Za obzorem
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Dlouhé stíny Báburovy mešity

Před 30 lety překonaly tisíce radikálů policejní zátarasy a vtrhly do areálu Báburovy mešity v indickém městě Ajódhja. Během pár hodin ji lidé srovnali se zemí a spustili řetězec událostí. O život tehdy přišly tisíce Indů, změnil se veřejný i politický život, což trvá dodnes.

24:44

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před dvěma dny 25:38

Somálsko je na pokraji dalšího ničivého hladomoru

Už pátá sezóna dešťů v řadě se v Somálsku proměnila na sezónu sucha. Zemi taky dál sužují vyostřené boje mezi milicemi Šabáb a somálskou vládou, která se snaží teroristickou organizaci zlikvidovat.

Před týdnem 24:38

V Bosně a Hercegovině plánují masivní stavby hydroelektráren. Může to pohřbít přírodní říční klenoty

Balkánské řeky patří k přírodním klenotům – od krasových útvarů, romantických soutěsek a vodopádů přes větvící se a divočící řeky až po meandrující nížinné toky s přilehlými mokřady. Jak dlouho tento unikátní stav vydrží, je ovšem otázka.

6. listopad 2022 25:53

Somaliland není Somálsko

Somaliland letos vstoupil do čtvrté dekády samostatné existence. Má vlastní vládu, bankovní systém, udržuje mezinárodní vztahy, zajišťují si bezpečnost. Patří mezi nejstabilnější demokracie v Africe. Přesto mu jedna věc chybí – mezinárodní uznání suverenity. Somaliland je tak totiž stát, který de facto neexistuje... a nejde o Somálsko.

23. říjen 2022 25:27

Mizutoriová z OSN: Povodně v Pákistánu jsou klimatický masakr. Podobných katastrof bude přibývat

Pákistán postihly přes léto ničivé povodně. Velká voda zaplavila asi desetinu země. A přibližně 1700 lidí včetně asi 600 dětí při povodních zemřelo. Podle vědců i vyjádření politiků se Pákistán stal obětí klimatické změny. Jaké mají povodně dopady? Jak teď žijí lidé ze zaplavených oblastí? Jaké jsou možnosti snižování rizika podobných katastrof v době klimatické změny?

16. říjen 2022 26:15

Turecko a jeho zahraniční politika v zemích západního Balkánu

Data a kulturní souvislosti z pohledu Turecka i Bosny a Hercegoviny. Poslechněte si celý pořad Magdaleny Fajtové.

9. říjen 2022 24:58

Oslovením Berber urazíte?

Berbeři tvoří asi třetinu až čtvrtinu obyvatel Maghrebu ležícím v severozápadní Africe. Tamní státy ale ještě donedávna svou státní identitu definovaly jako čistě arabskou. Jak se v posledních dekádách mění postavení Berberů a proč mnohé z nich oslovením Berber urazíme?

2. říjen 2022 24:08

Mezi horami a pouští: boj balúčských separatistů za nezávislost

Stovky lidí mizí každý rok. Někteří se vrátí za pár měsíců nebo za pár let, jiní se nevrátí nikdy. Některé najdou mrtvé, pohozené na odlehlých místech a se stopami po mučení. Z rodin pákistánských Balúčů se za poslední dvě dekády beze stopy ztratilo asi pět tisíc lidí.

25. září 2022 24:43

Afriku zaplavuje z Evropy dovezená „mitumba“. Většina končí jako odpad na ulicích a skládkách

„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli. V rámci projektu Hra o klima se se svými kolegy zaměřila na Keňu. „Na některých k tomu určených místech balíky rozbalí, přetřídí. A lepší část z oblečení se dál prodává na místních trzích. Ale víc než 50 procent je vlastně nepoužitelných. Oblečení je v takovém stavu, že končí jako odpad v ulicích a na lokálních skládkách.“

18. září 2022 24:17

Na Srí Lance se pod hranici chudoby dostává až polovina populace. Inflace přesahuje 60 procent

Po spektakulárním obsazení prezidentského paláce začátkem července se události na Srí Lance nakrátko dostaly do centra celosvětové pozornosti. Ta dávno opadla, situace ale zůstává vážná. Nová vláda musí zemi provést ekonomickým kolapsem, který uvrhl velkou část obyvatel do chudoby. Začátkem září se jí podařilo vyjednat podmínky nové půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která by měla Srí Lance pomoct odrazit se ode dna. Má to ale hned několik háčků.