- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Bojím se, co uvidím a uslyším, ale klasice ve filmu fandím, říká šéf České filharmonie
Saša Michailidis se ptá generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a uměleckého ředitele MFF KV Karla Ocha. Dnes začíná karlovarský filmový festival. Můžete si teď připomenout Akcent vysílaný živě z loňských podzimních Variací, které program přehlídky doplňují. Téma? Vážná hudba ve filmu, neboli jak využít, ale nezneužít klasiku. Repríza z 22. 11. 2024.
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Soukromých památek přibývá. Stále ale taháme za kratší provaz, říká majitel zámku
Saša Michailidis se ptá generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a prezidenta Asociace majitelů hradů a zámků Michala Farníka. Šestnáct nových objektů přijala Asociace majitelů hradů a zámků. Co znamená zvyšující se počet soukromých památek? Jak náročná je péče o ně ve srovnání se státními památkami, které jsou ve správě Národního památkového ústavu? Jak mohou spolupracovat? Repríza ze 17. 2. 2025.
Peter Brook 100: v první linii herci a dělat divadlo bez podvodu na diváka
Saša Michailidis se ptá divadelní a rozhlasové herečky, režisérky, scenáristky Lídy Engelové a teatrologa, překladatele Martina Pšeničky, který působí na Katedře divadelní vědy FF UK. Letos 21. března jsme si připomněli sto let od narození britského režiséra a scenáristy Petera Brooka, který 2. července 2022 zemřel. Čím byla jeho práce na divadle výjimečná? Repríza z 20. 3. 2025.
Zdeněk Burian 120: kreslil indiány a slony, mimo Evropu se ale nikdy nepodíval
Saša Michailidis se ptá odborníka na Zdeňka Buriana Rostislava Walicy a Ondřeje Müllera ze společnosti Albatros Media. Lovci mamutů, Vinnetou, Dva roky prázdnin, Knihy džunglí... Tyto knihy máme spojené se jménem ilustrátora Zdeňka Buriana. Letos v únoru jsme si připomněli 120 let od jeho narození, 1. července 1981 Zdeněk Burian zemřel. Co je tak výjimečného na tvorbě tohoto malíře a ilustrátora pravěku? Repríza z 11. 2. 2025.
Smetanova Litomyšl v plném proudu. Kšiltovky nechte doma, chce to respekt, říkají odbornice
Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Až do 6. července se koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Jak bychom se měli chovat na koncertech klasické hudby? Co si vzít na sebe? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích? Repríza z 12. 5. 2025.
Výběr týdne: národní kulturní institut, autocenzura v nás, za dostupnější veřejné toalety
Saša Michailidis se ptá hostů na nově vzniklý Národní institut pro kulturu, který spojil Institut umění - Divadelní ústav (IDU) a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). NIK povede od 1. července Kateřina Churtajeva. U příležitosti vltavského projektu Zakázané léto jsme mluvili o autocenzuře. A dočkáme se v Praze dostupnějších a čistějších veřejných toalet?
Orwell věřil, že pravda existuje. V postmoderní době jde o osvícenou ideu, říká amerikanistka
Saša Michailidis se ptá amerikanistky Hany Ulmanové z FF UK a historičky Johany Klusek z FSV UK. Stěžejním titulem projektu Zakázané léto je uvedení přepisu románu George Orwella s názvem 1984. Autor v díle rozvinul vizi totalitní společnosti. Od neděle 29. 6. uvádíme Orwellův román v rubrice Radioseriál. Nakolik platné jsou Orwellovy vize dnes? Mluvili jsme o tom u příležitosti 120. výročí narození tohoto novináře, esejisty a spisovatele. Repríza z 15. 6. 2023.
Národní institut pro kulturu potřebuje důstojnou budovu i tvář, říká teatrolog
Saša Michailidis se ptá nastupující generální ředitelky Národního institutu pro kulturu Kateřiny Churtajevy a Martina Bernátka z Katedry divadelních a filmových studií FF UPOL. Nově vzniklý NIK spojí dvě příspěvkové organizace ministerstva kultury, a to Institut umění - Divadelní ústav a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Jaké jsou priority a cíle kulturního institutu? Budou zachovány agendy IDU i NIPOS?
Autocenzura v nás: jít s kůží na trh předpokládá odvahu, nechtějte se líbit
Saša Michailidis se ptá filozofky, spisovatelky, publicistky, autorky podcastu Pravda neexistuje na Echo24 Terezy Matějčkové a klasického filologa, filozofa, publicisty, překladatele Petra Šourka. U příležitosti vltavského projektu Zakázané léto se věnujeme tématu autocenzura v nás. Jak se hlídáme, co vypustíme do veřejného prostoru? Upravujeme své názory už předem v obavě, jaké ostré komentáře vyvolají třeba na sociálních sítích?
Praha má plán. Za veřejné toalety dostupnější, viditelnější a čistější!
Saša Michailidis se ptá architekta Vojtěcha Luxemburka z Kanceláře veřejného prostoru pražského Institutu plánování a rozvoje a ředitelky odboru parků a zahrad Správy Pražského hradu Heleny Pánkové. Je vedro a lidé dodržují pitný režim. Je tedy ale v Praze dostatek veřejných toalet? Jak zlepšit jejich dostupnost? Nejen to je obsahem koncepce, kterou zveřejnil IPR. A jaké důsledky má močení mimo veřejné toalety pro vegetaci ve městě?