Dopolední host
3. duben 2023

Poslechněte si podcast: Dláta jsou poklad každého řezbáře. Dana Nachlingerová má první sadu i lásku k řemeslu od dědečka

Jako malá holčička trávila hodiny v dědově řezbářské dílně. Asi v osmi letech vyřezala první dřevěnou sošku. Dnes je Dana Nachlingerová představitelkou už páté generace řezbářů v rodině Nachlingerových a Jungbauerových ze Šumavy.

27:06

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 24:23

Prkno sbližuje, zjistil Jakub Novotný. Skateboarding pak i vědecky zkoumal, a to v Jordánsku

Jakub Novotný je ilustrátor, tiskař, módní tvůrce a skejťák. Navíc ale i kulturní antropolog. Táborský rodák absolvoval blízkovýchodní studia na filosofické fakultě Západočeské univerzity. Země Blízkého východu pravidelně navštěvuje a podílí se tam na projektech, ve kterých všechny své profese a zájmy snoubí. A co je nejzajímavější, skateboarding vědecky zkoumá.

Před třemi dny 31:35

Lhář se vyhýbá detailům, oběť slovesům a manipulátor vědcům, líčí odborník na psychoanalýzu textu

Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách. Něčím podobným se zabývá psychoanalýza textu. Té se věnuje Dalibor Kučera z katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Před čtyřmi dny 24:33

Vyvádět z míry, to patří ke klaunství i kabaretu, popisuje herec a rozhlasový režisér Jakub Doubrava

Jakub Doubrava je režisérem Českého rozhlasu, jeho dramatizace můžete slýchat třeba ve Čtení na neděli. Je z Českých Budějovic, kde vychodil biskupské gymnázium, poté vyjel na zkušenou do USA a po návratu vystudoval alternativní divadlo na DAMU. Má vlastní kabaret a experimentální divadelní skupinu. Živí se tedy i jako herec, nemocniční klaun a také jako výtvarník. Politického vězně si zahrál ve filmu Kousek nebe.

Před pěti dny 33:22

Teplota stále poroste a země bude vysychat. Zmrzlíků se ale jen tak nezbavíme, říká klimatolog

Vysvětlit Jihočechům, co může náš zemědělský kraj očekávat v souvislosti s měnícím se podnebím, přijel do Českých Budějovic uznávaný klimatolog, zástupce České republiky v mezivládním panelu pro změnu klimatu, šéfredaktor Meteorologických zpráv, známý blogger a spoluautor aplikace Clidata, kterou používají meteorologové po celém světě, Radim Tolasz.

Před šesti dny 25:04

Řemeslo už nemá zlaté dno, ale diamantové. Vždy tu bude a nabízí stabilní zaměstnání, říká náměstek

Poptávka po řemeslnících roste v Česku i v zahraničí, ale zájem žáků základních škol o učební obory je malý, počty odborných absolventů klesají. „Jsem toho názoru, že řemeslo už nemá zlaté dno, ale spíše diamantové. Uvědomujeme si to ve chvíli, kdy potřebujeme instalatéra, elektrikáře, pokrývače,“ říká Pavel Klíma, náměstek jihočeského hejtmana pro školství, sport a veřejné zakázky.

Před týdnem 26:29

Trhák Země živitelka, ale třeba i Hobby a Slavnosti piva. Budějovické výstaviště láká mnoha akcemi

V březnu roku 1960 se na mokré louce v Českých Budějovicích začalo rodit výstaviště. Stavitelé svedli vodu do několika rybníků, na zpevněné ploše postupně vyrostly pavilony. O deset let později se poprvé konala výstava s názvem Jižní Čechy - země živitelka. To byl první výstavní trhák, který si rychle získal oblibu a celorepublikové renomé.

Před týdnem 23:25

Jen pracovat se na chalupě nikomu nechce. Je třeba balanc mezi odpočinkem a údržbou, říká architekt

Co Čech, to chatař a chalupář, říká se. Fenoménu využila i televizní reality show, v níž dva architekti a jeden sochař měnili rekreační nemovitosti jiných lidí k nepoznání, někdy je i posílali k zemi. Výsledné přestavby byly inspirací pro všechny majitele podobných objektů. Jedním z aktérů pořadu byl architekt Petr Portych.

Před týdnem 34:27

Ženy na sedadle spolujezdce jsou velice žádané. Každé kilo totiž hraje roli, říká pořadatel rallye

Velký koníček se proměnil v koně, zaměstnání i životní poslání. Pavel Kacerovský propadl automobilovým závodům rallye. Již několik let je hlavním organizátorem Rallye Český Krumlov. Tato jihočeská soutěž se letos uskuteční popadesáté, vozy vyjedou na trať v pátek 19. května z českokrumlovského náměstí.

Před týdnem 26:41

Ministerstvo práce má e-shop. Můžete si v něm vybrat vzdělávací kurzy, na které vám stát přispěje

Vzdělávejte se a buďte v kurzu. To je motto projektu Jsem v kurzu, který má podpořit šance lidí na trhu práce. V podtitulu doplňuje také heslo Škrtněte NE ze svého profesního životopisu. Jak říká Jana Malá z oddělení strategií trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí, cílem je podpořit dovednosti, a tím i sebevědomí lidí, kteří si myslí, že už lepší práci neseženou.

Před týdnem 29:04

Dokonalou encyklopedii literatury napsat nelze, myslí si spoluautor už dvakrát oceněné učebnice

Profesor Vladimír Papoušek, proděkan Filosofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, je literární teoretik a historik, specialista na českou literaturu 20. století. Svou dizertační práci napsal o Egonu Hostovském. Zakázanými, exilovými a existenciálními autory se pak zaobíral častěji, lákala ho česká avantgarda. Za Dějiny nové moderny, pod nimiž je podepsán s dalšími sedmi spoluautory, získal už druhou Magnesii Literu.