Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jak se léčí covid? Lékaři podávají infuze i remdesivir, evropská agentura prověřuje dvě nové tablety

Na obzoru jsou dva nové léky, které by měly při včasném podání zabránit zhoršenému průběhu onemocnění covid-19. Obě antivirotika už procházejí hodnocením Evropské lékové agentury. Jaké léky a přípravky dnes zdravotníkům v boji proti pandemii pomáhají? O tom je Koronafokus Štěpána Sedláčka.

05:31

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Před třemi dny 04:42

Freddie Mercury umírá na AIDS

Zpěvák, skladatel i textař rockové klasiky a frontman britské legendární skupiny Queen Freddie Mercury přiznal nákazu virem HIV 23. listopadu 1991, pouhý den před smrtí.

Před čtyřmi dny 04:45

V Bělověžském pralese skončil Sovětský svaz

Před 30 lety byla podepsána Bělověžská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států. 8. prosince 1991, v rezidenci Viskuli v Bělověžském pralese, tak de facto skončil Sovětský svaz.

Před pěti dny 05:19

Proč se přeočkovat proti covidu? Protilátky jsou kvalitnější a vytvoří se rychleji, říká Hořejší

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se mohou od začátku týdne registrovat na přeočkování proti covidu-19, pokud mají pět měsíců po základním očkování. Proč se po posilovací dávce vytvářejí protilátky rychleji a jaké má vedlejší příznaky? Odpoví Koronafokus Evy Kézrové.

Před pěti dny 04:45

Lustrační zákon na scéně

Dnešní vydání seriálu Třicet let poté se věnuje jedné z velmi zásadnch polistopadových norem: Velkému lustračnímu zákonu. Očistit veřejný život od lidí úzce spjatých s komunistickým režimem – to byl cíl kustračního zákona, kterému se v dalším dílu seriálu věnuje Pavel Hlavatý.

Před šesti dny 03:44

Let do Lybie a milion marek

V říjnu 1991 unesl 17letý mladík z Nových zámků letadlo TU 134 A mířící z Bratislavy do Prahy. Únosce nejprve hrozil výbušninou, a kromě dvou padáků žádal milion marek.

Před šesti dny 03:47

Jak na deprese a úzkosti v době covidové? Vyhledat pomoc, dbát na životosprávu a ujasnit si hodnoty

Počty nakažených koronavirem rostou, protiepidemická opatření se znovu zpřísňují a někteří kvůli covidu-19 přicházejí o své blízké. Řada lidí proto může pociťovat beznaděj, nejistotu, strach nebo únavu. Například různé úzkosti a deprese se podle psychologů týkají zhruba každého třetího dospělého. Jak a na koho se můžou obrátit v případě, že už na svoji situaci nechtějí být sami? Poradí Koronafokus Zuzany Machálkové.

Před týdnem 05:25

Potrestaný Miroslav Štěpán vychází z vězení

Jedním z mála potrestaných představitelů komunistického režimu byl Miroslav Štěpán. Před třiceti lety byl propuštěn z vězení. Připravil Pavel Hlavatý.

Před týdnem 05:14

Setkání Richarda Karla von Weizsäckera s Václavem Havlem

Říjnová návštěva německého prezidenta Richarda Karla von Weizsäckera v roce 1991 v Praze se odehrávala ve třech kontextech. Sledoval se vývoj česko-německých vztahů, situace Československa po roce 1989 a sjednocení Německa v roce 1991.

Před týdnem 03:06

Volejte, pište, nechoďte. Praktici jsou zahlcení, nestíhají ani zvedat telefony, říká šéf sdružení

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Kromě nemocnic jsou tak zahlcení i praktici. Ti jsou podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak vytížení, že často ani nestíhají zvedat telefony. Jak má ale pacient postupovat, když lékaře opravdu potřebuje? Odpoví Koronafokus Zuzany Machálkové.

Před týdnem 04:45

První síť pro mobilní telefony a první webový prohlížeč jsou s námi 30 let

Rok 1991 byl mimo jiné také rokem technologických milníků. Například u nás byla aktivována první síť pro mobilní telefony a na trh přišly první mobily, respektive spíš přístroje. A také internet, a právě o něm bude v dnešním díle cyklu hovořit Pavel Hlavatý.