Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 25621. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Dluhy? Čína extrémně nevýhodnými půjčkami rozšiřuje své impérium

Analýza Daniely Kučerové. Zdá se, že jakmile se země zatíží čínskými půjčkami, stává se z ní nešťastný gambler. Loutka Pekingu, které hrozí, že přijde o končetinu. A že si čínských peněz Srí Lanka nepůjčila zrovna málo.

16:15

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 736Včera 05:15

Slabina českých romcomů je pořád stejná. Nikdo se v nich nemá rád

Recenze Martina Svobody. Romantická komedie Ostrov s Plodkovou a Langmajerem uvázlými na Ostrově není totální průšvih. Největšího nešvaru domácích romcomů se ale nezbaví.

Epizoda 736Včera 02:41

Fiala chce přesvědčit Zemana, aby Ústavní soud nechal na Pavlovi

Článek Lucie Stuchlíkové a Michaely Rambouskové. Miloš Zeman zvažuje, že jmenuje nového předsedu Ústavního soudu, ačkoli Pavlu Rychetskému končí mandát až v srpnu. Proti tomu je nově zvolený prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala.

Epizoda 736Včera 06:15

Komentář: Vláda spravuje to, co funguje. Skutečnou ostudu neřeší

Komentář Martina Čabana. Než se pustíme do vděčných debat, který volební den lépe vyhovuje české chatařsko-chalupářské nátuře, položme si znovu základní otázku: Proč vlastně?

Epizoda 736Včera 13:06

Evropa hasí průšvih. Drahota a nedostatek elektřiny by Unii mohly zničit

Analýza Zuzany Kubátové. Evropská komise chystá návrh reformy trhu s elektřinou. Výsledkem bude nejspíš vládami řízený systém státních pobídek a cenových stropů. Pokud se systém nepodaří dobře nastavit, hrozí nedostatek energie a cenové výkyvy.

Epizoda 735Před dvěma dny 04:39

Glosa: Babišovi imagologové se loučí. Přijdou jiní

Glosa Jana Lipolda. Pokud bude Andrej Babiš v politice včetně svých ambicí, těžká marketingová podpora v dosavadním stylu pro něj zůstane nutností.

Epizoda 734Před dvěma dny 07:13

Gang se naboural státu do počítačů. Na vízech vydělal 850 milionů

Článek Vojtěcha Blažka, Kateřiny Němcové a Alberta Málka. Začal soud v kauze nevídaného útoku na systém přidělování víz. Rusové žijící v Česku vytvořili software, s jehož pomocí ovládli podávání žádostí o víza na ambasádě v Hanoji. A za místo v pořadníku si účtovali stovky tisíc.

Epizoda 734Před dvěma dny 06:26

Prezidentovo doporučení nepomohlo. Babiš na Vysočině utrpěl fiasko

Analýza Petra Holuba. Výrazná porážka, kterou Andrej Babiš utrpěl v Novém Veselí, kde léta na chalupě žil Miloš Zeman, se stala symbolem jeho neúspěchu. Důvodů, proč na Vysočině pohořel, je několik.

Epizoda 734Před dvěma dny 06:15

Propracovaná image Petra Pavla. Vzorem mu stáli Redford, Craig či Clooney

Článek Michaely Rambouskové. Vizáž nově zvoleného prezidenta, která uhranula tisíce Češek a Čechů, nepřišla sama od sebe. Vznikla jako soubor detailů, které pomáhala doladit stylistka a módní návrhářka.

Epizoda 733Před třemi dny 07:06

Köppl mohl porušit zákon, potvrdil legislativní odbor. Trumfy drží koaliční poslanci

Článek Vojtěcha Gavriněva. „Je nepochybné, že veřejně podporoval prezidentského kandidáta,“ popsal legislativní odbor Sněmovny počínání člena RRTV Daniela Köppla. Zástupci vládní koalice by podle vyjádření pro Seznam Zprávy mohli prosadit jeho vyhození.

Epizoda 732Před třemi dny 08:50

Léky se „ztrácí“ do zahraničí. Motivem k podvodům je násobně vyšší cena

Článek Daniely Přádové. Léky přijdou do lékárny, provozovatel lékárníkům řekne, ať se na nic neptají a nic neevidují. Později boxy s léčivy prostě zmizí. Na nelegální vyvádění přípravků do zahraničí si stát pořád neumí efektivně došlápnout.