Epizoda 256Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Dluhy? Čína extrémně nevýhodnými půjčkami rozšiřuje své impérium

Analýza Daniely Kučerové. Zdá se, že jakmile se země zatíží čínskými půjčkami, stává se z ní nešťastný gambler. Loutka Pekingu, které hrozí, že přijde o končetinu. A že si čínských peněz Srí Lanka nepůjčila zrovna málo.

15:59

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 314Včera 07:50

Muži slaví, ženy pláčou. Tálibán je rok u moci

Článek Terezy Ulrychové. Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.

Epizoda 312Včera 08:09

Slavné filmové figury už nesmí kouřit. Studia mění historii, herce to štve

Analýza Adama Ryšánka. Filmové a streamovací společnosti vyslyšely námitku zdravotních úřadů, že postavy z filmů a seriálů až příliš kouří. Omezení, které firmy zavedly, se ovšem nelíbí hercům, podle nichž jde o omezování kulturní svobody.

Epizoda 311Včera 03:51

„Omlouvám se za urážky…“ Babiš dostal od soudu text, který musí podepsat

Článek Radka Nohla. Krajský soud dopsal rozsudek ve sporu mezi Janou Filipovou a expremiérem Andrejem Babišem. Od čtvrtka běží šéfovi hnutí ANO měsíc na to, aby se účastnici demonstrace proti jeho vládě omluvil.

Epizoda 309Před dvěma dny 09:45

Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny

Článek Matouše Lázňovského: Světová výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren byla v loňském roce poprvé vyšší než množství elektřiny vyrobené z jaderných zdrojů. A na konci letošního roku to zřejmě nebude zdaleka tak těsné.

Epizoda 306Před třemi dny 12:03

Pod čarou: Knihy, co mě rozplakaly. BookTok vrací literaturu čtenářům

Newsletter Matouše Hrdiny: Z knihkupectví začaly rychle mizet různé, donedávna méně prodávané romány. Ukázalo se, že příčinou je BookTok – tiktoková scéna knižních influencerů. Ta vytváří nové bestsellery a výrazně mění způsob, jakým literaturu vnímáme.

Epizoda 310Před třemi dny 06:41

Pravdivá pohádka o Honzovi ze Smetanovy Lhoty dojme i unaví

Recenze Luďka Mádla: Šmarjá, to je kýč, zalomil by leckdo rukama nad story o klukovi, co na vsi opravoval traktory, do míče zprvu kopal jak motovidlo - a zčistajasna se z něj stal národní hrdina a fotbalová superstar. Ale Jan Koller ten příběh prožil.

Epizoda 308Před třemi dny 05:43

Válka na Ukrajině žene Rusko do náruče Číny. Rovné partnerství to už není

Článek Milana Rokose: Ruský zahraniční obchod zažívá úpadek - a stále více spoléhá na Čínu. Zatímco pro Rusko je výměna s Čínou životně důležitá, pro Peking představuje Moskva jen dvě procenta celkové obchodní výměny.

Epizoda 307Před třemi dny 05:15

Češi hromadně razí na nákupy do Polska. Kuřecí maso, pecka! radují se z cen

Článek Tomáše Svobody: Prudké zdražování motivuje Čechy nakupovat u sousedů. Třeba do Polska jezdí pro levnější potraviny, cigarety nebo benzin.

Epizoda 305Před čtyřmi dny 13:25

Končí velká éra focení. Canon i Nikon vyklízejí trh, kde soupeřily desítky let

Analýza Adama Maršála: Zrcadlovky končí, to už je teď jasné. Canon už nebude vyvíjet svou nejvyšší řadu, Nikon jde ještě dál a nebude vyvíjet zrcadlovky vůbec. Co k tomu vedlo a co je nahradí? Přečtěte si analýzu fotoeditora Seznam Zpráv.

Epizoda 301Před čtyřmi dny 04:06

Soudkyně chce po žalobci, ať obviní exministryni Valachovou za křivou výpověď

Článek Radka Nohla. Soudkyně dala státnímu zástupci podnět k zahájení trestního stíhání exministryně školství Kateřina Valachové. Důvod? Přečin křivé svědecké výpovědi. Hrozí jí od šesti měsíců do tří let vězení.