovně vyvracejí, upozorňuje v Koronafokusu redaktorka Zuzana Machálková.

Před 2 týdny
02:54

Odklon voličů od ANO může znamenat změnu. V Polsku a Maďarsku je to jiné, píše veřejnoprávní ORF

Povolební dění v Česku stále zajímá i evropská média. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF zveřejnila analýzu srovnávající vývoj u nás se situací v Polsku a Maďarsku. Pod titulkem Mnoho Davidů proti Goliášům tvrdí, že volební porážka hnutí ANO dokládá širší středoevropskou tendenci. Dřív rozdělená opozice se teď spojuje proti silným vládním stranám.

Před 2 týdny
06:18

Kysela: Povolební vyjednávání se obejde bez asistence prezidenta. Jeho role může být čistě notářská

Po schůzce Andreje Babiše (ANO) s Milošem Zemanem do Lán zamířila sanitka, která prezidenta odvezla k hospitalizaci do Ústřední vojenské nemocnice. Převoz doporučil ošetřující lékař, tomu ale Zeman nedovolil svůj stav komentovat. Vyjádření pro tisk se tak omezilo na pouhé potvrzení pobytu na jednotce intenzivní péče a prohlášení, že zdravotníci vědí co a jak. Bezprostředně po volbách nicméně vyvstávají otázky ohledně schopnosti Zemana dostát své úlohy mediátora.